penktadienis, balandžio 16 d.
Minske kyla nauja revoliucijos banga: A. Lukašenka pasirengęs lieti kraują, o Kremlius rezga intrigas
Alfa.lt

Socialiniuose tinkluose aktyvūs baltarusiai platina atsišaukimus kovo 25–27 d. pradėti naują protestų bangą. Į tai jau sureagavo Aliaksandro Lukašenkos režimas. Baltarusijos KGB grasina „veikti griežtai“.

KGB vadovas Ivanas Cercelis pažėrė žiniasklaidai neva žvalgybinės informacijos apie šalyje rengiamus teroro aktus ir protestuotojų provokacijas, kurių metu gali nukentėti civiliai. Tokie pasisakymai verčia nerimauti, kad režimas bando nuteikti visuomenę, kad aukų išvengti nepavyks, o kaltę nuo savo pečių jis mėgins užkrauti protestuotojams.

Kada nors režimas vis tiek žlugs

Pasak tarptautinės organizacijos „Freedom House“ Lietuvos padalinio vadovo, politologo Vyčio Jurkonio, režimo grasinimai ir represijos neatbaidys baltarusių nuo masinių akcijų. „Tarsi Baltarusijos režimo represijos yra naujiena Baltarusijos žmonėms. Kaip tik masinės represijos po sufalsifikuotų rinkimų sukėlė milžinišką pasipiktinimo bangą. O jėgos struktūros dirba išsijuosusios jau ne vieną mėnesį ir stengiasi visus sulyginti su asfaltu. Jų planas aiškus – demonstruoti jėgą ir kelti baimę, bet tai labai netoliaregiška. Visų nepasodinsi ir nepriversi išvykti. O tai reiškia, kad kažkuriuo metu išvysime spyruoklės efektą. Tikėtina, kad tradicinė kovo 25 d. (Laisvės diena yra baltarusių vasario 16 d., kurios oficialus Minskas nešvenčia) bus tam tikras atskaitos taškas“, – sakė politologas.

Dažnai keliamas klausimas, ar protestų organizatoriams pavyks suburti tiek žmonių, kiek jų buvo per praėjusius protestus, V. Jurkonio nuomone, yra kiek klaidingas, nes stebime ne centralizuotą, o stichinį procesą.

„Mes klaidingai manome, kad protestus organizuoja kažkokia opozicija. Protestai jau mėnesių mėnesius išsiliejo už tradicinės opozicijos ribų – į gatves išeina pensininkai ir jaunimas, moterys ir vyrai, darbininkai ir hipsteriai. Prieš metus pasiekti šešiaženkles žmonių minias daug kam atrodė misija neįmanoma, bet tai įvyko. Nuskriaustų ir nusivylusių žmonių skaičius Baltarusijoje tik auga“, – teigė Alfa.lt pašnekovas.

Pasak politologo, taip pat neverta spėlioti, kuri protestų banga bus „lemtinga“ ir nuvers A. Lukašenkos režimą, nes protestinis judėjimas neužgesta net tada, kai atrodo, kad jo nematyti. Tai reiškia, kad režimo pabaiga tėra laiko klausimas.

„Nors protestų jūros kurį laiką nematome, tie, kurie realiai stebi Baltarusiją, mato gausybę protesto upelių. Baltarusijos režimas, kur tik gali, stato užtvankas. Jie ir dabar nepajėgūs visiškai sustabdyti protestų tėkmės, bet po šaltos žiemos sniegas tirpsta, lašas po lašo upelis patvins ir represijų užtvankos grius. Baltarusijos žmonės reikalavo naujų laisvų rinkimų. Idealiu atveju jie turi vykti šių metų vasarą, pagal Kremliaus režisūrą (bent kaip buvo signalizuojama) turėtų vykti po metų“, – sakė V. Jurkonis.

Alfa.lt pašnekovas priminė, kad ir Lietuvos nepriklausomybės judėjimas viską pasiekė anaiptol ne vienu ypu: „Baltarusijos režimas laikosi dėl jėgos struktūrų ir Kremliaus subsidijų, bet susigrąžinti bent dalies visuomenės paramą ar bent jau abejingumą vargu ar įmanoma. Tad visa tai yra laiko klausimas. Prisiminkime, kad Lietuvoje nuo Mickevičiaus skvero mitingo 1987-aisiais iki kovo 11 d. prireikė beveik 3 metų.“

Be to, kokią taktiką prieš protestuotojus bepasirinktų A. Lukašenka, jau ne kartą matėme, kad galutinai užgniaužti protestinio judėjimo jam taip ir nepavyko. „Jie paskutinio karto tikėjosi ne kartą. Nepavyko. Ir nepavyks. Tyliai ar garsiai, slapukaujant ar atvira ir brutalia jėga gali laimėti šiek tiek laiko, bet režimo tvarumo neužtikrinsi“, – sakė V. Jurkonis.

Kremliaus žaidimas

Kaip į naują protestų bangą reaguos Maskva, turinti didžiausią išorinę įtaką Minskui? Svarstomi įvairūs variantai: pasyvus stebėjimas, propagandos kampanija, o gal ir reali parama Minsko režimui.

Galimus Rusijos veiksmus ir motyvus portalui Alfa.lt komentavo apžvalgininkas Imantas Melianas: „Kadangi yra pagrindas manyti, kad nauja, kaip, beje, ir „sena“, protestų banga Gudijoje yra inspiruota Kremliaus. Aš atmesčiau tik trečiąjį variantą – Putino paramą Lukašenkai. Šiuo atveju Kremliaus vadovo tikslas – viešai nubausti A. Lukašenką už Sąjunginės Valstybės paskelbimo vilkinimą, privertusį Vladimirą Putiną apsijuokti prieš visą pasaulį su jo kadencijų „nunulinimu“. Sprendžiant iš mano kalbintų Sviatlanos Cichanouskajos štabo darbuotojų teiginių, „dirbti“ Lukašenkai liko ne daugiau nei 2,5 mėn. Jis visa tai žino, tačiau vis dar tikisi savo generolų lojalumo. Manau, kad be reikalo.“

„O kiti du variantai – pasyvus stebėjimas, tiksliau, pasyvumo imitavimas ir informacinis aprūpinimas, bus realizuojami lygiagrečiai. Rusakalbės erdvės auditorijai bus neįkyriai, bet vis dažniau primenama, kad A. Lukašenka tinkamai nevykdė savo įsipareigojimų Rusijai, dėl to pastaroji nerėmė įvairiais ištekliais Gudijos tiek, kiek Rusija galėtų ir norėtų Gudiją remti“, – teigė apžvalgininkas. 

Jis sakė: „Protestai Gudijoje bus nušviečiami Rusijos žiniasklaidoje tarsi nešališkai, tačiau su nežymiu pritarimu protestuotojams. Juk tai jų dėka bus išrinkta nauja Gudijos valdžia, kuri pasirašys sutartį dėl Sąjunginės Valstybės sukūrimo.“

„Pavasariniai“ protestai žadami ir Rusijoje. Kol kas neaišku, kokia bus pasirinkta jų taktika, tačiau kai kurių Aleksejaus Navalno bendražygių pasisakymai leidžia manyti, kad „baltarusiškas“ modelis bus atmestas kaip neefektyvus. I. Meliano nuomone, nereikia į juos dėti per daug vilčių, nes Rusijos protestai gali būti kontroliuojami Kremliaus.

„Jie sako ir jie darys taip, kaip jiems bus liepta. Būtina pagaliau suvokti, kas iš tikrųjų vyksta Rusijoje. Tai šalis, kurioje 80–90 proc. visos populiacijos sudaro užsislėpę ksenofobai bei rasistai ir atviri imperininkai. Jiems patinka „Brat-2“ tipo „kultiniai“, o iš tikrųjų degeneratiški filmai ir jie nuoširdžiai džiaugėsi Ičkerijos paskandinimu kraujyje ir Krymo aneksija. Dabar jie džiaugsis Gudijos prijungimu. Tad nieko nuostabaus, kad tokiai tautai vadovauja toks pat vadeiva – tai yra labai organiška ir net savotiškai harmoninga“, – sakė Alfa.lt pašnekovas.

Pasak jo, naivu būtų tikėtis permainų, kai Rusijos protestinio judėjimo priešakyje atsidūrė „banalus nacis“ A. Navalnas. „Maža to – jo viršenybę iškart pripažįsta beveik visos kitos Rusijos opozicinės jėgos, išskyrus Genadijaus Javlinskio partiją „Jabloko“, kuri tapo viešo pjudymo (iš rusų demokratų pusės!) objektu. Juk A. Navalnas visiems normaliems opozicionieriams turėtų būti mažų mažiausia konkurentas, o ideologine prasme – tiesiog nesutaikomas priešas! Galime darytis išvadą, kad Rusijoje daugiau nebėra (arba beveik nebėra) su kuo ir apie ką kalbėtis. Valerijos Novodvorskajos tipo asmenybių nebeliko“, – reziumavo apžvalgininkas.

I. Meliano nuomone, protestai Rusijoje skirsis nuo gudiškų – jie nebus tokie taikūs, nes „kitoks yra mentalitetas ir juk apskritai Rusijoje be kraujo praliejimo nevyksta net vestuvės“.

„Putinas ir jį aptarnaujanti kamarilija įtikinamai parodys visam pasauliui du pagrindinius dalykus: kad opozicija Rusijoje yra tikra, o nacis Navalnas yra tikras ir nepakeičiamas jos lyderis; kad, nežiūrint to, absoliuti populiacijos dauguma ir toliau remia ne „opozicijos lyderį“, jauną ir gražų nacį Navalną, o „bendranacionalinį lyderį“, seną ir negražų nacį Putiną. Štai taip atrodys „demokratijos triumfas“ Rusijoje“, – komentavo I. Melianas.

„Esminis skirtumas tarp gudiškos ir rusiškos situacijos yra tas, kad Vladislavo Surkovo sumanyti ir vėliau organizuoti protestai Gudijoje yra skirti nušalinti dabartinį lyderį, o Rusijoje – eilinį kartą patvirtinti V. Putino nepakeičiamumą. Yra net specialiai atsiradęs tam skirtas rusiškas žodis – „mnogochodovočka“ (daug veiksmų sujungianti kombinacija)“, – sakė Alfa.lt pašnekovas.

„Suėmimų, kaip ir pačių protestų, mastas bus išmintingai dozuojamas. Bet viskas atrodys visai tikroviškai. Taigi, rekomenduoju visiems laiku pasirūpinti popkornu, tačiau nepamiršti, kad šiuos vaidinimus rengia nelabai prognozuojama branduolinė valstybė“, – reziumavo I. Melianas.

2021 03 15 09:40
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt