penktadienis, spalio 7 d.
Rusai „deda skersą“: kol Europa taupo, Rusija degina dujas
Alfa.lt
Scanpix
Asociatyvi nuotrauka

Europos sąskaitos už energiją auga kosminiu greičiu, taupymo režimą jungia net ir didieji Europos miestai, tuo tarpu rusai apie energijos taupymą net nesvarsto. BBC News pasidalytoje analizėje teigiama, kad Rusija šiuo metu sudegina itin didelius kiekius gamtinių dujų.

Ekspertai teigia, kad netoli sienos su Suomija esanti Rusijos elektrinė kasdien sudegina dujų už maždaug 10 mln. dolerių.

Mokslininkai susirūpinę dėl didelio anglies dioksido ir suodžių kiekio, kurį toks deginimas sukuria. Pasak ekspertų, tai gali paskatinti Arkties ledo tirpimą.

„Rystad Energy“ analizė rodo, kad kiekvieną dieną elektrinė sudegina apie 4,34 mln. kubinių metrų dujų.

Pirmieji ženklai, jog kažkas yra ne taip, kilo iš Suomijos piliečių, gyvenančių netoli sienos. Pastarieji šią vasarą horizonte pastebėjo didelę liepsną.

„Portovaya“ elektrinė yra netoli kompresorių stoties „Nord Stream 1“ dujotiekio, kuriuo dujos po jūra tiekiamos į Vokietiją.

Dėl Rusijos agresijos tiekimas per dujotiekį buvo ribojamas nuo liepos vidurio. Tiesa, rusai dėl apribojimo kaltina technines problemas. Vokietija teigia, kad tai buvo politinis žingsnis po Rusijos invazijos į Ukrainą.

Visgi birželio mėn. mokslininkai pastebėjo, kad iš objekto sklindanti šiluma labai padidėjo – manoma, kad dėl gamtinių dujų deginimo.

Nors perdirbimo įmonėse dažnai yra deginamos dujos – šio degimo mastas sukėlė nerimą ekspertams.

„Niekada nemačiau tokio didelio gamtinių dujų deginimo kiekio“, – sakė Majamio universiteto Ohajo valstijoje palydovinių duomenų ekspertė dr. Jessica McCarty.

Markas Davisas, kuris yra bendrovės „Capterio“, kuri ieško dujų deginimo sprendimų, generalinis direktorius, sako, kad deginimas nebuvo atsitiktinis ir greičiausiai tai yra sąmoningas sprendimas.

„Toks ilgalaikis deginimas gali reikšti, kad jiems trūksta tam tikros įrangos“, – sakė Esa Vakkilainenas, energetikos inžinerijos profesorius iš Suomijos LUT universiteto.

Rusijos valstybės valdoma energetikos milžinė „Gazprom“, kuriai priklauso elektrinė, neatsakė į prašymus pakomentuoti deginimą.

2022 08 26 14:42
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt