pirmadienis, rugpjūčio 15 d.
Perrinktas Bulgarijos prezidentas sukėlė diplomatinį skandalą: Krymą atidavė Rusijai
BNS
Scanpix
Rumenas Radevas.

Bulgarijos centrinė rinkimų komisija (CRK) pirmadienį patvirtino kadenciją baigiančio valstybės vadovo Rumeno Radevo pergalę antrajame prezidento rinkimų ture. CRK informavo, jog duomenys, gauti suskaičiavus visus balsalapius, rodo, jog už R. Radevą savo balsus atidavė 66,72 proc. balsavusių rinkėjų.

Tačiau pergalės džiaugsmą aptemdė diplomatinis skandalas. Per ketvirtadienį įvykusius prezidento rinkimų kampanijos debatus su savo varžovu iš centro dešinės Anastasu Gerdžikovu R. Radevas tvirtino, kad reikia palaikyti pragmatiškus ryšius su Rusija ir kad ES turėtų atnaujinti dialogą su Maskva.

„Sankcijos, kurios buvo įvestos dėl Krymo ir Ukrainos, neduoda vaisių, – sakė R. Radevas ir pridūrė: [Krymas] šiuo metu yra Rusijos. Kieno dar galėtų būti?“

Į tai pirmadienį sureagavo Bulgarijos pagrindinė partnerė NATO: JAV ambasados Bulgarijoje pareiškime reiškiamas „didelis susirūpinimas“ dėl R. Radevo komentaro, kad Krymas priklauso Rusijai.

„Jungtinės Valstijos, G 7, Europos Sąjunga ir NATO aiškiai ir vieningai reiškė savo poziciją, kad nepaisant Rusijos bandymo aneksuoti ir tęsiamos okupacijos Krymas yra Ukrainos“, – nurodė JAV ambasada.

„Visi mes, įskaitant Bulgariją, rugpjūtį per Krymo platformos viršūnių susitikimą deklaravome, kad Krymas yra neatsiejama Ukrainos dalis... Mes nepripažįstame ir nepripažinsime Rusijos pastangų įteisinti neteisėtą šio pusiasalio užgrobimą ir okupaciją“, – sakoma pareiškime.

Dėl R. Radevo pastabos protestą jau pareiškė ir Ukrainos vyriausybė.

R. Radevas tapo antruoju Bulgarijos prezidentu, perrinktu antrai kadencijai. Anksčiau tai pavyko pasiekti tik prezidentui Georgiui Pervanovui.

Kartu su R. Radevu šalies viceprezidente išrinkta Ilijana Jotova.

R. Radevo varžovas, konservatyvios partijos GERB („Piliečiai už europinę Bulgarijos plėtrą“) atstovas A. Gerdžikovas, sekmadienį vykusiame antrajame prezidento rinkimų ture gavo 31,8 proc. balsų.

Anot žiniasklaidos, R. Radevo pergalė – gera žinia politiniam susivienijimui „Tęsiame pokyčius“, laimėjusiam anksčiau lapkritį vykusius parlamento rinkimus ir palaikiusiam dabartinio prezidento kandidatūrą.

Šis politinis susivienijimas užsitikrino daugumą vietų naujos sudėties Nacionaliniame Susirinkime. Iš viso į parlamentą pateko septynios partijos ir koalicijos.

Bulgarija šiemet jau triskart balsavo parlamento rinkimuose. Po balandį ir liepą vykusių rinkimų parlamentas liko susiskaldęs ir nė viena partija negalėjo suformuoti naujos vyriausybės.

Nuo gegužės dirba laikina vyriausybė, kurią prezidentas paskyrė po balandį vykusių rinkimų.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.

2021 11 22 19:54
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt