pirmadienis, liepos 6 d.
Pietiečiai tieks dujas aplenkdami Rusiją
tiesa.com

Azerbaidžanas, Gruzija ir Rumunija sudarė sutartį dėl dujų tiekimo į Europą iš Azerbaidžano dujų telkinio Juodąja jūra, aplenkiant Rusiją, laikraštį „Kommersant“ cituoja Delfi.lt. Šiuo dujotiekiu planuojama tiekti iki 8 mlrd. kubinių metrų dujų per metus, tačiau projektas dar neturi nei rėmėjų, nei techninio–ekonominio pagrindo.

Energetikos srities aukščiausiojo lygio susitikime, kuris įvyko Baku, trijų valstybių vadovai pasirašė tarpusavio supratimo memorandumą dėl bendros kompanijos įsteigimo, siekiant įgyvendinti „Azerbaijan-Georgia-Rumania Interconnection“ (AGRI) projektą.

Įsteigtoji kompanija, kurios akcijos bus po lygiai padalytos Azerbaidžano GNKAR, Gruzijos GKNG ir Rumunijos valstybinei kompanijai „Rumgaz“, tieks Azerbaidžano dujas Europai. Dujos iš Šach–Denizo telkinio bus tiekiamos dujotiekiu Baku–Tbilisis link rytinės Juodosios jūros pakrantės, kur jos bus skystinamos ir tanklaiviais transportuojamos į Rumuniją.

Preliminariai AGRI projektas įvertintas 1,2–4,5 mlrd. eurų, jei juo bus tiekiama 2–8 mlrd. kubinių metrų dujų. Kol kas neaišku, kaip naujasis projektas bus finansuojamas.

Leidinys pabrėžia, kad AGRI projekto įgyvendinimą apsunkina tai, jog jis neturi patikimo išteklių pagrindo. Šiuo metu visas dujas, išgautas pirmos Šach–Denizo projekto stadijos pagrindu, jau galima laikyti parduotomis.

Didelius kiekius užsisakė Turkija ir Gruzija.

Be to, neseniai GNKAR susitarė su „Gazprom“ dėl tiekimo didinimo iki 2 mlrd. kubinių metrų per metus. Dar apie milijardą kubinių metrų kuro perka Iranas.

Rusija neketina žlugdyti AGRI, nes šis projektas konkuruos su „Nabucco“, kuriuo, kaip planuojama, bus tiekiamos dujos iš Kaspijos jūros regiono ir Artimųjų Rytų į Europą, aplenkiant Rusiją. Tačiau „Nabucco“ pagrindu kol kas nebuvo sudaryta nė viena dujų tiekimo sutartis.

2010 09 16 06:45
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt