sekmadienis, balandžio 11 d.
Prancūzijoje pradėtas statyti Saulės darbą imituosiantis reaktorius
Alfa.lt

Praėjus 14 metų nuo oficialaus starto, mokslininkai Prancūzijoje pagaliau pradėjo specialaus branduolinės sintezės reaktoriaus statybas, imituosiančio Saulėje vykstančius procesus ir galimai suteiksiančio žmonijai pigų ir perspektyvų energijos šaltinį.

Portalo „Euractiv“ duomenimis, per pastaruosius mėnesius į mažą Saint-Paul-les-Durance bendruomenę iš viso pasaulio pradėjo plaukti įvairūs komponentai, vykdant unikalų žmonijai eksperimentą, sutrumpintai pavadintą ITER.

Šio eksperimentinio reaktoriaus tikslas yra įrodyti, kad branduolinės sintezės metu išgaunama energija yra tvari, saugi ir galima naudoti komerciniams tikslams.

„Sintezė sukuria švarią, patikimą energiją be anglies emisijų“, – rašoma 35 ITER partnerių pranešime. Prie šio projekto prisideda Kinija, 27 ES narės, Jungtinė Karalystė, Šveicarija, Indija, Japonija, Pietų Korėja, Rusija ir JAV.

„Sintezė yra saugi ir geba su mažu kuro kiekiu pagaminti milžinišką kiekį energijos be jokios incidento rizikos“, – teigiama pranešime.

Šiems procesams reikalingo kuro yra randama jūros vandenyje ir lityje, kurio žmonijai užteks milijonams metų.

„Ananaso dydžio šio kuro kiekis prilygsta 10 tūkst. tonų anglies“, – teigiama mokslininkų pranešime.

ITER reaktorius bus surinktas iš maždaug milijono įvairių komponentų, o pirmieji eksperimentai turėtų prasidėti 2025 m. gruodį.

Ši eksperimentinė elektrinė turėtų pagaminti apie 500 MW šiluminės energijos, kurią būtų galima paversti į apie 200 MW elektros energijos. Elektrinei veikiant ilgesnį laiką, ji galėtų elektra aprūpinti per 200 tūkst. namų ūkių.

Praėjusią savaitę vykusiame Europos Vadovų Tarybos susitikime ES lyderiai nusprendė iš ilgalaikio bendrijos biudžeto ITER skirti 5 mlrd. eurų sumą. 

2020 08 03 07:56
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt