trečiadienis, rugsėjo 30 d.
Po penkias valandas trukusių derybų Putino rezidenciją Lukašenka paliko neturėdamas ką pasakyti žurnalistams
tiesa.com
pixabay nuotrauka

Nors spaudos konferencijai buvo pasirengta, po susitikimo su Rusijos vadovu Vladimiru Putinu Baltarusijos prezidentas išvyko be jokių pranešimų. Integracijos klausimams aptarti skirtas pasitarimas vyko daugiau ne penketą valandų.

Apie tai, kad nepavyko pakalbinti Sočyje esančią rezidenciją paliekančio Aleksandro Lukašenkos, informavo rbc.ru korespondentas.

Vis dėlto spaudos konferencijų salėje buvo pastatytos tribūnos ir iškeltos vėliavos. Jų tikrai būtų prireikę, jei prezidentai būtų panorę perduoti spaudai kokias nors žinias.

Baltarusijos ir Rusijos lyderių pokalbis užsitęsė daugiau nei penkias valandas. Pirmojoje susitikimo dalyje dalyvavo ir delegacijos atstovai, bet vėliau V. Putinas ir A. Lukašenka bendravo akis į akį.

Per Sąjunginės valstybės 20-mečiui skirtas derybas buvo patiekti iškilmingi pietūs. Sprendžiant iš valgiaraščio (su kuriuo buvo supažindinti ir žurnalistai), V. Putinas norėjo pavaišinti A. Lukašenką žuvimi su artišokais, veršienos šonkauliukais su svogūnais, mandarinų šerbetu ir vynu iš Divnomorsko.

A. Lukašenka ir V. Putinas susitiko gruodžio 7 d. Sočyje.

Remiantis anksčiau Kremliaus perduotais pranešimais, Baltarusijos ir Rusijos prezidentai ketino aptarti tolesnės integracijos klausimus. Kaip sakė Baltarusijos prezidentas, jis atvyko išanalizuoti Sąjunginės valstybės sudarymo sutarties. Jis taip pat pridūrė, kad Minskas ir Maskva yra seniai susitarę dėl lygių sąlygų, susijusių su abiejų šalių žmonių gyvenimu ir ūkinių subjektų veikla.

„Reikia tik lygių sąlygų – daugiau nieko“, – sakė A. Lukašenka ir pridūrė, kad Baltarusija neprašė Rusijos nei pigių dujų, nei pigios naftos.

Surengs dar vieną susitikimą

Baltarusijos ir Rusijos prezidentai toliau kalbėsis integracijos klausimais kito susitikimo metu – gruodžio 20 d. Sankt Peterburge.

Apie tai rusų žurnalistams po Baltarusijos ir Rusijos vadovų susitikimo šį šeštadienį paskelbė Rusijos ekonominės plėtros ministras Maksimas Oreškinas.

„Prezidentai sutarė dėl susitikimo gruodžio 20 d. Susitikimas bus surengtas Sankt Peterburge. Jeigu prireiks, prezidentai gali netgi surengti dar vieną susitikimą“, – sakė ministras.

Kaip skelbta anksčiau, šeštadienį Baltarusijos vadovas A. Lukašenka susitiko su Rusijos prezidentu V. Putinu. Pasak Kremliaus, buvo aptarti „svarbūs dvišalių santykių klausimai, į kuriuos įtraukiamas potencialus integracijos gilinimas“.

Baltarusijoje šimtai žmonių protestavo prieš glaudesnius ryšius su Rusija

Maždaug 1 000 baltarusių šeštadienį dalyvavo nesankcionuotoje demonstracijoje prieš glaudesnių ryšių su Rusija perspektyvą.

Anot Kremliaus, ilgametis Baltarusijos prezidentas A. Lukašenka šeštadienį susitiko su savo kolega rusu V. Putinu Sočyje, kur jiedu aptarė „pagrindinius dvišalių santykių klausimus, įskaitant gilesnės integracijos perspektyvas“.

Supykusios dėl galimo susitarimo daugiausia jaunų baltarusių minios žygiavo vyriausybės būstinės Minske link, nešdamos plakatus su šūkiais „Tai nėra integracija, tai – okupacija“ ir „Prezidentas parduoda mūsų šalį“.

Protestuotojai pirmiausiai buvo susirinkę Spalio aikštėje per mitingą, kuris buvo tiesiogiai transliuojamas internetu.

Mitingo dalyviai laikė nacionalines baltai raudonas vėliavas ir skanduojančių šūkius „Tegyvuoja Baltarusija!“ Demonstrantai taip pat ragino atsistatydinti A. Lukašenką.

Opozicijos politikas Pavelas Severinecas paragino protestuotojus neišsivaikščioti „iki nakties“ ir vėl susirinkti sekmadienio popietę.

Policija tučtuojau pradėjo stebėti demonstraciją, bet nieko nesulaikė. Mitingo vietoje mobilizuoti policininkai perspėjo per garsintuvus, kad miesto valdžia neleido surengti šio mitingo, ir ragino jo dalyvius išsivaikščioti.

Pasibaigus mitingui Spalio aikštėje, dalyviai patraukė Nepriklausomybės protestu vyriausybės būstinės link.

10-ame dešimtmetyje ši buvusi sovietų respublika sudarė simbolinę sąjungą su Maskva, glaudžiai su ja prekiaudama ir bendradarbiaudama karinėje srityje. Tačiau pastaruoju metu netyla spėlionės, kad A. Lukašenka ketina susitarti dėl oficialaus abiejų šalių susivienijimo.

„Draudžiama liesti šalį be liaudies leidimo“, – pareiškė opozicijos lyderis Vladimiras Nekliajevas.

A. Lukašenka, dažnai vadinamas paskutiniu Europos diktatoriumi, ne kartą neigė tokius pareiškimus, o lapkritį skundėsi, jog Rusija nuolat „slapčiomis papildo naujomis sąlygomis“ susitarimą, dėl kurio jis mėgina susitarti.

Baltarusija yra viena pagrindinių Rusijos sąjungininkų Europoje, nors jų santykiai dažnai būna įtempti.

Maždaug 49,9 proc. baltarusių nori, kad jų šalis liktų visiškai nepriklausoma nuo Maskvos, rodo šią savaitę paskelbta Minske įsikūrusios Mokslų akademijos apklausa.

Remiantis ja, 36 proc. respondentų pasisako už sąjungą su bendromis politinėmis institucijomis, o 7,7 proc. – už visišką susivienijimą.

2019 12 08 08:00
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt