penktadienis, rugpjūčio 7 d.
Latvija sieks gauti vietą JT Saugumo Taryboje
Alfa.lt

Latvija užsibrėžė pasiekti ambicingą užsienio politikos tikslą – tapti JT Saugumo Tarybos nare.

Pasak šalies nacionalinio transliuotojo LSM, kadangi Latvija dar niekad nėra buvusi JT Saugumo Tarybos narė, ji išbandys savo jėgas 2025 m. vyksiančiuose nenuolatinių narių rinkimuose.

Liepos 27 d. šalies diplomatai, užsienio reikalų ekspertai ir nevyriausybinių organizacijų atstovai rinkosi prezidento Egilso Levitso rezidencijoje Jūrmaloje, kad aptartų valstybės interesus JT.

„Kaip patekti į Saugumo Tarybą, yra pirmoji užduotis, o antroji būtų apgalvoti, ką mes ten darytume į ją patekę“, – teigė Latvijos vadovas.

JT vienija 193 valstybes. Latvijai prireiks 2/3 narių, arba 129 valstybių, palaikymo, kad patektų į Saugumo Tarybą. Tačiau net pats E. Levitsas pripažįsta, kad didžioji dalis pasaulio nelabai daug žino apie Latviją.

„Reikia atlikti didelį darbą, kad padarytume Latviją žinomą. Ne konkrečiai Latviją kaip tokią, bet ko Latvija nori, koks bus Latvijos indėlis į veiklą. Tai sudomins tas 129 valstybes. Kitu atveju kodėl jie turėtų už mus balsuoti?“ – teigė šalies prezidentas.

JT buvo įkurta prieš 75 metus, kai dar Baltijos valstybės buvo okupuotos. Galiausiai Latvija, Lietuva ir Estija, atgavusios laisvę, 1991 m. rugsėjį prisijungė prie šios pasaulio valstybes vienijančios organizacijos. 

JT Saugumo Taryba susideda iš 15 šalių narių. JAV, Prancūzija, Rusija, Kinija ir Jungtinė Karalystė yra nuolatinės Tarybos narės, turinčios veto teisę. Kitos 10 narių yra renkamos 2 metų kadencijai. Vieta Saugumo Taryboje leidžia valstybei turėti įtakos taikos ir saugumo pasaulyje klausimais.

Pasak prezidento rezidencijoje vykusios diskusijos dalyvių, Latvijos patirtis per 30 nepriklausomybės metų parodė, kad šalis yra pasirengusi priimti pasaulinio masto iššūkius.

„Mes susitvarkėme su finansine krize. Mes šiuo metu gerai tvarkomės su COVID-19 krize. Manau, kad kita didelė krizė bus klimato kaita“, – teigė Latvijos jaunimo delegacijos JT narys Otto‘as Davidovsas.

Ruošdamasi Saugumo Tarybos rinkimams, Latvija viliasi pasimokyti iš Estijos pavyzdžio, kuri šiuo metu yra Taryboje. Lietuva jau yra sėdėjusi prie šio elitinio stalo. Kaip ekspertai pabrėžė, nors rinkimai vyks tik po 5 metų, jiems reikia pradėti ruoštis jau dabar – tam prireiks resursų, diplomatų pastangų ir tarptautinių reklaminių kampanijų organizavimo. 

2020 07 30 08:37
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt