pirmadienis, gegužės 10 d.
Mokslininkai eksperimentuoja: vienam žmogui – skirtingų gamintojų COVID-19 vakcinos
Alfa.lt

Didėjant visuomenės baimei dėl „AstraZeneca“ vakcinos sukeliamų kraujo krešulių, Jungtinėje Karalystėje (JK) buvo pradėta ieškoti būdų šiai problemai spręsti. 

Norėdami užtikrinti sparčius vakcinacijos tempus, JK pradėjo svarstyti apie galimybę antrąja vakcinos doze gyventojus skiepyti kito gamintojo skiepu. Tokį procesą jie įvardija kaip „Mix & Match“ skiepijimo būdą.

Kaip atrodys vakcinacija?

Dar vasario mėnesį Oksfordo universiteto Oksfordo vakcinų grupės tyrėjai pradėjo vykdyti „Com-Cov“ eksperimentinius bandymus, kurių metų savanoriai gauna dviejų skirtingų gamintojų vakcinos dozes.

Pasaulio sveikatos organizacijos vakcinacijos vadovė Kate O‘Brien dienraščiui „Financial Times“ teigė, kad pirmojoje „Com-Cov“ tyrimų stadijoje savanoriams buvo suleista viena „AstraZeneca“ ir kita „Phizer-BioNTech“ vakcina, tačiau šio eksperimento rezultatai dar nėra aiškūs, jų verta tikėtis gegužės mėnesio pradžioje.

Antroji tyrimų stadija

Oksfordo universiteto pediatrijos ir vakcinologijos profesorius bei Oksfordo vakcinos grupės vyriausiasis tyrėjas Matthew Snape'as teigia, kad antroje tyrimų stadijoje tikisi sulaukti daugiau nei tūkstančio savanorių, kurie yra pasiskiepiję „AstraZeneca“ arba „Phizer-BioNTech“ vakcina.

Profesoriaus tvirtinimu, savanorių grupė virš penkiasdešimties metų, kurie pirmą skiepą gavo ne vėliau nei prieš dvyliką savaičių, antrąjį kartą bus skiepijami „Moderna“ arba „Novavax“ vakcina („Novavax“ vakcina dar nėra patvirtinta, tačiau tikisi, kad greitu metu tai bus padaryta, kadangi bandymai rodo, jog vakcina yra saugi ir efektyvi. Ši vakcina naudoja koronaviruso baltymą, kuris treniruoja imunitetą nesukeldamas jam žalos.) 

Tokiais eksperimentiniais bandymais tyrėjai tikisi išsiakinti ar maišant skirtingų gamintojų vakcinas jų veiksmingumas išlieka toks pat aukštas bei padeda apsisaugoti nuo koronavirusinės infekcijos. Taip pat norima sužinoti, ar yra galimi kokie nors šalutiniai poveikiai skiepijant naujuoju „Mix & Match“ būdu. Antrosios tyrimų stadijos rezultatus tyrėjai tikisi gauti birželio, liepos mėnesį. Tyrėjai žada, kad eksperimentai bus tęsiami ištisus metus.

Rezultatas gali būti dar geresnis

„Jei tyrimai parodys, kad toks vakcinavimo būdas gali sukelti ne mažesni imuninį atsaką nei skiepijant vienodomis vakcinų dozėmis, tai potencialiai leis daugiau žmonių greičiau pabaigti savo COVID-19 imunizacijos kursą. Tai taip pat pagerins vakcinacijos sistemą, jei tuo metu trūks vieno ar kito gamintojo skiepo“,– pasakojo M. Snape'as.

Kai kurie tyrėjai neatmeta galimybės, kad skiepijant skirtingų gamintojų vakcinomis, rezultatas gali būti net kur kas geresnis nei skiepijant tų pačių gamintojų vakcinomis du kartus.

Džiaugtis dar anksti?

Nors yra manoma, kad „Mix & Match“ būdu visuomenę skiepyti dar anksti, Jungtinės Karalystės mokslininkai pabrėžia, kad maišyti vakcinas yra visiškai saugu, tačiau tyrimų rezultatų privalu laukti bet kokiu atveju. Vienintelis mokslininkų keliamas susirūpinimas yra tas, kad imuninė sistema sureaguos netinkamai ir vakcinos efektyvumas bus labai mažas.

„Weill Cornell“ medicinos mokyklos virusologo Johno Moore'o teigimu, džiaugtis  kol kas per anksti, kadangi garantijos, jog maišant vakcinos veiks geriau, nėra. Jis primena, kad panašūs bandymai buvo daromi su ŽIV vakcina, tačiau, jie buvo nesėkmingi. Vis dėlto, virusologas pabrėžia, kad situacija su koronavirusu gali būti kitokia – kur kas optimistiškesnė.

Ką galvoja kitos šalys?

Praeitą savaitę Prancūzija pranešė, kad gyventojams iki penkiasdešimt penkerių metų pradės siūlyti antrajai dozei gauti iRNR pagrindu sukurtas „Moderna“ ir „Phizer-BioNTech“ vakcinas, po to kai jie susirūpino dėl galimų „AstraZeneca“ sukeliamų kraujo krešulių. Panašiu pavyzdžiu pasekė ir Vokietija, siūlydama kito gamintojo vakciną gauti gyventojams iki šešiasdešimties metų, tarp skiepų jie rekomenduoja palaukti nuo aštuonių iki dvylikos savaičių.

Kinijos ligų kontrolės ir prevencijos centro vadovas George'as Gao BBC naujienoms sakė, kad Kinija taip pat turėtų apsvarstyti tokį skiepijimo būdą, nes tai turėtų pagerinti vakcinų efektyvumą.

JK jungtinio vakcinacijos ir imunizacijos komiteto narys Jeremy Brownas BBC pasakojo, kad anksčiau ar vėliau žmonės privalės naudoti skirtingas COVID-19 vakcinas. „Praktiškai tai bus vienintelis būdas, po to kai žmogus bus pasiskiepijęs „Moderna“, „Phizer-BioNTech“ ar „AstraZeneca“ vakcina. Ateityje bus kur kas sunkiau užtikrinti, kad žmogus gautų dviejų tų pačių gamintojų tiekiamas vakcinų dozes“,– komentavo jis.

Šis naujasis skiepijimo būdas teikia daug optimizmo ne tik tiems, kurie skeptiškai žiūri į „AstraZeneca“ vakcinos galimus šalutinius poveikius, bet ir siekiantiems kuo greičiau įgauti pilną imunitetą.

2021 04 17 17:02
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt