sekmadienis, liepos 3 d.
Lietuvoje brangsta beveik viskas: ekonomistas atskleidė, kada kainų augimas gali liautis
Goda Košinskytė
BNS
Pinigai

Prekių ir paslaugų kainos vėl išaugo ir tam įtakos daugiausia turėjo degalų bei tepalų, pieno, šilumos energijos ir kitų produktų kainų padidėjimas. Ekonomistas Aleksandras Izgorodinas teigia, kad infliacija savo piką pasieks rugpjūčio–rugsėjo mėnesį, o kainų mažėjimo galima tikėtis tik kitais metais.

2022 m. gegužę, palyginti su balandžiu, vartojimo prekių ir paslaugų kainos padidėjo 2,3 proc., skelbia Statistikos departamentas. Tam įtakos turėjo degalų ir tepalų, pieno ir jo produktų, sūrio, kiaušinių, šilumos energijos, mėsos ir jos produktų, duonos ir grūdų produktų, aliejaus ir riebalų kainų padidėjimas bei daržovių, vaisių, keleivių vežimo oro transportu paslaugų kainų sumažėjimas.

Vartojimo prekių kainos per mėnesį padidėjo 2,9 proc., o paslaugų – 1 proc.

Brango beveik viskas

Maisto produktų ir nealkoholinių gėrimų kainos padidėjo 3,1 proc. Labiausiai kito kai kurių šviežių vaisių ir daržovių kainos. Pavyzdžiui, daugiausia padidėjo melionų, morkų, burokėlių, gūžinių salotų kainos.

Tačiau sumažėjo šilauogių, pomidorų, saldžiųjų paprikų, ankstyvųjų baltagūžių kopūstų kainos.

Taip pat pabrango gyvuliniai riebalai, saulėgrąžų aliejus, miltai, lydytas sūris, makaronai, bet atpigo valgomieji subproduktai, kava, traškučiai, ledai.

Kaina kilo ir alkoholiniams gėrimams bei tabakui. Labiausiai brango alus (4 proc.), spirituoti gėrimai (1,9 proc.), tabako gaminiai (1 proc.), mažiausiai brango vynas ir vyno produkcija (0,9 proc.).

Transporto prekių ir paslaugų kainos padidėjo 4 proc. Pokytį lėmė suskystintųjų automobilinių dujų (15,5 proc.), benzino (8,3 proc.), dyzelinių degalų (2,9 proc.), asmeninių transporto priemonių techninės priežiūros ir remonto (1,9 proc.) kainų padidėjimas bei keleivių vežimo oro transportu paslaugų (6,7 proc.) kainų sumažėjimas.

Būsto, vandens, elektros, dujų ir kito kuro grupės prekių ir paslaugų kainų pokytį (kainos padidėjo 2,9 proc.) lėmė šilumos energijos (7,8 proc.), suskystintųjų dujų maistui gaminti (7,2 proc.), gaminių ir medžiagų būsto priežiūrai ir remontui (2,8 proc.), būsto priežiūros ir remonto paslaugų (2,4 proc.), kietojo kuro (2,2 proc.) kainų padidėjimas.

Kainos mažės nuo kitų metų?

„Vasarą turėtų būti jaučiamas dar spartesnis maisto kainų augimas, kadangi netrukus Europoje bus nuimtas pavasario maisto derlius. Esmė ta, kad tas derlius buvo sėjamas naudojant gerokai brangesnę naftą ir trąšas, tai atitinkamai paveiks ir maisto kainas.

Naftos kainos dinamika. Labai realu, kad iki šių metų vasaros pabaigos naftos kaina gali priartėti prie 130 dolerių už barelį, gali būti net dar didesnė. Tam įtakos turės Kinija ir jos agresyviai švelninama nulinė COVID-19 politika ir vasarą turėtumėme pamatyti Kinijos ekonomikos šuolį. Brangstanti nafta galiausiai turėtų pakelti ir degalų kainas Lietuvoje“, – Alfa.lt pasakojo A. Izgorodinas.

Ekonomistas pabrėžė, kad infliacija piką pasieks rugpjūčio–rugsėjo mėnesiais, tačiau jau kitais metais bus galima išvysti vartojimo prekių ir paslaugų kainų mažėjimą.

„Kitais metais matysime defliaciją ir tai labai realus scenarijus. Kitais metais, negaliu pasakyti, kada tiksliai, gali būti, kad kainos apskritai pradės mažėti. Jau dabar atsiranda pirmieji požymiai, kad JAV ekonomika pradės šiek tiek lėtėti ir euro zonos ekonomika jau pradeda lėtėti“, – sakė jis.

2022 06 08 16:44
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt