ketvirtadienis, liepos 16 d.
Pasaulyje populiarėja nauja pinigų rūšis - bitkoinai
tiesa.com

Tampa akivaizdu, jog pinigai, prie kurių esame įpratę, keičiasi. Kada mums dabar įprastus popierinius pinigus pakeis plastikiniai, tik laiko klausimas. Idėja efektyvi, saugi, praktiška ir visaip kaip kitaip naudinga. Tačiau tai tebus nauja senos formos išraiška, blizgesnis saldainio popierėlis, apie kurį užmiršime dar tą pačią minutę, kai jis atsidurs šiukšlių dėžėje. Tai pasaulio nepakeis; bet yra kai kas, kas jį pradeda keisti jau dabar.

 Kaip turbūt supratote, šiandien apžvelgsime naują, visame pasaulyje žaibiškai populiartėjančią valiutą – bitkoinus (angl. bitcoin), kurios likimas priklauso nuo to, ar susidomėjimas ja su laiku neatslūgs.

Kas yra bitkoinas?

Bene tiksliausias ir geriausiai esmę nusakantis apibūdinimas bitkoino pinigams – tai globali internetinė valiuta, kurios emisijos nekontroliuoja jokios šalies centrinis bankas. Jos vertę lemia visuotinis susidomėjimas ir nerašytas vartotojų susitarimas ją laikyti tvaria ir patikima valiuta.

Kuo bitkoinai skiriasi nuo tikrų pinigų?

Šiandieniniame pasaulyje nei viena iš didžiųjų pasaulio valiutų (doleris, euras, svaras sterlingų) nėra susietos su jokiu jų fizinę vertė nusakančiu realiu matu. Praeitame šimtmetyje buvo įprasta sieti dolerio vertę su aukso kainos standartu , tačiau ši praktika jau seniai užmiršta. Kaip minėjau, šiandien pinigai turi vertę tik dėl visuotinio žmonių susitarimo laikyti juos vertingais. Tad galima drąsiai teigti, kad prie bitkoino fenomeno kasdien prisideda milijonai žmonių, pradedančių įtikėti ir galiausiai pasitikėti augančia jo verte. Teoriškai, net Monopolio žaidimo kortelės galėtų tapti visuotine valiuta, jeigu rastųsi tų, kurie pageidautų ir priimtų jas atsiskaitant už prekes ir paslaugas.

Nuo banknotų iki cukranendrių

Tam, kad daiktą ar valiutą galima būtų vadinti pinigais, jis turi atitikti tris pagrindinius kriterijus: juo galima atsiskaityti, įmanoma vesti tikslią jo apskaitą be to jis turi būti vertingas. Visais laikais, kaip spėjama, jau prieš 100 tūkstančių metų, pagrindinis pinigų tikslas buvo atsiskaityti už prekes ar paslaugas. Tačiau iki tokių pinigų, kokius mes naudojame šiandien, tūkstančius metų žmonės paprasčiausiai keitė vienus daiktus į kitus, atlikdami mainus ir taip „prekiaudami”. Dažniausia valiuta būdavo žemės ūkio produktai, tokie kaip cukranendrės, kavos pupelės, kakava ar įvairios kruopos. Šių bei tuzino kitų panašių atsiskaitymo priemonių verte niekas neabejojo, ji yra visiškai akivaizdi iki šių dienų, o jomis iki šiol sėkmingai prekiaujama pasaulio žaliavų biržose.

Vis dėlto šiais laikais pasaulis yra žymiai labiau civilizuotas, atviresnis ir sukūręs ankstesniais laikais neįmanomų visuotinių susitarimų. Naujoji valiuta – vienas iš jų. Bitkoinas atitinka visas tris pinigus apibūdinančias sąlygas, įskaitant ir trečiąją, kuri teigia, jog pinigai privalo turėti vertę. Akivaizdu, visuotinis konsensusas – pati didžiausia įmanoma vertė.

Nėra neišsenkama valiuta

Iš to, nuo ko priklauso bitkoinų esamoji rinkos vertė ir kiek vienas ar kitas norimas įsigyti daiktas yra vertas šių virtualiųjų pinigų, matematikai ir kompiuteruių programišiai šiuo metu rašo ne vieną mokslinę disertaciją. Tai pakankamai sudėtinga matematinių algoritmų sistema, kuri visuotiniame interneto tinkle fiksuoja elektroninius sandorius, kuriuose atsiskaitinėjama bitkoinais. Panašiai kaip aukcione: kuo daugiau pirkėjų jais naudojasi ir yra linkę mokėti brangiau, tuo labiau bitkoinų vertė auga.

Kita medalio pusė yra ta, kad šių virtualių pinigų nuolat daugėja, o šie augimo tempai yra sumodeliuoti tų pačių matematinių algoritmų. Gera naujiena valiutos savininkams, jog bitkoinų galutinis kiekis yra ribotas. Tai vėlgi ne kas kita, kaip matematika, o šių pinigų galutinis kiekis gali būti generuojamas iki 21 milijono vienetų. Toks kiekis šiuo metu yra prognozuojamas 2040 metams. Šiandien rinkoje yra per 11 milijonų bitkoino piniginių vienetų, tačiau šis skaičius dėl didelio susidomėjimo auga po beveik 300 vienetų per valandą greičiu.

Kas laukia ateityje?

Neabejojama tuo, kad netolimoje ateityje daugelio šalių vyriausybės bei centriniai bankai ims vis aktyviau domėtis šia valiuta. Kol kas ji dar nėra pakankamai reguliuojama ir prižiūrima tam, kad būtų užkirsti visi įmanomi keliai manipuliacijomis, pinigų plovimams bei nusikalstamai veikai finansuoti. Ne paslaptis, jog šiandien bitkoinais virtualioje erdvėje atsiskaitinėti pamėgo nusikalstamo pasaulio atstovai, pirkdami nelegalius ginklus ar narkotikus net nesivaržydami didžiuosiuose interneto aukcionuose. Taip kol kas vyko dėl to, jog bitkoinų savininkus nustatyti kol kas dar yra pakankamai sudėtinga, priešingai nei kreditinių ar debetinių kortelių turėtojus.

Neatmetama ir šios valiutos žlugimo rizika. Vis dėlto, kiekviena nauja savaitė, pranašaujanti apie didėjančią bitkoinų vertę ir nuolat augančią gerbėjų auditoriją bent jau artimiausiais metais turėtų pasitarnauti tik teigiamai. Vieno bitkoino vertė šiandien siekia 1000 JAV dolerių, kai dar prieš keletą metų ji tesiekė centus. Prieš keletą mėnesių per visą Jungtinę Karalystę nuskambėjo žinia apie itin nesėkmingą vieno brito istoriją, per klaidą išmetusio savo kompiuterio kietąjį diską, kurio atmintyje buvo 7500 virtualių bitkoino piniginių vienetų, vertų 7,5 mln. svarų sterlingų. Vėliau jis bandė savo klaidą ištaisyti ir netgi ryžosi ieškoti išmestos dalies vietiniame savartyne, tačiau suprato, jog vargu ar pavyks taip lengvai atkasti futbolo aikštės dydžio šiukšlyne per klaidą išmestą kietąjį diską, ne didesnį už paprastą knygą.

Taigi, kiekvienas gali lengvai įvardinti kainą, tačiau daug sunkiau įžvelgti tikrąją vertę. Bitkoinų ateitis priklauso nuo to, ar patikėsime šia valiuta, ar ne. Nes pinigai visuomet buvo ir bus žmonių susitarimo reikalas.

2014 01 22 07:00
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt