penktadienis, rugsėjo 30 d.
Miesteliuose aplink Kyjivą rasta per 900 civilių lavonų
BNS
Nexta
Buča

Ukrainos sostinės regione po Rusijos pajėgų atsitraukimo rasta per 900 žuvusių civilių, kurių dauguma buvo nušauti, tikriausiai per egzekucijas, penktadienį pranešė policija.

Šis skaičius paskelbtas netrukus po Rusijos Gynybos ministerijos pažado intensyvinti raketines atakas prieš Kyjivą reaguojant į tai, kas buvo pavadinta Ukrainos atakomis Rusijos teritorijoje. Įspėjimas buvo pareikštas Rusijai netekus savo Juodosios jūros laivyno flagmano kreiserio „Moskva“ – į jį, Ukrainos ir JAV pareigūnų teigimu, pataikė mažiausiai viena ukrainiečių raketa.

Tuo pačiu Maskva rengiasi atnaujinti puolimą Rytų Ukrainoje. Kovos taip pat tęsėsi pietiniame Mariupolio uostamiestyje, kur vietos gyventojai pranešė matę, kaip rusų kariai iškasa palaidotus žmones. Ukrainos šiaurės rytuose esančiame Charkivo mieste per gyvenamojo rajono apšaudymą žuvo septyni žmonės, tarp jų 7 mėnesių kūdikis, o dar 34 buvo sužeisti, sakė regiono gubernatorius Olehas Sinehubovas.

Aplink Kyjivą lavonai buvo palikti gatvėse ar laikinai palaidoti, sakė sostinės regiono policijos vadovas Andrijus Nebytovas. Jis citavo policijos duomenis, rodančius, kad 95 proc. šių žmonių mirė nuo šautinių žaizdų.

„Todėl suprantame, kad per [rusų] okupaciją žmonėms tiesiog buvo vykdomos egzekucijos gatvėse“, – sakė A. Nebytovas.

Pasak jo, kasdien po griuvėsiais ir bendruose kapuose randama vis daugiau lavonų, daugiausia Bučoje – per 350.

Komunalininkai šiame mieste rinko ir laidojo lavonus dar esant Rusijos pajėgoms. Rusų kariai stengdavosi susekti žmones, reikšdavusius proukrainietiškas pažiūras, nurodė A. Nebytovas.

„Prarado amžiams“

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis apkaltino rusų pajėgas, užimančias pietinių Chersono ir Zaporižios regionų dalis, terorizuojant civilius ir medžiojant visus, kas tarnavo Ukrainos kariuomenėje ar dirbo vyriausybei.

„Okupantai galvoja, kad taip lengviau galės kontroliuoti šią teritoriją, bet jie labai klysta. Jie apgaudinėja save, – sakė V. Zelenskis. – Rusijos problema ta, kad jos nepriima ir niekada nepriims visa ukrainiečių tauta. Rusija prarado Ukrainą amžiams.“

Penktadienio vakaro kreipimesi į ukrainiečius V. Zelenskis taip pat sakė aptaręs Mariupolio likimą su aukščiausio rango karininkais ir žvalgybos pareigūnais. Prezidentas nurodė negalintis atskleisti detalių, bet sakė: „Darome visa, ką galime, kad išgelbėtume savo žmones.“

Mariupolio meras Vadymas Boičenka naujienų agentūrai AP sakė, kad šiame mieste žuvo mažiausiai 21 tūkst. žmonių ir kad lavonai nuklojo gatves. Pasak jo, rusai dislokavo mobilius krematoriumus, kad metodiškai naikintų palaikus, nuslėptų žudynių įrodymus ir sutrukdytų tarptautinėms organizacijoms užfiksuoti „siaubą, už kurį atsakinga Rusijos armija“.

V. Zelenskis pabrėžė, jog taika ir tai, „kiek dar ukrainiečių okupantai turės laiko nužudyti“, priklauso nuo užsienio paramos Ukrainai dydžio. Jis pakartojo raginimus greičiau skirti didesnę karinę pagalbą, skelbti embargą rusiškai naftai.

Tuo metu Kyjivo tikriausiai laukia tolesnis smurtas, Rusijos valdžiai apkaltinus Ukrainą dėl septynių žmonių sužeidimo ir maždaug 100 gyvenamųjų namų apgadinimo per aviacijos smūgius Briansko regione netoli Ukrainos sienos. Kito Rusijos pasienio regiono valdžia ketvirtadienį taip pat pranešė apie ukrainiečių apšaudymą.

„Raketinių atakų prieš objektus Kyjive skaičius ir mastas bus didinami reaguojant į bet kokias... Kyjivo nacionalistų režimo teroristines atakas ar diversijas Rusijos teritorijoje“, – sakė rusų Gynybos ministerijos atstovas Igoris Konašenkovas.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2022 04 16 09:47
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt