penktadienis, balandžio 16 d.
Penkios ES valstybės siekia viršūnių susitikimo dėl „nesąžiningo“ vakcinų platinimo
BNS

Austrija, Čekija, Slovėnija, Bulgarija ir Latvija paragino surengti Europos Sąjungos viršūnių susitikimą ir aptarti „didžiulius skirtumus“ skirstant vakcinas nuo COVID-19, rodo šeštadienį paskelbtas laiškas.

Austrijos kancleris Sebastianas Kurzas (Sebastianas Kurcas) penktadienį užsiminė, jog kai kurios ES narės galėjo pasirašyti „slaptų kontraktų“ su vakcinų kompanijomis, kad gautų daugiau dozių nei joms priklauso pagal bendrus bloko susitarimus.

S. Kurzas ir keturi jo kolegos penktadienį nusiuntė laišką Europos Komisijos pirmininkei Ursulai von der Leyen (Urzulai fon der Lajen) ir Europos Vadovų Tarybos pirmininkui Charles'iui Micheliui (Šarliui Mišeliui). Laiške teigiama, kad „vakcinų dozes farmacijos kompanijos atskiroms ES narėms tiekia nevienodai“.

„Jei ši sistema gyvuos, ji... iki vasaros nulems didžiulius valstybių narių skirtumus, dėl kurių kai kurios [šalys] galės po kelių savaičių pasiekti bandos imunitetą, o kitos smarkiai atsiliks, – sakoma laiške. – Todėl raginame jus... kuo greičiau surengti lyderių diskusiją šiuo svarbiu klausimu.“

Vienas Europos Komisijos atstovas sakė, kad institucija gavo šį laišką ir kad „mes dabar jį nagrinėjame bei atsakysime tinkamu laiku“.

„Turgūs“

S. Kurzas penktadienį kalbėjo apie „turgus“, kur kai kurios valstybės narės sudarė papildomų susitarimų su skiepų kompanijomis, bet ES atstovas sakė, kad šalys gali „prašyti daugiau ar mažiau konkrečios vakcinos“.

Vis dėlto Austrijos sveikatos apsaugos ministerija atmetė S. Kurzo pareiškimus ir pakartojo ES pareiškimą, kad kiekviena valstybė narė gali nurodyti, kiek įvairių vakcinų dozių nori įsigyti.

„Tai buvo labai proporcingos ir skaidrios derybos“, – šeštadienį interviu visuomeniniam transliuotojui sakė ministerijos generalinė sekretorė Ines Stilling (Ines Štiling).

Visgi Čekijos premjeras Andrejus Babišas šeštadienį per „Twitter“ parašė, kad kol vakcinavimo mastas taps pakankamai didelis viruso plitimui sustabdyti, „atsargos iš tiesų turėtų būti paskirstomos tarp [ES] valstybių narių pagal jų gyventojų skaičių“.

ES dėl savo vakcinavimo kampanijos vangumo kaltina tiekimo ir pristatymo problemas. Blokas pagal bent viena doze paskiepytų žmonių procentą gerokai atsilieka nuo JAV, Izraelio ir Jungtinės Karalystės.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2021 03 13 16:05
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt