šeštadienis, sausio 16 d.
Metinė D. Trumpo kalba: kito susitikimo su Kim Jong-unu aplinkybės, pažadas įveikti ŽIV ir baigti konfliktus
tiesa.com
facebook nuorauka

JAV prezidentas Donaldas Trumpas antradienį savo metiniame pranešime paragino amerikiečius susivienyti ir pareiškė norą po dvejų metų susiskaldymo tapti abiejų partijų palaikomu šalies lyderiu.

„Privalome atsisakyti keršto, pasipriešinimo ir susidorojimo politikos ir išnaudoti beribį bendradarbiavimo, kompromisų ir bendros gerovės potencialą“, – D. Trumpas sakė Kongresui. „Privalome pasirinkti tarp didybės ir aklavietės, rezultatų ir pasipriešinimo, vizijos ir keršto, didžiulės pažangos ir beprasmio naikinimo“, – kalbėjo prezidentas, kurio kalbą nuolat pertraukdavo respublikonų aplodismentai.

Susitikmas D. Trumpas antradienį pareiškė, kad ilgai lauktas jo susitikimas su Šiaurės Korėjos lyderiu Kim Jong-unu įvyks vasario 27–28 d. Vietname. „Jei nebūčiau išrinktas Jungtinių Valstijų prezidentu, dabar, mano nuomone, būtų didžiulis karas su Šiaurės Korėja“, – pareiškė D. Trumpas per savo metinį pranešimą Kongrese.

Jis pridūrė, kad „daug tebelieka padaryti“, tačiau jo santykiai su Kim Jong-unu esą yra geri. Šis susitikimas planuotas nuo istorinio abiejų valstybių vadovų susitikimo praėjusiais metais. Siena D. Trumpas ir demokratų vadovaujami Atstovų Rūmai nesutaria dėl prezidento reikalavimo skirti lėšų sienai JAV ir Meksikos pasienyje statyti. D. Trumpo teigimu, pasienyje tvora arba siena reikalinga, kad būtų užkirstas kelias imigrantų iš Centrinės Amerikos „invazijai“.

Prezidentas dažnai juos kaltina įvairiais nusikaltimais, įskaitant nužudymus ir išžaginimus. Atstovų Rūmų pirmininkė Nancy Pelosi ir jos partijos kolegos demokratai kaltina D. Trumpą politiniais tikslais kurstant baimę bei atsisako finansuoti sienos statybas. Šis palyginti nedidelis ginčas dėl finansavimo virto politinės galios išbandymu artėjant 2020-ųjų JAV prezidento rinkimams.

D. Trumpas jaučia, kad negali atsisakyti jo nacionalistinės ideologijos „Amerika – pirmiausia“ simboliu tapusio siekio, o demokratai yra taip pat užsispyrę neleisti jam laimėti šio ginčo. Dėl nesutarimų įpykęs D. Trumpas išprovokavo dalinį vyriausybės uždarymą, kuris truko penkias savaites, o N. Pelosi dėl to privertė prezidentą savaitei atidėti savo kalbą „Apie padėtį Sąjungoje“.

Padėtis gali eskaluotis, ir D. Trumpas grasina atnaujinti vyriausybės uždarymą arba paskelbti nacionalinę nepaprastąją padėtį, kad, apėjęs Kongresą, galėtų panaudoti kariuomenės lėšas savo sumanymui atsitverti nuo Meksikos įgyvendinti. „Pasieksiu, kad ji (siena) būtų pastatyta“, – antradienio vakarą tvirtai pareiškė prezidentas, o šiuos žodžius palydėjo respublikonų džiaugsmingi šūksniai ir demokratų tyla. Ambicija sveikatos apsaugos srityje Savo kalboje JAV prezidentas ragino siekti vienybės vidaus politikoje ir pridūrė, kad „Jungtinėse Valstijose vyksta ekonominis stebuklas, ir vienintelis tai galintis sustabdyti dalykas yra kvaili karai, politika ar absurdiški partiniai tyrimai“, prezidentą cituoja BBC.

Kaip vieną iš sričių, kur reikalingi bendri sprendimai, D. Trumpas išskyrė sveikatos apsaugą bei paragino demokratus ir respublikonus pritarti jo planui, kuriuo siekiama, kad per dešimtmetį šalyje nebeliktų AIDS. „Mokslo laimėjimai priartino kažkada tolimą svajonę, – Kongreso akivaizdoje sakė prezidentas. – Savo biudžeto (projekte) paprašysiu demokratų ir respublikonų prisiimti reikalingus įsipareigojimus, kad per 10 metų Jungtinėse Valstijose būtų panaikinta ŽIV epidemija. (...) Kartu įveiksime AIDS Amerikoje ir kitur“, – pridūrė D. Trumpas.

Vyriausybės surinkti duomenys rodo, kad 2017 m. Jungtinėse Valstijose apie 38 tūkst. žmonių buvo užsikrėtę ŽIV. Metams bėgant, šis skaičius vis menko, tačiau kai kuriose bendruomenėse užsikrėtusiųjų nemažėjo, ypač gėjų, juodaodžių ir ispanakalbių. D. Trumpo administracija pernai pasiūlė sumažinti biudžetą, skirtą AIDS prevencijai, tačiau Kongresas nepritarė tokiam pasiūlymui. „Jokia jėga istorijoje nėra padariusi daugiau žmonijos gyvenimo labui nei Amerikos laisvė“, – dėstė JAV lyderis.

„Pastaraisiais metais padarėme didžiulę pažangą kovojant su ŽIV ir AIDS“, – pridūrė jis. Vis dėlto D. Trumpo žinios šiuo klausimu sulaukė abejonių, pavyzdžiui, iš IT milžinės „Microsoft“ įkūrėjo Billo Gateso. Praėjusiais metais jis sakė, kad per du susitikimus D. Trumpui reikėjo paaiškinti skirtumą tarp ŽIV ir ŽPV (žmogaus papilomos viruso) – kitos lytiniu keliu perduodamos ligos. „Abu kartus jis norėjo sužinoti, ar ŽIV ir ŽPV kuo nors skiriasi, taigi, aš sugebėjau paaiškinti, kad jos painiojamos retai“, – sakė B. Gatesas.

Užsienio politika Vis dėlto D. Trumpo pareiškimai apie pasisekimą užsienio politikoje nesulaukė daug paramos net ir jo paties Respublikonų partijoje. Savo kalboje prezidentas pakartojo, kad nori kaip galima greičiau išvesti amerikiečių karius iš ilgai besitęsiančių karų, pavyzdžiui, Sirijoje ir Afganistane. „Didingos tautos nekariauja nesibaigiančiuose karuose“, – pareiškė D. Trumpas.

Be to, jis sakė, kad derybose su Afganistano Talibanu pasiekta pažanga, ir išreiškė atsargią viltį, kad derybų keliu bus užbaigtas ilgiausias karas, į kurį buvo įsitraukusi Amerika. „Mano administracija dalyvauja konstruktyviose derybose su keliomis afganų grupuotėmis, įskaitant Talibaną“, – pareiškė D. Trumpas savo metiniame pranešime Kongrese. Prezidentas taip pat užsiminė apie „galimą politinį sprendimą šiam ilgam ir kruvinam konfliktui“.

Šie jo žodžiai sulaukė įstatymų leidėjų palaikymo Atstovų Rūmų salėje, tačiau planus trauktis iš Sirijos ir Afganistano kritikuoja kai kurie pareigūnai saugumo tarnybose; jie būgštauja, kad žengus tokį žingsnį JAV praras įtaką tarptautinėje arenoje. D. Trumpas taip pat informavo Kongresą apie savo ketinimus antrąkart susitikti su Kim Jong Unu, kurį jis bando įtikinti atsisakyti branduolinių ginklų. „Kaip naujos drąsios diplomatijos dalies ir toliau siekiame istorinės taikos Korėjos pusiasalyje“, – teigė D. Trumpas.

Jis taip pat didino spaudimą Venesuelos kairiųjų lyderiui Nicolas Maduro (Nikolui Madurui) ir pabrėžė, kad „palaikome Venesuelos žmones, tauriai siekiančius laisvės“. Tarp svečių, pakviestų klausytis kalbos Kongrese, buvo Venesuelos opozicijos lyderio Juano Guaido pasiuntinys Vašingtone. „Chaotiška padėtis“ D. Trumpas savo kalbą pradėjo prisimindamas JAV pasiekimus Antrajame pasauliniame kare ir kosmoso tyrinėjimuose. Prezidentas baigė savo pranešimą pareikšdamas, kad „atėjo metas iš naujo pakurstyti Amerikos vaizduotę. Atėjo metas ieškoti aukščiausios viršūnės ir nustatyti savo viziją ryškiausios žvaigždės link“.

Vis dėlto lieka visiškai neaišku, ar Vašingtonas pasirengęs eiti D. Trumpo siūlomu keliu. Prieš valstybės vadovo metinį pranešimą aukščiausias pagal rangą demokratų senatorius Chuckas Schumeras išdėstė griežtą D. Trumpo prezidentavimo apžvalgą. „Trumpo ekonomikos padėtis žlugdo Amerikos viduriniąją klasę, – parašė Ch. Schumeras socialiniame tinkle „Twitter“. – Trumpo sveikatos apsaugos sistemos padėtis žlugdo amerikiečių šeimas.

Trumpo administracijos padėtis yra chaotiška.“ Pažadai aplenkti Rusiją Prezidentas savo kalboje taip pat žadėjo, kad JAV aplenks Rusiją savo raketomis žlugus vienai svarbiai Maskvos ir Vašingtono sutarčiai. Šis D. Trumpo perspėjimas dar labiau padidino būgštavimus dėl kylančių ginklavimosi varžybų. Rusija savo ruožtu anksčiau antradienį paskelbė apie savo planus per artimiausius dvejus metus sukurti naujų raketų.

Jungtinės Valstijos ne kartą kaltino Rusiją pažeidžiant Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų (INF) sutartį, o praėjusią savaitę amerikiečių prezidentas paskelbė, kad Vašingtonas pradėjo pasitraukimo iš šio pakto procesą, kuris truks šešis mėnesius. „Vadovaujant mano administracijai, niekada neatsiprašinėsime už tai, kad stipriname Amerikos interesus“, – pareiškė D. Trumpas Atstovų Rūmų salėje susirinkusiems kongresmenams. „Galbūt galime susiderėti dėl kito susitarimo, įtraukdami Kiniją ir kitų (šalių). O gal ir negalime – tokiu atveju smarkiai finansiškai ir inovacijomis aplenksime visus kitus“, – pareiškė D. Trumpas.

2019 02 06 09:00
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt