trečiadienis, liepos 28 d.
Mirė buvęs JAV gynybos sekretorius D. Rumsfeldas
BNS
Scanpix/AP
Donaldas Rumsfeldas

Donaldas Rumsfeldas, dukart dirbęs gynybos sekretoriaus poste, atlikęs esminį vaidmenį surengiant Vašingtono vadovaujamą invaziją į Iraką ir kandidatavęs į savo šalies prezidento postą, mirė antradienį, būdamas 88 metų, pranešė jo šeima.

Trečiadienį paskelbtame pranešime artimieji nurodė, kad D. Rumsfeldas užgeso „apsuptas šeimos savo numylėtame Tause, Naujojoje Meksikoje“.

Šeimos atstovas Keithas Urbahnas sakė, kad buvęs Pentagono vadovas sirgo išplitusia mieloma.

„Istorija gali jį prisiminti dėl jo nepaprastų pasiekimų per šešis dešimtmečius valstybės tarnyboje, bet tie, kad jį pažinojo geriausiai ir kieno gyvenimai dėl to visiems laikams pasikeitė, prisimins jo nesvyruojančią meilę savo žmonai Joyce, savo šeimai ir draugams, taip pat sąžiningumą, kurią jis įnešė į gyvenimą, pašvęstą šaliai“, – sakoma šeimos pranešime.

Buvusių kolegų laikytas nuovokiu ir kovingu, patriotišku ir linkusiu į politines gudrybes D. Rumsfeldas sukūrė įspūdingą karjerą vyriausybėje vadovaujant keturiems prezidentams, taip pat ilgiau kaip 20 metų dirbo stambiojo verslo pasaulyje.

Išėjęs į pensiją 2008 metais jis vadovavo Rumsfeldo fondui, siekiančiam gerinti valstybės tarnybą ir dirbti su labdaringomis organizacijomis, teikiančioms paslaugas ir paramą kariškių šeimoms bei sužeistiems veteranams.

Buvęs JAV prezidentas George'as W. Bushas pareiškė gedintis D. Rumsfeldo ir pavadino jį „labai geru žmogumi“.

„Žmogus, pasižymėjęs inteligentiškumu, sąžiningumu ir beveik neišsenkančia energija. Jis niekada nepabūgdavo sunkių sprendimų ir niekada nesikratė atsakomybės“, – sakoma G. W. Busho pranešime, nors jame neminimas D. Rumsfeldo kontraversiškas sprendimas pulti Iraką.

„Gedime pavyzdingo valstybės tarno ir labai gero žmogaus“, – pridūrė eksprezidentas.

D. Rumsfeldas dirbo Gynybos departamento vadovu respublikonų prezidentų Geraldo Fordo ir G. W. Busho administracijose – 1975–1977 ir 2001–2006 metais.

Vienas svarbiausių jo vaidmenų buvo organizuoti Pentagono atsaką į 2001 metų rugsėjo 11-osios teroro atakas.

Vėliau D. Rumsfeldas vadovavo JAV kariniam puolimui Afganistane, per kurį buvo nuverstas Talibano režimas, suteikęs prieglobstį Osamai bin Ladenui ir kitiems teroristų tinklo „al Qaeda“ lyderiams.

Dar po dvejų metų D. Rumsfeldas prižiūrėjo JAV įsiveržimą į Iraką, siekiant nuversti tuometį šios šalies diktatorių Saddamą Husseiną.

Pentagono vadovas tąsyk perspėjo, kad Irakas kaupia didėjantį masinio naikinimo ginklų arsenalą, nors tokių ginklų šioje šalyje niekada nebuvo rasta.

2004 metais D. Rumsfeldas dukart prašė G. W. Busho leisti jam atsistatydinti, kai buvo paviešinta informacija apie žiaurų amerikiečių karių elgesį su kaliniais, laikytais liūdnai pagarsėjusiame Irako Abu Graibo kalėjime. Šį epizodą jis vėliau minėjo kaip tamsiausią momentą per darbą gynybos sekretoriaus poste.

Tačiau prezidentas leido D. Rumsfeldui tik po 2006 metų lapkritį įvykusių kadencijos vidurio rinkimų, kai demokratai įgijo daugumą Kongrese, iškelti amerikiečių nusiteikimo prieš karą bangos. Jis baigė darbą tų metų gruodį ir buvo pakeistas Roberto Gateso.

Mirdamas D. Rumsfeldas paliko žmoną, tris vaikus ir septynis vaikaičius.

2021 07 01 08:41
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt