antradienis, rugpjūčio 4 d.
Mirė JAV prezidentas
tiesa.com

Buvęs JAV prezidentas George'as H. W. Bushas, padėjęs Amerikai užbaigti Šaltąjį karą, mirė penktadienį, būdamas 94 metų, paskelbė jo šeima.

„Jebas, Neilas, Marvinas, Doro ir aš su liūdesiu pranešame, kad po 94 nuostabių metų mūsų brangus Tėtis mirė“, – sakoma jo sūnaus – irgi buvusio prezidento – George'o W. Busho pranešime, paskelbtame per „Twitter“ šeimos atstovo.

„George'as H. W. Bushas buvo iškiliausio charakterio žmogus ir geriausias tėtis, kokio galėtų prašyti sūnus ar dukra“, – pridūrė jis.

„Visa Bushų šeima giliai dėkinga už 41-ojo (JAV prezidento) gyvenimą ir meilę, už atjautą tų, kas rūpinosi mūsų Tėčiu ir už jį meldėsi, taip už mūsų draugų ir bendrapiliečių užuojautas“, – rašė George'as W. Bushas.

Tik keliais mėnesiais anksčiau, balandį, mirė G. H. W. Busho žmona ir pagarbą pelniusi buvusi pirmoji šalies ponia Barbara Bush. Ši, anot jo, „mieliausia moteris pasaulyje“ buvo G. H. W. Busho sutuoktinė 73 metus.

Mirdamas jis paliko penkis vaikus ir 17 vaikaičių.

Planai dėl G. H. W. Busho laidotuvių bus paskelbti artimiausiu laiku, pridūrė šeimos atstovas.

Dabartinis JAV prezidentas Donaldas Trumpas sekmadienį pagerbė mirusį lyderį ir gyrė jo visą gyvenimą trukusią tarnybą savo šaliai, taip pat „nesvyruojančią lyderystę“ paskutiniosiomis Šaltojo karo dienomis.

„Melania ir aš prisidedame prie sielvartaujančios tautos, gedėdami buvusio prezidento George'o H. W. Busho netekties“, – sakoma D. Trumpo pareiškime, paskelbtame iš Buenos Airių, kur jis yra išvykęs dalyvauti Didžiojo dvidešimtuko (G-20) viršūnių susitikime.

„Savo neatsiejamu originalumu, nuginkluojančiu sąmoju ir nesvyruojančiu įsipareigojimu tikėjimui, šeimai ir šaliai prezidentas Bushas įkvėpė ištisas amerikiečių kartas viešajai tarnybai“, – pridūrė valstybės vadovas.

41-asis JAV prezidentas, užsienio politikos realistas, 1989 metais paskelbė „naująją pasaulio tvarką“, vedusią prie didžiulį sukrėtimą sukėlusio, bet daugiausiai taikus Sovietų Sąjungos subyrėjimo.

Jis taip pat subūrė precedento neturėjusią koaliciją, 1991-aisiais įveikusią Irako autoritarinį lyderį Saddamą Husseiną (Sadamą Huseiną), bet jo nenuvertusią. Tačiau jo karinis įsiveržimas Vidurio Rytuose tapo tolesnio chaoso tame regione šaukliu.

Šis apdovanojimų pelnęs Antrojo pasaulinio karo lakūnas ir buvęs Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) vadovas prezidento pareigas ėjo tik vieną kadenciją. 1992 metais, ekonomiką ištikus nuosmukiui, jis pralaimėjo rinkimus demokratui Billui Clintonui.

G.H.W.Bushas, vadovavęs šaliai 1989–1993 metais, buvo seniausias iš keturių tebegyvenančių buvusių JAV prezidentų ir pastaraisiais metais naudojosi neįgaliojo vežimėliu. Per vėliausiu viešus pasirodymus jis atrodė negaluojantis.

Jis buvo vienos iškiliausių Amerikos politinių dinastijų patriarchas. Vienas jo sūnus, George'as W.Bushas, dirbo prezidento poste 2001–2009 metais, o kitas – buvęs Floridos gubernatorius Jebas Bushas – 2016-aisiais siekė tapti Respublikonų partijos kandidatu į prezidento postą.

2018 12 01 08:15
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt