pirmadienis, gegužės 10 d.
Pasaulyje trūksta milijonų medikų – padėti gali technologijos
Alfa.lt

„Huawei“ Pasaulinio suderinamumo indekso duomenimis, šiuo metu visame pasaulyje trūksta 7 mln. gydytojų ir seselių.

Ekspertai teigia, kad sparčiausias ir efektyviausias būdas spręsti tokio pobūdžio problemas medicinos srityje – technologijų plėtojimas. Pavyzdžiui, diegti medicinos įstaigose tokius inovatyvius sprendimus kaip daiktų internetas (IoT), dirbtinis intelektas bei išmanioji integracija. Tokie sprendimai padėtų geriau užtikrinti nuotolinės pagalbos teikimą ir padėtų sumažinti gydytojams ir seselėms tenkantį krūvį, pavyzdžiui, administraciniame darbe. Tai leistų medicinos personalui skirti daugiau dėmesio pacientams konsultuoti ir gydyti, rašo portalas Titanium.lv.

Technologijų inovacijos didina darbo efektyvumą

„Per pastarąjį dešimtmetį daugelyje sričių, tokių kaip finansų sektorius, išmanusis mobilumas ir energetikos sprendimai, įvyko milžiniškas technologinis proveržis. Tačiau medicinos srityje jos dar tik laukiama“, – teigia gydytojas, vienas iš medicinos technologijų startuolio „Vigo Health“ įkūrėjų dr. Janis Šlezinis ir pabrėžia, kad artimiausi 5–15 metų bus sparčios technologijų plėtros metai gamtos mokslų srityje, ypač medicinos srityje, kurioje technologijos padės įvykti didelėms permainoms, o sveikatos apsaugos paslaugos taps kokybiškesnės ir prieinamesnės.

„Medicinos srityje yra daug problemų, kurių neįmanoma išspręsti tradiciniais būdais, todėl į pagalbą reikia pasitelkti technologijas. Pavyzdžiui, sveikatos apsaugos paslaugų kaina – pasaulinio masto problema, o technologijos ateityje leis ją gerokai sumažinti dėl automatizacijos, ankstyvos diagnostikos, klaidų eliminavimo bei kitų faktorių. Kartu pagerės paslaugų kokybė. Kita problema – milžiniški informacijos apie ligas ir jų gydymą kiekiai. Šiuolaikinis medikas specialistas grynai žmogiškai negali įsisavinti visos naujausios informacijos, kad pasiūlytų pacientui geriausiai būtent jo unikaliu atveju tinkantį gydymo būdą. Čia taip pat gali padėti technologijos – sprendimų priėmimo pagalbos sistemos (decision support systems), kurios sujungia visus egzistuojančius duomenis apie ligas ir jų gydymą bei padedančios specialistui priimti geriausią sprendimą dėl paciento gydymo“, – sako J. Šlezinis.

Plėtra ateityje taip pat pareikalaus ir aktyvaus didžiausių pasaulyje technologijų gamintojų įsitraukimo – kompanijos turės rasti sprendimus, kaip pagerinti ne tik diagnostiką ir gydymą, bet ir komunikacijų bei informatikos valdymo procesus.

„Dirbtinis intelektas ir išmanioji integracija (intelligent connectivity) gerokai pagerins sveikatos apsaugos paslaugas ir palengvins bei papildys kvalifikuotų medicinos specialistų darbą“, – pabrėžė Ricky Chenas, „Huawei Technologies“ vadovas Baltijos šalyse. 

„Gydytojai ir kiti specialistai, dirbantys sveikatos apsaugos srityje, susiduria su įvairiausiomis problemomis. Galima paminėti tokį pavyzdį, kaip administravimo krūvis – didelių dokumentų kiekių valdymas, atimantis daug laiko, kurį būtų galima skirti pacientams išklausyti ir konsultuoti. Tokios informacinės technologijos kaip virtualios medicinos seselės, sveikatos apsaugos asistentai, dirbtinio intelekto kameros ir automatizuoti diagnostikos procesai taps nepamainomais kiekvieno gydytojo ir seselės pagalbininkais“, – teigė „Huawei“ atstovas.

Daug vilčių siejama ir su didelių duomenų (big data) technologijomis, nes augant technologijų duomenų apdorojimo pajėgumams, jos galės analizuoti žmogui neįveikiamą duomenų kiekį ir rasti jame naujus dėsningumus, ryšius tarp genų bei jų kombinacijų ir tam tikrų ligų bei kartu atvers kelius į efektyvesnį gydymą.

Technologijų diegimas sveikatos apsaugos srityje jau dabar padeda gydytojams, remiantis duomenimis, papildyti ir gerinti pacientų ligų diagnozavimą. Taip pat galima greičiau ir tiksliau analizuoti didelį vaizdinės medicininės informacijos kiekį. Išskirtiniai technologiniai sprendimai medicinos srityje kuriami ir Latvijoje – vienas sėkmingiausių pastarųjų metų pavyzdžių yra „Vigo“ programinė įranga, kurią sukūrė „Vigo Health“. 

„Tai programinė įranga – medicinos priemonė, veikianti algoritmų ir dirbtinio intelekto pagrindu ir leidžianti kiekvienam vartotojui sukurti individualiai pritaikytą skaitmeninę reabilitacijos po insulto programą. Iš dalies automatizavus ir radikaliai padidinus reabilitacijos po insulto prieinamumą, „Vigo“ gerina reabilitacijos rezultatus, ir tikimasi, kad, sumažinus reabilitacijos ir tolesnės slaugos kainą, ši įranga sutaupys didžiules sumas visuomenei“, – pasakojo J. Šlezinis.

„Huawei“ taip pat žengė svarbų žingsnį plėtodama medicinos technologijas – sukūrė kompiuterinės tomografijos vaizdinės medžiagos analizei skirtą dirbtinį intelektą. Tai gerokai sutrumpina COVID-19 diagnozavimo laiką – vaizdinės medžiagos analizei atlikti gydytojas sugaišta vidutiniškai 12 min., o naujoji programa gali pateikti diagnozę per 10 s ir suteikti gydytojui daugiau laiko paciento priežiūrai.

Telemedicina jau įrodė savo efektyvumą

Telemedicina, arba kitaip sveikatos apsaugos paslaugos, kurias specialistas teikia nuotolinių technologijų (vaizdo arba telefono skambučio) būdu – puikus sprendimas daugelyje situacijų, kai konsultacijos metu paciento nereikia apžiūrėti fiziškai. Gydytojas J. Šlezinis teigia, kad toks sprendimas labiausiai tinka prižiūrint jau nustatytas chroniškas ligas, kai konsultacijos metu gydytojas gali susipažinti su duomenų bazėse esančiais tyrimų rezultatų duomenimis ir išsiaiškinti, kaip jaučiasi pacientas.

„Telemedicina taupo paciento laiką ir pinigus, kurių pareikalautų vizitas pas gydytoją, taip pat pandemijos sąlygomis mažina paciento ir gydytojo užsikrėtimo riziką. Telemedicina jau dabar plačiai naudojama – pandemija paspartino šio sprendimo taikymą, o ateityje jis bus naudojamas vis dažniau“, – mano J. Šlezinis.

Daiktų interneto technologija ateityje vis labiau skverbsis į mūsų buitį, ypač dėl spartaus ryšio, įvairiausią medicininę įrangą ir prietaisus bus galima sujungti su serveriu arba debesimi. Tokiu būdu telemedicinos technologija gaus duomenis realiu laiku ir užtikrins aukštos kokybės sveikatos apsaugos paslaugas. Tačiau, pabrėžia ekspertas, numanoma, kad ateityje vis didesnį vaidmenį vaidins skaitmeninė medicina, t. y. sveikatos apsaugos paslaugas teiks ne specialistas žmogus, o kompiuterio programa. Tai radikaliai pagerins sveikatos apsaugos paslaugų teikimą, pagerins jų prieinamumą ir sumažins kainą – visa tai galima pasiekti toliau aktyviai plėtojant technologijas ir aktyviai diegiant jas į mūsų buitį.

2021 04 11 18:14
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt