trečiadienis, liepos 6 d.
Kur vyksta pabėgėliai iš Ukrainos ir kaip ruošiasi ES jų antplūdžiui?
Alfa.lt
Scanpix
Ukrainos pabėgėliai Lenkijoje

Jungtinių Tautų (JT) duomenimis, iš Ukrainos pabėgo daugiau nei pusė milijono civilių. Europos Sąjunga (ES) skaičiuoja, kad dėl Rusijos invazijos iš šalies gali bandyti išvykti iki 4 mln. žmonių – skelbė BBC.

ES sušvelnino taisykles dėl pabėgėlių ir teigė, kad jos valstybės narės priims pabėgėlius „išskėstomis rankomis“.

Į kokias šalis bėga pabėgėliai iš Ukrainos?

Pabėgėliai kerta sienas į vakarus esančias kaimynines šalis, tokias kaip Lenkija, Rumunija, Slovakija, Vengrija ir Moldova.

Pirmadienį JT pranešė, kad į šias šalis atvyko per 500 tūkst. ukrainiečių.

JT duomenimis, Lenkija iki šiol priėmė daugiau nei 280 tūkst. pabėgėlių. Lenkijos vyriausybė minėjo, kad kasdien atvyksta dar 50 tūkst.

Lenkija taip pat ruošia medicininį traukinį sužeistiems ukrainiečiams gabenti ir parengė 1230 ligoninių, į kurias jie bus siunčiami, sąrašą.

Per pastaruosius metus, ypač nuo 2014 m., kai Rusija aneksavo Krymą, Lenkijoje apsigyveno per milijoną ukrainiečių.

Kalbant apie kitas šalis, JT sekmadienio vakarą pateikė šiuo duomenis:

Vengrija – 71 tūkst. žmonių;

Rumunija – 43 tūkst. žmonių;

Moldova – 41 tūkst. žmonių;

Slovakija – 17 tūkst. žmonių.

Slovakija pabrėžė, kad dabar per dieną priima daugiau nei 10 tūkst. pabėgėlių.

Pabėgėliams nereikia dokumentų norint patekti į kaimynines šalis, tačiau pageidautina turėti vidaus ar užsienio kelionių pasus, kartu keliaujančių vaikų gimimo liudijimus ir medicininius dokumentus.

Norėdami gauti pabėgėlio statusą, jie turi būti Ukrainos piliečiai arba legaliai Ukrainoje gyvenantys asmenys, pavyzdžiui, užsienio studentai.

Tačiau daugelis žmonių kelias dienas laukė, kol galės kirsti kai kuriuos pasienio punktus iki 15 km ilgio eilėse, ir daugelis negalėjo įsėsti į traukinius, išvežančius iš Ukrainos miestų.

Kokią pagalbą teikia šalys?

Lenkijoje ir kitose su Ukraina besiribojančiose šalyse pabėgėliai gali apsistoti priėmimo centruose, jei neturi draugų ar giminaičių. Ten jiems suteikiamas maistas ir medicininė priežiūra.

Vengrijoje ir Rumunijoje pabėgėliams skiriamos piniginės pašalpos maistui ir drabužiams. Vaikams skiriamos vietos mokyklose.

Anksčiau šalys turėjo laiko apribojimus, kokį laikotarpį pabėgėliai galėjo praleisti priėmimo centruose, tačiau dauguma šalių pažymėjo, kad greičiausiai jų atsisakys ir kad ukrainiečiai gali juose pasilikti tiek, kiek reikia.

Čekija suaktyvino pasirengimo migracijos bangai planą. Planas padės pabėgėliams supaprastinta tvarka prašyti specialios rūšies vizos, kad prireikus liktų šalyje.

Jungtinė Karalystė teigė, kad ukrainiečiai gali atvykti į šalį, jei turi giminaičių, kurie yra Didžiosios Britanijos piliečiai. Paskirstymo centras Kijeve nedirba, tačiau biuras vakariniame Lvovo mieste dirba, į jį gali kreiptis žmonės iš gretimų šalių

Kiek ukrainiečių yra perkeltų šalies viduje?

JT apskaičiavo, kad šiuo metu Ukrainoje yra mažiausiai 160 tūkst. žmonių, kurie pabėgo nuo karo ir yra perkelti.

ES mano, kad šis skaičius gali išaugti iki 7 mln., o nuo karo nukentės 18 mln. ukrainiečių.

„Nors tai labai apytiksliai apskaičiavimai, – sakė už humanitarinę pagalbą ir krizių valdymą atsakingas Europos Komisijos narys Janezas Lenarčičius, – skaičiai didžiuliai, ir mes turime pasiruošti tokiai ekstremaliajai situacijai, kuri yra istorinio masto.“

Kokias teises turi pabėgėliai?

Pasak ES ir Prancūzijos pareigūnų, ES ruošiasi suteikti nuo karo bėgantiems ukrainiečiams visišką teisę likti ir dirbti 27 bloko šalyse iki trejų metų. Jie taip pat gautų socialinę pašalpą ir galimybę gauti būstą, gydytis ir mokytis vaikams.

Tai atitinka ES laikinosios apsaugos direktyvą pabėgėliams, parengtą po 10-ojo dešimtmečio karo Balkanuose, bet iki šiol nenaudota.

Įprastos taisyklės pabėgėliams buvo panaikintos, kad ukrainiečiai galėtų įsikurti ten, kur jiems patinka ES.

2022 03 01 10:42
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt