antradienis, liepos 14 d.
Masinės žudynės Naujojoje Zelandijoje: šaulys taikėsi į musulmonus
tiesa.com
Twitter.com

Naujosios Zelandijos mieste Kraistčerče dešimtys žmonių žuvo ginkluotam užpuolikui pradėjus šaudyti dviejose mečetėse po penktadienio popietės pamaldų.

Tikslus aukų skaičius kol kas neskelbiamas, tačiau, pirminiais duomenimis, galėjo žūti apie 30 žmonių. Dar daugiau maldininkų galėjo būti sužeisti.

Kraistčerčo policija patvirtino sulaikiusi keturis įtariamuosius – tris vyrus ir vieną moterį. Be kita ko, buvo aptikti ir nukenksminti keli sprogstamieji užtaisai.

Tviteryje paskelbtame vaizdo įraše, kaip teigiama, matomos akimirkos, kai policijos automobiliui taranavus sprunkančio vieno iš įtariamųjų automobilį jis galiausiai buvo sulaikytas.

[TW=https://twitter.com/AhmedKosar1/status/1106419904222253062]

Nepatvirtintais duomenimis, mažiausiai vienas šaulys gali būti 28-erių Australijos pilietis, iš anksto paskelbęs manifestą, kuriame išdėstė savo motyvaciją įvykdyti neapykantos nusikaltimą. Tai iš dalies atitiktų garsiausio Norvegijos teroristo Anderso Behringo Breiviko, 2011 m. nužudžiusio 69 žmones, veiksmų modelį.

Internete plinta vaizdo įrašas, tariamai nufilmuotas paties užpuoliko. Jame matomas kruvinas išpuolis vienoje mečečių, o numanomas teroristas vaikšto koridoriais ir pakartotinai šaudo į bėgančius ar ant grindų gulinčius žmones, tarp šūvių ramiai keisdamas ginklus.

Naujosios Zelandijos policija patvirtino turinti duomenų apie plintantį vaizdo įrašą ir paragino jo neplatinti. „Stengiamės pašalinti bet kokią vaizdo medžiagą“, – teigiama pareiškime.

Nepatvirtintais duomenimis, vaizdo įraše užpuolikas pavadino JAV prezidentą Donaldą Trumpą baltosios tapatybės ir bendrų tikslų simboliu.

„Viena tamsiausių dienų“

Naujosios Zelandijos premjerė Jacinda Ardern penktadienį perspėjo, kad padėtis nėra aiški, o užpuolikų gali būti ir daugiau.

„Galiu jums pasakyti – tai bus viena tamsiausių Naujosios Zelandijos dienų“, – pridūrė vyriausybės vadovė.

Nors penktadienis yra musulmonų šventadienis, visos šalies mečetės buvo perspėtos užsidaryti, kol pavojus bus pašalintas. Taip pat uždarytos švietimo įstaigos Kraistčerče.

Policija evakavo ir miesto Katedros aikštę, kur kaip tik tuo metu tūkstančiai moksleivių ir jaunuolių protestavo, reikalaudami imtis aktyvesnių veiksmų kovoje su klimato kaita.

Prasidėjus atakai Al Noor (liet. Šviesos) mečetė buvo pilna maldininkų, į ją kaip tik tuo metu rengėsi įžengti ir Naujojoje Zelandijoje viešintys Bangladešo kriketo rinktinės nariai.

Užpuolikas pradėjo šaudyti dar lauke, tada perėjo mečetės koridoriais į pagrindinę, vyrų, salę, galiausiai pasuko ir į atskirą moterų salę.

Vienas incidento liudininkas pasakojo portalui Stuff.co.nz, kad meldėsi mečetėje ir išgirdo šūvius, o bėgdamas iš maldos namų pamatė negyvą savo žmoną, gulinčią lauke ant tako.

Kitas vyras sakė matęs, kad buvo šaudoma į vaikus.

„Ten visur buvo kūnų“, – nurodė jis.

Vienas liudininkas pasakojo Naujosios Zelandijos radijui girdėjęs šūvius ir matęs ant žemės gulinčius keturis žmonės bei telkšančius kraujo klanus.

Bangladešo kriketo rinktinės narys Tamimas Iqbalis tviteryje parašė, kad visai komandai pavyko išsigelbėti nuo šaulio.

Nepatvirtintuose pranešimuose sakoma, kad užpuolikas vilkėjo kariško stiliaus drabužius.

Apie aukas taip pat pranešama ir už daugiau nei 5 km nuo Al Noor mečetės, Linvudo priemiestyje, įsikūrusiuose kituose musulmonų maldos namuose.

Pavojus išlieka „nepaprastai didelis“

Policijos komisaras M. Bushas sakė, kad visos miesto mokyklos buvo uždarytos reaguojant į incidentą, miesto centro raginama vengti.

„Policija reaguoja, kad suvaldytų padėtį, bet pavojus išlieka nepaprastai didelis“, – perspėjo M. Bushas.

Kitame Naujosios Zelandijos policijos tviterio pranešime sakoma, kad tarnyboms žinoma apie „internete skelbiamą nepaprastai sukrečiančią filmuotą medžiagą iš incidento Kraistčerče“.

„Primygtinai raginame, kad šia nuoroda nebūtų dalijamasi. Siekiame, kad visa filmuota medžiaga būtų pašalinta“, – pridūrė policija.

Ginklų galima įsigyti nuo 16 metų

Masinės šaudynės Naujojoje Zelandijoje yra retos. 1992 m. šalis sugriežtino įstatymus ir apribojo gyventojų galimybę įsigyti pusiau automatinių ginklų. Šis žingsnis buvo atliktas po dvejais metais anksčiau įvykusio incidento, kai nestabilios psichikos vyras nušovė 13 žmonių Pietų salos mieste Aramoanoje.

Tačiau bet kuris 16 metų ar vyresnis asmuo gali prašyti licencijos šaunamajam ginklui, išklausęs saugumo kursą.

Maždaug Kauno dydžio Kraistčerčo miestas Naujosios Zelandijos pietinėje dalyje 2011 m. smarkiai nukentėjo per stiprų žemės drebėjimą. Tąsyk žuvo dešimtys žmonių ir buvo apgriauta miesto istorinė katedra.

2019 03 15 06:00
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt