penktadienis, lapkričio 27 d.
PSO: vis daugiau Europos paauglių susiduria su psichinės sveikatos problemomis
Alfa.lt

Naujausias tyrimas nustatė, kad vis daugiau paauglių Europoje susiduria su psichinės sveikatos problemomis, perspėjant, kad, kaip valstybės tvarkysis su šia problema, lydės mus „daugelį metų“.

Portalo „Euronews“ duomenimis, daugiau nei 227 tūkst. 11, 13 ir 15 metų amžiaus vaikų 44 Europos valstybėse dalyvavo tarptautinėje Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) Europos biuro apklausoje.

Jos metu buvo nustatyta, kad paauglių psichinė sveikata daugelyje Europos valstybių 2014–2018 m. gerokai suprastėjo. Pavyzdžiui, vienas iš 4 paauglių pranešė besijaučiantys nervingi, lengvai suerzinami ar bent kartą per savaitę turintys sunkumų užmigti.

Buvo taip pat nustatyta, kad vaikų psichinė gerovė prastėja jiems augant, o su rimtesnėmis problemomis daug dažniau susiduria mergaitės nei berniukai.

Maždaug trečdalyje valstybių didesnis paauglių skaičius teigė nuo namų darbų patiriantys spaudimą, o teigiančių, kad jiems patinka mokykla, skaičius irgi gerokai sumenko. Daugelyje valstybių pasitenkinimas mokykla mažėja su amžiumi, o palaikymo iš mokytojų ir bendraklasių jausmas mažėja didėjant spaudimo nuo namų darbų pojūčiui.

Augantis technologijų naudojimas taip pat tampa problemiškas, nes jis gali „sustiprinti nesaugumo jausmą ir į dienos šviesą ištraukė naujas grėsmes kaip internetinės patyčios, kurios neproporcingai labiau veikia merginas“. Daugiau nei vienas iš 10 paauglių teigė, kad jie per pastaruosius porą mėnesių bent kartą patyrė internetines patyčias. 

„Mūsų visų rūpestis“

„Augantis berniukų ir mergaičių Europos regione, kurie praneša apie prastą psichinę sveikatą – jaučiasi liūdni, nervingi ar susierzinę, skaičius yra mūsų visų rūpestis“, – teigė PSO Europos regiono vadovas dr. Hansas Henris.

„Kaip mes kovosime su šia problema, mus lydės ne vieną žmonių kartą“, – perspėjo H. Henris.

Apklausa išryškino ir tam tikrus dėsningumus tarp psichinės sveikatos bei šalyse esančių kultūrinių, politinių ir ekonominių veiksnių. Paaugliai mažiau pasiturinčiose šeimose turi daugiau psichologinių problemų nei turtingesniuose namų ūkiuose.

PSO Europa paragino valstybes daugiau investuoti į paauglių psichinės sveikatos paslaugas ir užtikrinti jų prieinamumą.

„Investicijos į paauglius atneš trigubą naudą, pagerinant jų sveikatą, socialinį gerovę ir duos ekonominę naudą šiandienos jaunimui, rytojaus suaugusiems ir ateities kartoms“, – rašoma PSO tyrime. 

Kiti apklausoje išskirti pastebėjimai:


  • 1 iš 4 paauglių, kurie jau užsiima lytiniais santykiais, tai daro be apsaugos priemonių. Tarp 15-mečių 24 proc. berniukų ir 14 proc. mergaičių prasitarė jau turėję lytinių santykių.
  • Mažiau nei 1 iš 5 paauglių atitiko PSO fizinio judumo rekomendacijas – fizinio aktyvumo lygis nuo 2014 m. sumažėjo trečdalyje tirtų valstybių.
  • Daugelis paauglių neatitinka dabartinių sveikos mitybos rekomendacijų – 2 iš 3 nevalgo pakankamai maistingų produktų, o 1 iš 4 kasdien vartoja saldainius bei 1 iš 6 geria cukringus gėrimus.
  • Nutukimo lygis taip pat nuo 2014 m. drastiškai išaugo ir dabar nuo jo kenčia 1 iš 5 jaunų žmonių. 
2020 05 22 10:30
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt