sekmadienis, lapkričio 29 d.
Prieš pat JAV prezidento rinkimus - paskutiniai kampanijos renginiai
Alfa.lt

Baigiantis JAV prezidento rinkimų kampanijai dabartinis šalies vadovas Donaldas Trumpas ir jo varžovas demokratas Joe Bidenas stengsis paskutinę minutę pritraukti daugiau balsų, koronaviruso pandemijos krečiamoje šalyje tvyrant didelei įtampai.

Rinkėjai savo valią pareikš antradienį, bet lieka neaišku, kad paaiškės balsavimo rezultatai, nes daug žmonių balsavo paštu. Be to, baiminamasi, kad balsų skaičiavimo rezultatai gali būti apskųsti teismams.

Šie veiksniai ir precedento neturintis derinys, kai krūvon susidėjo protestai dėl nepakankamo socialinio teisingumo, suvaržymai dėl COVID-19 pandemijos ir D. Trumpo baimės kurstymo kampanija, verčia svarstyti, ar rinkimai neišprovokuos šalyje neramumų.

Kai kuriuose miestuose verslo įstaigos dėl visa pikta uždengė savo parduotuvių ir biurų langus medienos plokštėmis, itin aštriems politiniams debatams supriešinus netgi kai kurių šeimų narius.

Dar vienas amerikiečių politinio aktyvumo ir galbūt pandemijos baimės įrodymas – rekordinis išankstinio balsavimo dalyvių skaičius. Net 93 mln. žmonių jau atidavė savo balsus, balsuodami rinkimų apylinkėse arba paštu, nurodė nepartinė stebėsenos grupė „US Elections Project“.

Pirmadienį skaičiuojant paskutines kampanijos valandas ir apklausoms rodant, kad D. Trumpas pagal populiarumą atsilieka nuo savo varžovo, prezidentas tęs susitikimų maratoną Šiaurės Karolinoje, Pensilvanijoje, Mičigane ir Viskonsine.

J. Bidenas taip pat vyks į Pensilvaniją, kur bus surengtas renginys automobiliais suvažiavusiems dalyviams. Šiame renginyje pasirodys popmuzikos žvaigždė Lady Gaga.

Be to, buvęs viceprezidentas dalyvaus kampanijos renginyje Klivlando mieste Ohajo valstijoje.

Siekdamas suaktyvinti demokratų šalininkus ir išvengti netikėto pralaimėjimo, kaip nutiko 2016 metais, buvęs prezidentas Barackas Obama vyks į renginį Džordžijoje, o paskui sudalyvaus rinkimų išvakarių mitinge Majamyje.

„Kalbės visas pasaulis“

Sekmadienį D. Trumpas ir J. Bidenas dar kartą išdėstė savo argumentus, o prezidentas žadėjo, kad jo šalininkai dar kartą priblokš pasaulį.

Per renginį Džordžijoje 74 metų respublikonas, užsidėjęs raudoną savo kampanijos kepuraitę, pareiškė: „Apie tai kalbės visas pasaulis.“

D. Trumpo sekmadienio maratoną užbaigė vėlai vakare surengtas mitingas Opa Lokos mieste Floridoje – rinkimų baigčiai itin svarbioje valstijoje.

Ten susirinkę entuziastai skandavo „Atleisti Fauci“, turėdami galvoje JAV vyriausiąjį užkrečiamųjų ligų specialistą Anthony Fauci, užsitraukusį Baltųjų rūmų pyktį savo atvirais pareiškimais, kad siekiant suvaldyti COVID-19 krizę būtina imtis ryžtingesnių veiksmų.

„Niekam to nesakykit – bet leiskit man truputėlį luktelėti po rinkimų“, – atsakydamas į raginimus pareiškė D. Trumpas.

J. Bidenas savo ruožtu sekmadienį pradėjo visiškai kitokiu tempu – jis su žmona Jill dalyvavo pamaldose vienoje katalikų bažnyčioje netoli savo namų Delavero valstijos mieste Vilmingtone.

Vėliau 77 metų demokratų kandidatas per automobiliais suvažiavusių savo šalininkų mitinge Filadelfijoje pareiškė: „Po dviejų galime užbaigti prezidentavimą, suskaldžiusį šią tautą.“

„Laikas atsistoti ir susigrąžinti savo demokratiją“, – pabrėžė J. Bidenas.

Abejonės dėl apklausų

Daugelis apklausų stabiliai rodė, kad J. Bidenas šalies mastu tvirtai pirmauja prieš D. Trumpą. Tinklalapio „RealClearPolitics“ skelbiamas apklausų vidurkis sekmadienį prognozavo demokratui 7,2 procentinio punkto persvarą.

Tačiau abi stovyklos ne kartą perspėjo, kad apklausų pateikiamas vaizdas gali būti klaidingas – kaip nutiko 2016 metais.

D. Trumpas per savo rinkimų kampanijos maratoną surengė virtinę mitingų, kurių dalyviai būdavo glaudžiai susispietę, ir daugelis jų nedėvėdavo kaukių.

J. Bidenas laikėsi atsargesnės taktikos: jis organizavo mažiau susitikimų, per kuriuos paprastai būdavo laikomasi socialinio atstumo. Pats kandidatas taip pat stengdavosi visuomet dėvėti kaukę.

Iš tokio elgesio šaipėsi D. Trumpas, nesureikšminantis koronaviruso pavojaus, nors pats buvo hospitalizuotas, kaip jam buvo nustatyta COVID-19.

Buvęs televizijos realybės šou žvaigždė ir nekilnojamojo turto magnatas ragino atidaryti verslo įmones ir mokyklas, taip pat kalbėjo apie ekonomikos atsigavimo ženklus, nors ekonomistai dėl to reiškė abejones.

J. Bidenas naudojosi šia kritika ir ne kartą pabrėždavo, kad prezidento „beveik nusikalstamas“ atsakas į pandemiją galimai kainavo šaliai dešimtis tūkstančių žmonių gyvybių.

Pastaruoju metu COVID-19 plitimas šalyje vėl intensyvėjo. Nuo pandemijos pradžios šalyje jau mirė daugiau kaip 230 tūkst. koronavirusu užsikrėtusių žmonių.

2020 11 02 17:42
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt