sekmadienis, liepos 5 d.
Latvijoje siekiama uždrausti Georgijaus juosteles
Alfa.lt

Šiandien Latvijos Saeimos Žmogaus teisių ir visuomeninių reikalų komisija patvirtino rengiamas įstatymų pataisas, draudžiančias Georgijaus juostelę naudoti viešuose renginiuose – tiek pramoginiuose, tiek posėdžiuose, procesijose ir piketuose, praneša latvių naujienų agentūra LETA.

Liaudiškai „koloradinėmis“ vadinamos juostelės ėmė aktyviai plisti po Rusijos įvykdytos Krymo aneksijos 2014 m. Nors oficialiai Rusija skelbia, kad tai – pergalės Antrajame pasauliniame kare simbolis, politologai ir ekspertai tvirtina, kad šis istoriškai nepagrįstas naujadaras yra propagandinis žingsnis, siekiant pabrėžti šalies militarizmą.

„Atsižvelgiant į Rusijos ekspansiją Ukrainoje ir jos įgyvendintą totalitarinę ideologiją buvusių SSRS respublikų atžvilgiu, Latvija turi pagrindo įžvelgti pakankamą grėsmę jos demokratinei sistemai ir saugumui. Uždraudę Georgijaus juosteles, sumažinsime tokios ideologijos raišką. Turime tvirtai išreikšti savo poziciją dėl šių juostelių panaudojimo viešuose renginiuose“, – pareiškė komisijos vadovas Artus Kaiminš.

Įstatymo pataisas inicijavo Nacionalinio susivienijimo – Nacionala apvieniba partijos – politikai.

Lietuvoje taip pat svarstoma uždrausti šį propagandai naudojamą simbolį. Maždaug prieš mėnesį konservatoriai pateikė įstatymo pataisos projektą, kuriuo siūloma Georgijaus juosteles priskirti prie nacistinių ir komunistinių simbolių, kurių platinimas Lietuvoje būtų ribojimas. Už tai būtų taikoma administracinė atsakomybė.

Teikiamame projekte siūloma, kad Georgijaus juostų platinimas, naudojimas susirinkimuose ar kituose masiniuose renginiuose arba kitoks demonstravimas užtrauktų baudą nuo 150 iki 300 eurų.

Seimas po pateikimo projektui pritarė. Iš užsiregistravusių 76 Seimo narių už buvo 41, prieš – 10, susilaikė – 25. Tolesnis projekto svarstymas numatomas rudens sesijoje.

Projektą pristatęs konservatorius Laurynas Kasčiūnas pabrėžė, kad Georgijaus juostelės jau kelerius metus yra tapusios Rusijos imperializmo simboliu.

Pasak politiko, šio simbolio raiška suintensyvėjo 2005 m., kai Kremlius šventė 60-ąsias Antrojo pasaulinio karo metines, o esminis juostelių propagavimo lūžis yra susijęs su Rusijos intervencija į Ukrainą.

L. Kasčiūnas pabrėžė, kad šiuo metu Georgijaus juostelės tapo prorusiškų jėgų ir Rusijos imperializmo atpažinimo ženklu. Politikas ragino sekti Ukrainos pavyzdžiu, kuri pastaraisiais metais uždraudė Georgijaus juosteles.

Ukrainoje šios juostelės uždraustos 2017 m. Šalyje uždraustas viešas Georgijaus juostelės ar jos atvaizdo naudojimas, demonstravimas ir platinimas. Georgijaus juostelės demonstravimą masinių renginių metu, atvaizdavimą ant plakatų, lipdukų, atvirukų, dėvėjimą ant drabužių, daiktų, tvirtinimą ant automobilių, naudojimą šiuolaikiniuose meno kūriniuose, taip pat žiniasklaidoje.

Nesilaikantiems šio nurodymo gresia administracinė bauda nuo 850 iki 5,1 tūkst. grivinų (nuo 30 iki 180 eurų) arba areštas. 

2020 06 03 18:53
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt