pirmadienis, rugsėjo 21 d.
Liaukitės valgę avokadus. Tučtuojau!
tiesa.com

Vienas iš vertingiausių sveikatai ir puikaus skonio vaisius jau seniai išsikovojo vietą viso pasaulio virtuvėse, tačiau egzistuoja priežastys, dėl kurios jo vartoti raginama mažiau.

Lengvai virškinamas, plačiai pritaikomas, net 11 rūšių vitaminų ir gausybę maistingųjų savybių turintis vaisius auginamas Pietų Amerikoje, o avokadų sostine vadinama Michoacano valstija Meksikoje, kurioje ir uždauginama didžiausia dalis visam pasauliui skirtų vaisių.

Daugeliui regiono gyventojų avokadai yra išsigelbėjimas – ne kaip maistas, o pragyvenimo šaltinis: galybė vietos žmonių pinigus užsidirba iš veiklos, susijusios su šių vaisių auginimu ir pardavimu. Tam, kad būtų patenkintas augantis pasaulio apetitas, valstijoje avokadų sodai jau užima 137 tūkst. hektarų plotą, kuris turėtų dar labiau plėstis.

Miškų sąskaita. Ir tai yra pirmoji priežastis, dėl kurios turėtumėte valgyti mažiau avokadų, sako dėl miškų išsaugojimo susirūpinę vietos gyventojai.

Antroji priežastis – dar svaresnė. Tai vietos gyventojų sveikata, kuriai daro didžiulę įtaką plečiami avokadų sodai. Bent jau tuo įsitikinę vietiniai.

[5247]

Jie mano, jog kalnuose esančių vaismedžių apsaugai naudojami chemikalai patenka į gruntinius vandenis, šaltinius, upes ir ežerus, be to, purškiamus preparatus vėjas atneša iki gyvenamųjų teritorijų. Visa tai sukelia žmonių negalavimus, susijusius su kvėpavimo ir virškinimo ligomis.

Šių negalavimų protrūkis sutapo su intensyvia avokadų sodų plėtra, todėl dauguma būtent taip linkę aiškinti ligų priežastis.

Tuo tarpu Zirahueno ežero pakrantės regiono gyventojai vis dažniau kenčia nuo kepenų ir inkstų veiklos sutrikimų: jų nebūta iki tol, kol 100 hektarų paežerės nebuvo apsodinta avokadais. Sodai suteikė darbo dešimtims vietinių, bet yra ir kita medalio pusė: dabar jau svarstoma, ar tai – pagrįsta kaina už rimtus sveikatos negalavimus.

Tačiau būtų naivu tikėtis, kad avokadų sodų plėtra artimiausiu metu sustos, mat ši veikla yra itin pelninga. Pavyzdžiui, 2003 metais Meksikai šių vaisių eksportas atnešė 48 mln., o 2015-aisiais – jau net 1,2 milijardo svarų sterlingų. Veikla tokia pelninga, kad net narkotikų karteliai atsisakė nelegalaus kvaišalų verslo ir ėmėsi avokadų auginimo – ir pinigai legalūs, ir uždarbis didesnis.

Kad organizuotos nusikalstamos grupuotės metėsi į sodininkystę, tvirtina oficialūs valdžios asmenys.

Teigiama, kad šiuo metu hektaras avokadų sodo savininko kišenę per metus papildo 4300 svarų sterlingų. Ne tokioje turtingoje Meksikoje tai – didžiulė, pagundos verta suma.

Regiono avokadų skynėjai ir pakuotojai šiemet surengė streiką mat, jų nuomone, už darbą mokama per mažai – už kilogramą vaisių jiems mokama apie 1,45 £. Nustoję dirbti jie išsikovojo didesnį atlygį (2,08 £), o tai reiškia, kad avokadas artimiausiu metu gali brangti.

Dabar „Tesco“ už vieną avokado vaisių, kuris sveria apie 100 gramų, tenka mokėti svarą. Galbūt padidėjusi kaina kažkam bus trečioji priežastis nustoti valgyti avokadą.

Tučtuojau.

[5248]

2016 11 05 13:30
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt