sekmadienis, rugpjūčio 9 d.
Mokslininkai į kiaulės embrioną sėkmingai suleido žmogaus kamieninių ląstelių
tiesa.com

Tarptautinė mokslininkų komanda sėkmingai atliko žmogaus kamieninių ląstelių perkėlimą į kiaulės embrioną. Viso to buvo imtasi norint sukurti žmogaus-kiaulės hibridą tam, kad būtų išsiaiškinta, ar įmanoma gyvūnuose išvystyti žmogui tinkamus organus.

Mokslininkai, kuriems vadovauja Kalifornijos Salk institute dirbantis dr. Juanas Carlosas Izpisua Belmonte, teigė, kad šiuo darbu nori atkreipti dėmesį į gyvybę išgelbėti galinčių organų, tinkamų transplantacijai, trūkumą. Šiuo metu vien JAV tam tikrų organų transplantacijos laukia beveik 115 tūkst. žmonių. Kas dešimt minučių į nacionalinį organų transplantacijos laukiančiųjų sąrašą įrašoma po vieną pavardę, o nesulaukus gyvybiškai svarbaus organo kasdien miršta apie 20 žmonių.

„National Geographic“ žurnale aprašomame tyrime klausiama, kas būtų, jei vietoje to, kad būtų laukiama dosnaus donoro, reikalingas organas būtų išauginamas gyvūno viduje? Mokslininkų atliekamas tyrimas leidžia teigti, kad vieną dieną pasaulyje atsiras „chimeros“ – žmonių ir gyvūnų hibridai, galintys aprūpinti žmonėms reikalingai organais.

Žodžiu „chimera“ graikų mitologijoje vadinamas mitinis monstras liūto galva, ožkos kūnu ir gyvatės uodega.

Šiuolaikinė „žmogaus-kiaulės chimeros“ užuomazga mokslininkų buvo sukurta į dar visai ankstyvus kiaulės embrionus suleidus žmogaus kamieninių ląstelių. Vėliau embrionai buvo perkelti į pakaitinę kiaulės patelę, kuri juos išnešiojo 28 dienas. Po to mokslininkai pašalino embrionus ir juos tyrinėjo.

Šis tyrimas pateikė teigiamų rezultatų. Be to, jis padėjo atkreipti dėmesį į organų donorų trūkumą.

Tačiau, kaip ir buvo galima tikėtis, šis mokslininkų darbas sulaukė labai daug kontraversiškų nuomonių. Baiminamasi, kad gyvūnai gali supanašėti su žmonėmis, pavyzdžiui, jų dauginimosi organų ląstelės gali tapti panašios į žmonių, ant gyvūnų kūnų atsirasti plaukų, jie gali tapti protingesni, nei yra dabar.

„Apie tai kalbėti dar gerokai per anksti, bet mokslas tobulėja labai greitai, – sakė Nacionalinio sveikatos instituto etikos specialistas Davidas Resnikas. – Juk ne kiekvienas norėtų susidurti su laboratorijoje esančiame labirinte uždaryta pele, nepaliaujamai šaukiančia ir prašančia ją išleisti.“

Kaip iš tiesų bus ateityje, parodys tik laikas.

ŠALTINIS: alfa.lt

2018 12 11 10:00
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt