pirmadienis, sausio 17 d.
Naujoji Zelandija planuoja palaipsniui nutraukti tabako pardavimą
BNS
BNS foto
Cigaretės

Naujoji Zelandija ketvirtadienį paskelbė planuojanti iš esmės uždrausti rūkyti, palaipsniui didinant amžių, nuo kurio galima nusipirkti tabako gaminių.

Šis siekis, vadinamas pirmuoju tokiu pasaulyje, reiškia, kad šiandienos jaunesni paaugliai niekada nebegalės legaliai nusipirkti cigarečių.

Šiuo metu Naujojoje Zelandijoje draudžiama pardavinėti tabaką jaunesniems nei 18 metų žmonėms. Kaip sakė asocijuotoji sveikatos apsaugos ministrė Ayesha Verrall, nuo 2027-ųjų kasmet ši amžiaus riba bus didinama vienais metais.

„Norime užtikrinti, kad žmonės niekada nepradėtų rūkyti... Su amžiumi jie ir būsimos kartos niekada negalės legaliai nusipirkti tabako, nes tiesa ta, kad nėra saugaus amžiaus pradėti rūkyti“, – sakė ji.

A. Verrall pridūrė, kad vyriausybė taip pat įstatymais apribos tabako produktų pardavinėjimo vietas ir sieks, kad į rinką patektų tik produktai su nedideliu nikotino kiekiu. Taip siekiama mažinti pripratimo tikimybę.

Pasak A. Verrall, šiomis priemonėmis išlaikomas Naujosios Zelandijos pasaulinis vaidmuo ribojant tabako vartojimą. Tarp novatoriškų šalies sprendimų šioje srityje yra 1990 metais įvestas draudimas cigarečių kompanijoms remti sportą ir 2004-ųjų sprendimas uždrausti rūkyti baruose.

„Tai istorinė diena mūsų žmonių sveikatai, – sakė A. Verrall. – Rūkymas Naujojoje Zelandijoje vis dar yra pagrindinė mirčių, kurių galima išvengti, priežastis; [rūkymas] nulemia ketvirtadalį visų vėžio atvejų.“

A. Verrall teigimu, dėl rūkymo ypač nukenčia maorių ir kitos Ramiojo vandenyno salų etninės bendruomenės, kur rūkančiųjų yra maždaug dvigubai daugiau nei 13,5 proc. likusioje populiacijos dalyje.

Vyriausybė siekia šį skaičių iki 2025 metų sumažinti iki 5 proc. ir apskaičiavo, kad pasiekus tikslą sveikatos apsaugos sistemai būtų sutaupyta 5,5 mlrd. Naujosios Zelandijos dolerių (3,3 mlrd. eurų) būsimų išlaidų.

Lobistų grupė „Action on Smoking and Health“ (ASH) sakė, jog planuojami pokyčiai reiškia realią perspektyvą, ir gyrė vyriausybę dėl iššūkio tabako pramonei.

„Šio vienas kitą papildančių priemonių derinio pavydės šalys, sunkiai kovojančios su... rūkymo nulemiamomis mirtimis ir bėdomis“, – sakė ASH pirmininkas Robertas Beaglehole'as.

„Tabako kontrolės [srityje] žengsime pasaulio priešakyje“, – sakė jis.

Tabako kompanija „British American Tobacco New Zealand“ savo ruožtu sakė, kad šios priemonės yra „neišbandytos, neįrodytos ir be jokių mokslinių veiksmingumo įrodymų“.

„Bendras poveikis iš esmės yra laipsniškas uždraudimas, paprasčiausiai išstumiant tiekimą... į juodąją rinką“, – sakoma kompanijos pareiškime.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2021 12 09 14:10
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt