antradienis, rugpjūčio 4 d.
Paaiškėjo pirmasis kosmoso turistas, skrisiantis į mėnulį
tiesa.com

Japonų verslininkas milijardierius, interneto mados magnatas ir meno kolekcininkas Yusaku Maezawa pirmadienį vakare buvo pristatytas kaip pirmasis turistas, JAV kosminių technologijų bendrovės „SpaceX“ raketa skriesiantis aplink Mėnulį.

„Noriu skristi į Mėnulį“, – pareiškė 42 metų Y. Maezawa, „SpaceX“ būstinėje Hotorne Kalifornijoje pristatytas šios kompanijos vadovo Elono Musko. Japonų verslininko žodžiai buvo palydėti sveikinimo šūksniais ir plojimais.

Y. Maezawa, kuris į pirmąją turistinę kelionę „SpaceX“ raketa aplink Mėnulį išskris 2023 metais, taip pat atskleidė planuojantis drauge pasikviesti įvairių menininkų, įskaitant tapytojus, skulptorius, fotografus, muzikantus, kino režisierius, mados dizainerius ir architektus.

„Norėčiau pakviesti 6-8 menininkus iš viso pasaulio prisidėti prie manęs šioje misijoje į Mėnulį, – sakė jis. – Jų bus paprašyta grįžus į Žemę ką nors sukurti. Šie šedevrai įkvėps svajotoją kiekviename iš mūsų.“

„Jei su jumis susisieksiu, prašom atsakyti „Taip“ ir priimti mano kvietimą. Prašom, nesakykit „Ne!“ – pridūrė Y. Maezawa.

Y. Maezawa vadovauja didžiausiai Japonijos internetinei mados parduotuvei ir yra 18-tas pagal valdomą turtą žmogus Japonijoje; jo turtas vertinamas 3 mlrd. dolerių, nurodo žurnalas „Forbes“.

Jis bus pirmas keliautojas į Mėnulį po paskutinės JAV „Apollo“ misijos 1972 metais. Už šią privilegiją japonas sumokėjo neskelbiamo dydžio sumą.

„Nuo pat vaikystės man labai patinka Mėnulis, – „SpaceX“ būstinėje sakė Y. Maezawa. – Tai mano viso gyvenimo svajonė.“

Kitas jo pomėgis yra kaupti vertingus šiuolaikinio meno kūrinius. Pernai jis paskelbė įsigijęs 110,5 mln. dolerių vertą Jeano-Michelio Basquiat šedevrą.

Meilė menui ir nulėmė jo sprendimą į Mėnulio kelionę pasikviesti menininkų, sakė jis.

Iki šiol vieninteliai amerikiečiai yra palikę orbitą aplink Žemę. Iš viso 24 NASA astronautai – visi baltieji vyrai – yra nuskridę prie Mėnulio su „Apollo“ misijomis 7-ajame ir 8-ajame dešimtmečiuose. 12 iš jų vaikščiojo Mėnulio paviršiumi.

Pirmojo kosmoso turisto vardas priklauso amerikiečių verslininkui Dennisui Tito, kuris 2001 metais sumokėjo maždaug 20 mln. dolerių už skrydį rusų erdvėlaiviu į Tarptautinę kosmoso stotį (TKS).

Menininkams – nemokamai

„SpaceX“ vadovas E. Muskas Y. Maezawą pavadino drąsiausiu ir geriausiu nuotykių ieškotoju.

„Jis žengė į priekį. Mums garbė, kad jis pasirinko mus“, – pridūrė E. Muskas.

Jis nepaskelbė kainos, kurią Y. Maezawa sumokėjo už kelionę į Mėnulį, bet sakė, kad ši kelionė bus „nemokama menininkams“.

„Aišku, kad tai pavojinga. Tai ne pasivaikščiojimas parke, – perspėjo E. Muskas. – Kai žengi per ribą, niekas nėra garantuota. Yra tikimybė, kad kas nors gali pasisukti ne taip.“

Vis dėlto reporterių paklaustas, ar pats bus keleivis, jis šios galimybės neatmetė. „Kalbant apie mano keliavimą – nesu tikras. Galbūt prisidėsiu. Nežinau“, – sakė E. Muskas.

„Taip, taip, taip“, – patvirtino Y. Maezawa.

„Gerai. Galbūt dalyvausim mes abu“, – paskelbė E. Muskas, sukeldamas aplodismentų bangą.

Turistai bus skraidinami raketa „Big Falcon Rocket“ (BFR), kuri žmonių skraidinimui gali būti parengta tik po mažiausiai penkerių metų, nurodė E. Muskas.

Apie BFR pirmą kartą buvo paskelbta 2016-aisiais; jį vadinama galingiausia raketa per visą istoriją, dar galingesne už „Saturn V Moon“, su kuria prieš penkis dešimtmečius buvo vykdomos „Apollo“ misijos.

Pernai E. Muskas sakė, kad „ambicingas“ BFR tikslas yra 2022 metais surengti bandomąjį skrydį į Marsą, o 2024 metais – žmonių skrydį į Raudonąją planetą.

2018 09 18 12:00
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt