ketvirtadienis, gegužės 6 d.
Protestų banga dėl A. Navalno įsibėgėja
BNS

Rusijos miestuose trečiadienį vyksta akcijos kalinamam Kremliaus kritikui Aleksejui Navalnui palaikyti, o policija visoje šalyje jau sulaikė per 450 žmonių.

A. Navalno komanda, kuri nuogąstauja, kad garsiausio Kremliaus kritiko gyvybei kalėjime iškilęs rimtas pavojus, trečiadienį kvietė žmones į protestus maždaug 100 Rusijos miestų.

Nepriklausoma aktyvistų areštus stebinti grupė „OVD-Info“ pranešė, kad iki 20 val. 40 min. Lietuvos laiku visoje Rusijoje sulaikyti 459 žmonės.

Opozicionieriaus padėjėjai anksčiau paskelbė, kad Rusijos policija trečiadienį ryte atliko kratas A. Navalno biuruose Sankt Peterburge ir sulaikė jo bendražygę Liubov Sobol bei atstovę Kirą Jarmyš.

Demonstracijos vyko įvairiuose miestuose, įskaitant Vladivostoką Tolimuosiuose Rytuose ir Novosibirską, Irkutską bei Tomską Sibire, o 19 val. vietos (ir Lietuvos) laiku žmonės išėjo į Maskvos ir Sankt Peterburgo gatves.

Maskvoje riaušių policija užtvėrė vietoves aplink Kremlių ir kai kurias teritorijas miesto centre; sostinės centre buvo dešimtys policijos furgonų ir automobilių.

Apie sulaikomus žmones antrame didžiausiame Sankt Peterburgo mieste praneša nepriklausomo naujienų portalo „Meduza“ korespondentas ir vietos naujienų portalas „Fontanka“.

Netrukus po demonstracijų pradžios naujienų agentūros AFP žurnalistai teigė, kad keli tūkstančiai žmonių susirinko Maskvoje ir Sankt Peterburge, mojuodami Rusijos vėliavomis ir skanduodami „Laisvės!“.

„Meduza“ cituoja Vidaus reikalų ministerijos preliminarius duomenis, esą Maskvoje į protestus susirinko apie 6 tūkst. žmonių, o Sankt Peterburge – apie 4 500.

A. Navalno bendražygių vertinimu, šiuose miestuose susirinkusiųjų skaičius yra dešimteriopai didesnis, rašo „Meduza“.

„Galbūt galime kažką Rusijoje pakeisti“

„Geriausiu atveju noriu, kad Navalnas būtų išlaisvintas, bet jei ne, kad jis bent gautų medicininę pagalbą“, – sakė 54 metų protestuotoja Olga Jelagina.

„Jei susirinks daug žmonių,.. galbūt galime kažką Rusijoje pakeisti“, – svarstė ji.

Televizija „Dožd“ parodė, kad į demonstraciją Maskvos centre atvyko A. Navalno žmona Julija ir brolis Olegas.

Teisėsaugos organų vertinimu, į mitingą Novosibirsko centrinėje miesto aikštėje susirinko apie 800 žmonių. Tuo metu Sibiro federalinės apygardos, kurioje įsikūręs šis miestas, portalas taiga.info praneša, kad į akciją susirinko apie 4 tūkst. žmonių.

Irkutsko administracijos spaudos tarnyba sakė, kad, preliminariais duomenimis, į akciją šiame mieste susirinko maždaug 500 žmonių; taiga.info vertinimu – 2000.

A. Navalno bendražygių tviteryje paskelbtuose vaizdo įrašuose matyti protestuotojai centrinėse didžiųjų miestų aikštėse, skanduojantys šūkius „Putinas – žudikas“ ir „Šalin carą!“.

Protestuotojai kaltina pareigūnus pažeidžiant žmogaus teises ir teigė, kad A. Navalnas atsidūrė už grotų kerštaujant jam už pasisakymus.

„Jis bandė kalbėti apie beteisiškumą, kurį vykdo vyriausybė“, – naujienų agentūrai AFP Vladivostoke sakė geležinkelio darbuotojas Vadimas Sobolevas.

A. Navalno įsteigto Kovos su korupcija fondo (FBK), kurį prokurorai siekia pripažinti „ekstremistine“ organizacija, nariai teigė, kad trečiadienio mitingai gali būti paskutinieji Rusijos protestai per ateinančius metus.

Kovo 31 dieną A. Navalnas paskelbė bado streiką, reikalaudamas tinkamo gydymo dėl nugaros skausmų bei kojų ir rankų tirpimo.

Šeštadienį 44 metų opozicionieriaus gydytojai įspėjo, kad jis „bet kurią akimirką“ gali patirti širdies smūgį, nes jo sveikatos būklė sparčiai blogėja.

Rusijos kalėjimų tarnyba, kuri kelis kartus neleido A. Navalno gydytojams jo aplankyti, pirmadienį perkėlė jį iš Pokrovo pataisos kolonijos Vladimiro srityje į ligoninę kitoje kolonijoje tame pačiame regione, esančiame maždaug 100 km į rytus nuo Maskvos.

Policija įspėjo nedalyvauti „neteisėtuose“ trečiadienio mitinguose. Anksčiau šiais metais per antivyriausybines demonstracijas šalyje buvo areštuota tūkstančiai žmonių.

Kaltinimai bendražygiams

Taip pranešta, kad A. Navalno bendražygė Liubov Sobol, kuri buvo sulaikyta anksčiau trečiadienį, įtariama pažeidus protestų organizavimo taisykles.

Pasak jos advokato Vladimiro Voronino, L. Sobol gresia kaltinimai „akcijos organizavimo ar vykdymo nustatytos tvarkos pakartotinu pažeidimu“.

Už tai jai gali grėsti iki 30 parų administracinio arešto ir bauda iki 300 tūkst. rublių (3,3 tūkst. eurų).

Remiantis policijos tarnybiniu pranešimu, kurį V. Voroninas paskelbė tviteryje, L. Sobol – A. Navalno įsteigto Kovos su korupcija fondo (FBK) teisininkė – įtariama radijo „Echo Moskvy“ eteryje paraginus dalyvauti nesankcionuotoje protesto akcijoje.

Teisininkas pabrėžė, kad „šiame eteryje Liubov neištarė nė žodžio apie mitingą“.

Anksčiau trečiadienį buvo pranešta, kad Maskvos policija sulaikė A. Navalno atstovę spaudai Kirą Jarmyš ir buvusį parlamentarą Vladimirą Ryžkovą.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2021 04 22 11:55
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt