šeštadienis, gegužės 21 d.
Kuo naujoji JAV bendrovės „Novavax“ sukurta vakcina skirsis nuo turimų ir jau naudojamų?
Goda Košinskytė
Scanpix
Vakcina

Medicinos mokslų daktaras, profesorius, virusologas Saulius Čaplinskas įvardijo kuo JAV bendrovės „Novavax“ sukurta vakcina „Nuvaxovid“ skirsis nuo jau turimų ir naudojamų vakcinų. Jo požiūriu, platesnis vakcinų pasirinkimas – geras dalykas, tai leidžia žmonėms pasirinkti jiems priimtiniausią.

„Ši „Nuvaxovid“ vakcina priskiriama prie seniai naudojamų tradicinių vakcinų, kuri būtent turi SARS-CoV-2 smaigalio baltymą. Vakcinoje yra jo fragmentų, kurie suleidžiami žmogui kartu su adjuvantu, kad pastiprintų atsaką žmogaus organizme. Tuomet imuninė sistema reaguoja į tą svetimą baltymą ir pradeda gaminti antikūnus – atminties ląsteles“, – S. Čaplinskas pasakoja apie naujosios vakcinos veikimą.

Jis pabrėžia ir tai, kad bendrovės „AstraZeneca“ vakcina taip pat yra sukurta pagal „senąją technologiją“, t. y. naudojant adenoviruso vektorių: „Skirtumas toks, kad pasiskiepijus „Novavax“ vakcina organizmui yra iš karto duodamas „laiškas“, kokius reikia gaminti antikūnus, o pasiskiepijus „AstraZeneca“ pirmiausia yra siunčiamas „laiškas“ apie tai, kokią medžiagą turėtų gaminti organizmas, kad vystytųsi imuninis atsakas.“

Paklausus, kuo skiriasi „senosiomis technologijomis“ paremtos vakcinos nuo mRNR vakcinų „Pfizer-Biontech“ ir „Moderna“, virusologas paaiškino, kad pastarosiose vakcinose „laiškas“ yra ne tradicinis adenovirusas, o nanolipidų dalelės – riebalai: „Šiose naujose vakcinose išvis nėra jokių svetimų, papildomų medžiagų, kaip to paties adenoviruso, nėra smaigalio baltymo kaip „Novavax“ vakcinoje, o yra tik RNR gabaliukas fiziologiniame tirpale.“

S. Čaplinskas pabrėžia, kad nors ir vakcinos yra paremtos skirtingomis technologijomis, visos jos yra saugios naudoti ir efektyvios: „Visgi šiuolaikinių technologijų nors ir nepavadinsi stebuklu, tikrai davė didelį laimėjimą vakcinų efektyvumui. Kai jos buvo kuriamos, niekas nesitikėjo, kad pavyks pasiekti vakcinos efektyvumą, kuris 90 proc. apsaugos nuo sunkios ligos ir mirties.“

Medicinos mokslų daktaras pasidžiaugė, kad kol kas dar negirdėjo jokių mitų apie naująją JAV bendrovės vakciną: „Prisigalvoti galima, ką tik pageidauji. Aišku, svarbiausia, kad vakcinos saugumas ir efektyvumas nekelia jokių abejonių. Lygiai taip pat kaip balansas tarp galimos naudos ir galimos žalos – šio viruso galima žala yra neabejotina ir daug didesnė negu nepageidaujamas organizmo poveikis į vakciną.“

Virusologas atkreipia dėmesį, kad vyresniems žmonėms vakcinos neigiamas poveikis yra kur kas mažesnis nei jaunam asmeniui, kadangi vyresnio asmens imuninė sistema silpnesnė ir ne taip aktyviai reaguoja į skiepą, tačiau virusas jiems yra itin pavojingas ir neretai mirtinas. Tas pats galioja ir asmenims su gretutinėmis ligomis. Tačiau ir jauniems asmenims pasitaikiusių nepageidaujamų reiškinių, tokių kaip aukšta kūno temperatūra, skausmas dūrio vietoje, galvos skausmas, nereikėtų bijoti – tai indikuoja stiprų imuniteto atsaką.

Paklausus S. Čaplinsko, ar nemano, kad naujoji vakcina paskatins vakcinuotis skiepų priešininkus, šis atkirto, kad „kalbėti apie naudojamas vakcinas kaip eksperimentines iškart parodo, jog žmogus neturi jokio supratimo ir jau yra tapęs infodemijos auka“.

„Vakcinų kandidačių yra labai daug, gerokai per šimtą, jos gaminamos įvairiomis technologijomis, tačiau ne visos prieina net ikiklinikinę tyrimų stadiją.

Klinikiniame tyrime dalyvauja 15 tūkst. savanorių, pagal jų skiepijimosi rezultatus ir yra sprendžiama apie vakcinos saugumą – visa tai yra daroma paskutinėje tyrimo stadijoje. Prieš tai dar yra atliekama begalybė kitų tyrimų.

Keista, kai yra sakoma, jog turimos trijų skirtingų gamintojų vakcinos yra eksperimentinės, kai milijardai žmonių jau yra paskiepyti. Nesuprantu, kokio eksperimento dar jiems reikia. Jau vien tas „knisinėjimasis“ prie žodžių yra nevertas išsilavinusio žmogaus mąstymo“, – Alfa.lt komentavo jis.

Medicinos mokslų daktaras pridūrė, kad dar viena vakcina rinkoje yra geras dalykas, nes tai leis žmonėms „pasirinkti jiems priimtiniausią“.

2022 01 14 09:13
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt