pirmadienis, rugsėjo 21 d.
Palydovų duomenys rodo, kad milžiniškų gaisrų Kalifornijoje dūmai jau pasiekė Europą
BNS

Dūmai nuo vakarinę JAV pakrantę siaubiančių gaisrų pasiekė net Europą, trečiadienį pranešė Europos Sąjungos klimato stebėjimo tarnyba, pavadinusi stichijos siautėjimo mastą „beprecedenčiu“.

Koperniko atmosferos stebėjimo tarnybos (CAMS) paviešinti palydoviniai duomenys rodo, kad šiuo metu Kalifornijoje, Oregone ir Vašingtono valstijoje siaučiantys gaisrai yra „nuo dešimčių iki šimtų kartų intensyvesni“ už pastarojo laikotarpio vidurkį.

Dėl didelio slėgio sistemų poveikio gaisrų dūmai buvo kelioms dienoms užsilaikę vakarinėje Šiaurės Amerikos dalyje, todėl tokiuose didmiesčiuose kaip Portlandas, Oregonas, Vankuveris ir San Fransiskas oro užterštumas buvo pasiekęs potencialiai pavojingą lygį.

Tačiau pirmadienį orai pakito, o dūmai buvo nunešti vėjų į rytus. Meteorologijos tinklalapis „NY Metro Weather“ antradienį informavo, kad šį reiškinį buvo galima stebėti antradienį Niujorko padangėje.

CAMS pranešė aptikusi dideliais atstumais nuneštų gaisrų dūmų dalelių net už 8 tūkst. km į rytus nuo liepsnų židinių – Europos šiaurėje.

Apskaičiuota, kad per miškų gaisrus, kurių pasitaiko vis dažniau šiltėjant planetai, nuo rugpjūčio mėnesio į atmosferą pateko daugiau kaip 30 mln. tonų anglies dvideginio.

„Šių gaisrų mastas ir smarkumas yra daug didesni nei bet kada anksčiau pastarųjų 18 metų laikotarpiu, per kurį rinkome stebėjimo duomenis“, – pareiškė CAMS vyresnysis mokslininkas ir miškų gaisrų ekspertas Markas Parringtonas.

„Faktas, kad šie gaisrai tiek daug užteršia atmosferą, kad galime pamatyti tirštus dūmus net už 8 tūkst. kilometrų, liudija, kokie jie yra niokojantys pagal savo mastą ir trukmę“, – pridūrė jis.

Ugnies stichija jau išdegino beveik 2 mln. ha visuose JAV vakaruose – maždaug tokio paties dydžio teritoriją kaip Naujojo Džersio valstija. Be to, nuogąstaujama, kad dabartinis aukų skaičius – 35 – gali išaugti.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2020 09 16 17:24
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt