sekmadienis, balandžio 11 d.
Norvegijoje po „AstraZenecos“ skiepo mirė sveikatos apsaugos darbuotoja
BNS

Norvegijoje po paskiepijimo „AstraZeneca“ vakcina dėl kraujavimo smegenyse mirė sveikatos apsaugos darbuotoja, tačiau jokia tiesioginė sąsaja su skiepu nebuvo nustatyta, pirmadienį pranešė pareigūnai.

Tai antras toks mirties atvejis Norvegijoje per kelias dienas. Praėjusį ketvirtadienį imdamasi atsargumo priemonių šalis sustabdė skiepijimą „AstraZenecos“ vakcina.

Šeštadienį norvegų sveikatos apsaugos pareigūnai pranešė, kad trys sveikatos apsaugos darbuotojai buvo hospitalizuoti dėl kraujo krešulių, kraujavimo ir nenormaliai mažos trombocitų koncentracijos kraujyje. Visi šie žmonės yra jaunesni nei 50 metų ir buvo paskiepyti anglų ir švedų kompanijos vakcinos pirmąja doze.

Vienas iš šių trijų asmenų – moteris, kurios sveikata buvo gera, – sekmadienį mirė dėl kraujavimo smegenyse, pranešė pareigūnai. Moteris buvo hospitalizuota ketvirtadienį, maždaug savaitė po paskiepijimo.

„Negalime nei patvirtinti, nei atmesti, kad tai kažkaip susiję su vakcina“, – žurnalistams sakė Norvegijos vaistų agentūros pareigūnas Steinaras Madsenas.

Kitų dviejų žmonių būklė, kaip pranešama, stabili.

Kita sveikatos apsaugos darbuotoja – jaunesnė nei 40 metų – Norvegijoje mirė penktadienį, praėjus 10 dienų po paskiepijimo tokia pačia vakcina. Europoje buvo ir kitų panašių mirties atvejų, pavyzdžiui, Austrijoje ir Danijoje.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) penktadienį sakė, jog „niekas nerodo“, kad reiktų nenaudoti „AstraZenecos“ vakcinos. Pati gamintoja tvirtina, kad vakcina saugi.

Norvegijos pareigūnai sako, kad šalyje „AstraZenecos“ vakcina prieš jos sustabdymą buvo paskiepyta apie 130 tūkst. žmonių.

Tarp kitų šalių, dėl panašių priežasčių sustabdžiusių skiepijimą „AstraZenecos“ vakcina, yra Danija, Islandija, Bulgarija, Airija, Nyderlandai, Prancūzija, Italija ir Vokietija. Pirmoji tai ketvirtadienį padarė Danija po vieno mirties atvejo.

Danijos vaistų agentūra pirmadienį paskelbė, kad auka buvo 60 metų moteris, kuriai po paskiepijimo nustatyti krešuliai, maža trombocitų koncentracija ir kraujavimas.

Agentūra nurodė informavusi „AstraZenecos“ vakcina per pastarąsias dvi savaites paskiepytus žmones atkreipti dėmesį į tokius galimus simptomus kaip neįprastos kraujosruvos, kraujavimas, stiprūs galvos ar pilvo skausmai.

Viena „AstraZenecos“ vakcinos doze Danijoje paskiepyta apie 150 tūkst. žmonių, o dviem – 583 žmonės.

EVA šaukia posėdį

Europos vaistų agentūra (EVA) ketvirtadienį surengs neeilinį posėdį, siekiant nuspręsti dėl „tolesnių veiksmų“, kilus susirūpinimui dėl bendrovės „AstraZeneca“ vakcinos nuo koronaviruso, bet pridūrė, kad šio preparato nauda vis dar nusveria riziką.

Pirmadienį dar kelioms šalims, įskaitant Prancūziją, Vokietiją ir Ispaniją, įšaldžius skiepijimą šia vakcina dėl pranešimų, kad nedaugeliui paskiepytų asmenų susidarė kraujo krešulių, EVA nurodė, kad jos saugumo komitetas antradienį „toliau nagrinės informaciją“.

Amsterdame įsikūrusi priežiūros tarnyba „sušaukė nepaprastąjį posėdį ketvirtadieniui, kovo 18 dienai, kad būtų apibendrinta surinkta informacija ir bet kokie tolesni veiksmai, kurių gali reikėti imtis“, sakoma jos pranešime.

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas anksčiau prognozavo, kad EVA pranešimas dėl „AstraZeneca“ vakcinos papildomų vertinimų bus paskelbtas antradienį.

Agentūra pabrėžė tebemananti, kad Jungtinės Karalystės ir Švedijos bendrovės kartu su Oksfordo universitetu sukurta vakcina yra saugi vartoti.

„EVA šiuo metu toliau laikosi požiūrio, kad „AstraZeneca“ vakcinos nauda užkertant kelią COVID-19 ir su juo susijusią hospitalizacijos bei mirties riziką nusveria pašalinio poveikio riziką“, – sakoma pirmadienį paskelbtame pranešime.

Agentūros vakcinų strategijos skyriaus vadovas Marco Cavaleri anksčiau sakė Europos Parlamento sveikatos apsaugos komitetui: „Gvildename visus duomenis, ypač mirties atvejus, apie kuriuos buvo pranešta.“

Tačiau jis pridūrė, kad EVA „neįžvelgs jokios problemos tęsti skiepijimo kampaniją naudojant šią vakciną“.

Pasak EVA, numanomas šalutinis poveikis apėmė kraujo krešulių susidarymą, o kai kada stebėti „neįprasti ypatumai“, pavyzdžiui, mažas trombocitų – kraujo krešėjimą lemiančių ląstelių – kiekis.

Tačiau agentūra pabrėžė, kad tokia reakcija pasireiškė „tik labai mažam skaičiui vakcinos gavusių žmonių“.

„Kasmet daug tūkstančių žmonių Europos Sąjungoje susidaro kraujo krešulių dėl įvairių priežasčių, – pažymėjo EVA. – Tromboembolijos atvejų skaičius tarp paskiepytų žmonių nėra didesnis negu bendroje populiacijoje.“

Agentūra glaudžiai bendradarbiauja su „AstraZeneca“, kraujotakos sutrikimų ekspertais ir kitomis sveikatos apsaugos tarnybomis, taip pat Britanijoje, „atsižvelgiant, kad joje suleista apie 11 mln. šios vakcinos dozių“.

EVA šį klausimą svarstė praeitą savaitgalį ir „nuodugniai analizuos“ įtariamus pašalinio poveikio atvejus ateinančiomis dienomis iki neeilinio posėdžio, pridūrė agentūra.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2021 03 16 10:24
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt