antradienis, lapkričio 30 d.
Marxo šmėkla klaidžioja po JAV
Parengė Aidanas Praleika
Pixabay

Neseniai atlikta apklausa rodo, kad jauni amerikiečiai, ypač milenialais vadinama karta, vis daugiau žavisi marksizmo idėjomis ir atmeta ne tik tradicines vertybes, bet ir privačios nuosavybės principus, rašo „Washington Times“.

Apklausos autorius George’as Barna teigia, kad neseniai atlikto tyrimo rezultatai rodo, kad dešimtadalis amerikiečių iš esmės priėmė kai kurias Karlo Marxo skelbtas idėjas ir jomis vadovaujasi kasdieniame gyvenime. Beje, marksistais jie dėl to savęs nelaiko. Titulą prisiima tik 1 proc. apklausos dalyvių.

„Man tai sako, kad amerikiečiai yra atviri bet kokiai ideologijai. Jie neprisiriša griežtai prie vienos kurios, tačiau juos traukia tam tikros idėjos, kurios parankios jiems asmeniškai arba bent jau atrodo patrauklios tam tikru laikotarpiu“, – teigė G. Barna.

G. Barna įkūrė krikščionims protestantams rūpimų klausimų apklausos kompaniją 1984 m. Šiandien jis teigia, kad įvairias ideologijas amerikiečiai priima net nesigilindami į jas.

„Jiems nepatinka, kai juos vadina marksistais, tačiau jie net nežino esminių marksizmo postulatų“, – sakė tyrimo autorius.

G. Barnos tyrimą sudarė ne tik apklausa, bet ir anksčiau atliktų apklausų analizė. Pavyzdžiui, 2020 m. YouGov apklausos duomenimis, 26 proc. suaugusių amerikiečių pasisakė už „palaipsnį kapitalizmo eliminavimą labiau socialistinės sistemos link“.

27 proc. G. Barnos surengtos apklausos dalyvių manė, kad privati nuosavybė skatina ekonominę nelygybę, o 23 proc. sutiko su teiginiu, kad privati nuosavybė yra kenksminga visuomenei.

Šiuo metu Amerikai labai aktualios kritinės rasių teorijos klausimais auditorija buvo dar labiau linkusi į kairiąsias pažiūras. 41 proc. respondentų pritarė teiginiui, kad „baltieji išnaudoja kitas rases, siekdami savo ekonominių ir politinių interesų“. Anot jo, trys pagrindiniai judėjimo kūrėjai – Alicia Garza, Pattrice’as Cullorsas ir Opal Tometi – niekada neslėpė palankumo marksizmui.

„Washington Times“ aprašomo tyrimo autoriai mano, kad jo rezultatai yra naudingi Demokratų partijai, pradedančiai Kongrese debatus dėl didesnių socialinių asignavimų.

Pasak tyrimo autorių, tokio kairuoliško poslinkio visuomenės nuomonėje niekada nebūta per visą JAV istoriją. Jie kol kas nesiryžta prognozuoti, ar marksistinės idėjos išlaikys populiarumą, nes kai jos iš idėjų plotmės pereina į įstatyminę tikrovę, gali tapti nebe tokios patrauklios.

Respublikonai teigia, kad Kongresas ruošiasi iki šiol neregėtam turto perdalijimui, ir tvirtina, kad tai turės ilgalaikių pasekmių – nukentės asmeninės laisvės ir gerovė. Tyrimo autorių nuomone, amerikiečiai taip pasitiki laisvos rinkos sistema, kad net neįsivaizduoja, jog į ją gali skverbtis K. Marxo idėjos.

Buvęs mokyklos direktorius Davidas Bartonas „Washington Times“ teigė, kad JAV mokyklose jau 30 metų nebeaiškinama, kas yra socializmas ir marksizmas. „Šiandien kalbame apie tai, nes nemokėme apie įvairias santvarkos formas ir jų taikymo pasekmes. Nebelabai ką žinome apie bet kokią vyriausybės formą, įskaitant ir mūsų respubliką“, – teigė jis.

G. Barna priminė, kad marksizmas iš esmė deklaruoja dviejų ekonominių klasių egzistavimą: kapitalistai kontroliuoja ekonominius ir politinius išteklius, o darbininkai yra išnaudojami ir jų darbas nuvertinamas. Teoriškai marksistinėje visuomenėje kiekvienas asmuo dirba bendram labui ir taip stiprina lygybę bei kiekvieno individo gerovę ateityje.

Ši santvarka pasirodė labiau prie širdies ne baltiesiems ir jaunesnio amžiaus (iki 37 metų) apklausos dalyviams. Jaunimo susižavėjimas socialistinėmis idėjomis leidžia daryti prielaidą, kad ateityje jos populiarės.

„Rezultatai skiriasi kiekvieno konkretaus klausimo atveju, tačiau galima teigti, kad 5–10 proc. jaunų suaugusių amerikiečių į marksistines idėjas žiūri kur kas palankiau nei vyresni apklausos dalyviai“, – sako tyrimo autoriai. Jie taip pat pabrėžia, kad simpatijos ir antipatijos marksistinėms idėjoms aiškiai koreliuoja su respondentų religingumu.

Milenialai dažniausiai sutiko su teiginiu, kad Dievo nėra arba to niekas nežino. Jie taip pat dažniausiai pritarė idėjai, kad negali būti kitų moralės standartų, išskyrus tuos, kuriuos nusistato kiekvienas individas. Jie taip pat buvo tarp dažniausiai abortus, nesantuokinius lytinius santykius bei savižudybę pateisinančių respondentų. Nė vienoje kitoje respondentų amžiaus grupėje nebuvo ir tokio didelio procento save kaip LGBT narius identifikuojančių žmonių.

Kai kurie amerikiečių protestantų dvasininkai tvirtina, kad naujieji marksistai vėl kyla į kovą dėl privačios nuosavybės panaikinimo ir pirmiausia taikosi į tradicinės šeimos, ekonominės laisvės ir religijos institutus. Vienas jų „Washington Times“ teigė, kad daugelis milenialų nėra marksistai, tačiau lengvai priima jiems primetamas idėjas.

Straipsnio autoriai teigia, kad pastaroji apklausa atspindi viso dešimtmečio apklausų rezultatus, rodančius, kad vis daugiau amerikiečių simpatizuoja socializmui, o ne kapitalizmui ir vis daugiau jų įvardija save kaip netikinčius.

2021 11 01 13:50
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt