pirmadienis, rugpjūčio 15 d.
Mirė buvęs Pietų Korėjos diktatorius Chun Doo-hwanas
BNS
Scanpix
Chun Doo-hwanas

Antradienį mirė buvęs Pietų Korėjos diktatorius Chun Doo-hwanas, žiauriai susidorodavęs su oponentais, kol masinės demonstracijos privertė jį pasitraukti, pranešė velionio ilgametis padėjėjas.

Min Jeong-ki žurnalistams prie Chun Doo-hwano rezidencijos pranešė, kad buvęs prezidentas mirė savo namuose Seule. Jam buvo 90 metų.

Valdant Chun Doo-hwanui, sparčiai augo šalies ekonomika, o Seule 1988 m. buvo surengtos olimpinės žaidynės. Jis tapo pirmuoju Pietų Korėjos prezidentu, taikiai perdavusiu valdžią.

Generolo rangą turėjęs Chun Doo-hwanas atėjo į valdžią per perversmą, įvykdytą po jo pirmtako, autoritarinio lyderio Park Chung-hee nužudymo 1979 m.

Chun Doo-hwanas 1980–1988 m. valdė Pietų Korėją geležiniu kumščiu ir negailestingai triuškino savo oponentus.

Jis tebelaikomas vienu nemėgstamiausių Pietų Korėjos veikėjų.

Jis taip pat pramintas „Gvangdžu mėsininku“ už tai, kad įsakė savo kariams numalšinti sukilimą prieš jo valdymą šiame pietvakariniame mieste.

1996 m. Chun Doo-hwanas buvo pripažintas kaltu dėl išdavystės ir nuteistas myriop – iš dalies dėl įvykių Gvangdžu. Tačiau po apeliacijos egzekucija buvo atšaukta, o paskui jis buvo paleistas, tuomečiam valstybės vadovui suteikus jam malonę.

Oficialiais duomenimis, per sukilimo malšinimą Gvangdžu žuvo ar dingo 200 žmonių, tačiau aktyvistai teigia, kad tikrasis skaičius yra triskart didesnis.

Chun Doo-hwanas ir ultradešinieji Pietų Korėjos politikai tų įvykių nesureikšmino ir vadino juos „riaušėmis“. Pats buvęs diktatorius neigė tiesiogiai prisidėjęs prie susidorojimo.

Per Chun Doo-hwano valdymo laikotarpį kartą buvo pasikėsinta į jo gyvybę.

Per valstybinį vizitą Mianmare 1983 m. Šiaurės Korėjos agentai bandė jį nužudyti, detonavę sprogmenis per atminimo ceremoniją.

Net ir paskutiniaisiais savo gyvenimo metais Chun Doo-hwanas buvo įsivėlęs į teismines kovas.

Pernai jis buvo pripažintas kaltu dėl šmeižto Gvangdžu sukilimo byloje.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.

2021 11 23 09:07
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt