penktadienis, rugsėjo 30 d.
Rusija gali būti nepajėgi įvykdyti V. Putino įsakymą modernizuoti karo pramonę ir didinti jos pajėgumus
Arvydas Jockus
Scanpix
Rusijos armijos karinis paradas Maskvoje

Rusijos diktatoriaus Vladimiro Putino paskelbta dalinė mobilizacija turės tragiškų pasekmių Rusijos ekonomikai ir šios šalies žmonių privačiam ir viešam gyvenimui, mano ekonomistas Aleksandras Izgorodinas.

Jis prognozuoja, kad šalyje didės nedarbas, kris pragyvenimo lygis, dar labiau susitrauks investicijos, o šalį paliks visi verslininkai, kurie dar kuria didesnę pridėtinę vertę.

Ekonomisto nuomone, Rusijai gresia masinis protų ir kapitalo nutekėjimas, o ateityje – eilinių rusų, kuriuos pasieks vis tragiškesnės žinios iš fronto, keliami neramumai.

Be to, Rusija gali būti nepajėgi įvykdyti V. Putino įsakymą modernizuoti karo pramonę ir didinti jos pajėgumus.

Karo pramonės tikslai nepasiekiami

V. Putinas trečiadienį paskelbė ne tik mobilizaciją, bet ir pareiškė, kad įsakas dėl dalinės mobilizacijos numato „papildomas priemones dėl valstybinio gynybos užsakymo įvykdymo“.

Tironas pareiškė, kad karinio pramoninio komplekso įmonių vadovai tiesiogiai atsakingi už uždavinių didinti ginkluotės gamybą sprendimą ir papildomų galingumų plėtrą.

„Visi klausimai dėl gynybos įmonių materialinio, išteklių ir finansinio aprūpinimo privalo būti vyriausybės išspręsti nedelsiant“, – įsakmiu balsu nurodė diktatorius.

Kokios galimybės įvykdyti V. Putino iškeltus uždavinius, turint omenyje potencialų darbo jėgos nukraujavimą ir Vakarų sankcijas karo pramonei?

„Visame pasaulyje pramonė yra tarptautinis sektorius, kuris importuoja ir eksportuoja įvairius komponentus, atlieka tarptautinius mokėjimus už prekes ir žaliavas. Dabartiniu momentu Rusijos karinei pramonei labai sunku padidinti gamybą, nes dėl sankcijų negali importuoti įvairių komponentų, pavyzdžiui, puslaidininkių ar technologijų iš Vakarų. Manau, didžiausia problema bus ne darbo jėgos trūkumas, o finansinės ir ekonominės sankcijos. Todėl galimybės padidinti karinės pramonės gamybą yra gan ribotos“, – Alfa.lt sakė A. Izgorodinas.

Dabartiniu momentu Rusijos karinei pramonei labai sunku padidinti gamybą, nes dėl sankcijų negali importuoti įvairių komponentų, pavyzdžiui, puslaidininkių ar technologijų iš Vakarų.

Ekonomistas kartu pastebėjo, kad Ukrainoje naudojama Rusijos karinė technika yra morališkai ir technologiškai pasenusi. Net teoriškai padidinusi tokios pasenusios technikos gamybą Rusija nieko nelaimės ir nieko nepakeis.

Bloga naujiena rubliui

„Sprendimai dėl mobilizacijos yra labai bloga naujiena Rusijos rubliui, nes rodo, kad Rusija eina karo eskalacijos keliu. Savaime tai reiškia, kad rinkose didės nerimas ir kad rublio kursas bus linkęs kristi“, – sakė A. Izgorodinas.

Tai esą bloga naujiena paprastiems Rusijos gyventojams, kadangi dienos pabaigoje jie matys didesnę infliaciją, o ši savo ruožtu paskatins mažesnį vartojimą ir problemas darbo rinkoje.

Agentūros „Brandnomika“ ekonomistas atkreipė dėmesį, kad Rusijos centrinis bankas (RCB) pastaruoju metu mažino bazinę palūkanų normą. Tačiau rublio kursui leidžiantis RCB turės keisti savo pinigų politiką ir didinti palūkanų normą.

„Teoriškai tai galėtų šiek tiek kilstelėti ar stabilizuoti rublio kursą. Tačiau didesnės palūkanos reiškia, kad įmonės ir vartotojai turės mokėti didesnes paskolų įmokas, įmonėms liks mažiau lėšų investuoti, gyventojai mažiau vartos, didės bedarbių skaičius, kils panika ir neapibrėžtumas dėl ateities“, – prognozavo A. Izgorodinas.

Vartotojai turės mokėti didesnes paskolų įmokas, įmonėms liks mažiau lėšų investuoti, gyventojai mažiau vartos, didės bedarbių skaičius, kils panika.

Ekonomistas pastebėjo, kad V. Putinui paskelbus mobilizaciją tos pačios dienos vakare 38 Rusijos miestuose prasidėjo gyventojų protestai, neramumai, kilo nepasitenkinimas valdžios politika.

„Visa tai labai greitai atsispindės Rusijos vartotojų nuotaikose. Jų lūkesčiai pradės blogėti, žmonės pirks tik būtiniausias prekes, atsisakys įvairių nebūtinų prekių ir paslaugų pirkimo. Tai kels problemas darbo rinkoje, nes didės nedarbas tuose ūkio segmentuose ir įmonėse, kurios gamina ir parduoda ne pirmo būtinumo prekes ir paslaugas“, – sakė A. Izgorodinas.

Praras verslą ir geriausius žmones

Ekonomisto nuomone, karo Ukrainoje eskalavimas ir mobilizacija turės ne tik trumpalaikį, bet ir ilgalaikį poveikį Rusijos ekonomikai ir viešajam gyvenimui. Kadangi V. Putino pareiškimas duoda aiškų signalą Rusijos verslininkams iškelti verslą į užsienį.

„Kadangi Rusija toliau elgiasi agresyviai, visi supranta, kad Vakarų sankcijos dar labiau griežtės ir tikrai nebus atšauktos. Darbingo amžiaus gyventojai jaudinasi ir dėl savo saugumo. Verslas, kiek įmanoma, maksimaliai kelsis į kitas šalis, ypač IT sektorius. Tie Rusijos verslininkai, kurie dar dvejojo – likti ar keltis, dabar nedvejodami išvyks kuo greičiau“, – mano ekonomistas.


Dėl to trumpuoju laikotarpiu Rusijoje labai sumažės užimtumas, o ilguoju laikotarpiu šalis praras investicijas, nes niekas, net patys rusai, negrąžins iškeltų verslų atgal.

Trumpuoju laikotarpiu Rusijoje labai sumažės užimtumas, o ilguoju laikotarpiu šalis praras investicijas, nes niekas, net patys rusai, negrąžins iškeltų verslų atgal.

Pirmąją mobilizacijos dieną pasirodė masiško rusų bėgimo iš šalies vaizdai. Baltarusijos opoziciniame kanale „Nexta“ paskelbtas vaizdo įrašas, kuriame matoma susidariusi didelė mašinų eilė Rusijos ir Gruzijos pasienyje. Filmuojanti moteris tikina, kad pasienio teritorijoje susidarė tokios didelės spūstys, kad judėjimas tiesiog sustojo.

Kas tie žmonės, bandantys paskubomis ištrūkti iš V. Putino Rusijos?

„Tai ir yra didžiausia problema, kad bėga žmonės, kurie turi pinigų ir kapitalo, verslo įmonių savininkai ar aukštesnes pareigas užimantys Rusijos piliečiai. Tie, kurie į valstybės biudžetą suneša daugiausia pinigų – vartodami ir įdarbindami kitus žmones. Protų nutekėjimas yra milžiniška grėsmė. Ypač jaunesni verslininkai, keliaujantys, stebintys socialinius tinklus, žinantys, kaip žmonės gyvena Vakaruose, dar labiau susigundys išsikelti savo verslus į Vakarus, kur galėtų stabiliai kurti pridėtinę vertę ir saugiai gyventi. Taigi, Rusijai gresia ne tik masinis protų nutekėjimas, bet ir įdomių įmonių pasitraukimas“, – mano A. Izgorodinas.

Ekonomistas neatmetė galimybės, kad Rusija praras ir ateities darbo jėgą – šiuo metu aukštąsias mokyklas baigiančius jaunuolius.

„Studentams, kurie šiuo metu mokosi paskutiniuose kursuose ir svarsto, kur galėtų pradėti karjerą, trečiadienį paskelbti sprendimai yra labai aiškus signalas, kad karjerą reikia pradėti ne Rusijoje, o kur nors Vakaruose, kur saugiau, stabiliau, kur aiškios žaidimo taisyklės“, – svarstė A. Izgorodinas.

Užsidaryti ne taip paprasta

Ar Rusija galėtų kaip sovietmečiu atsitverti nuo pasaulio geležine uždanga ir visiškai uždaryti šalies sienas?

Ekonomistas pastebėjo, kad tai įgyvendinti šiuo metu nebūtų labai paprasta.

„Gal ir galėtų imtis priemonių, bet gandai apie būsimą mobilizacijos paskelbimą Rusijoje sklandė jau kelias savaites. Manau, įmonės ir kvalifikuoti, informuoti gyventojai, stebintys naujienas, buvo iš anksto pasirengę, sprendimus priėmė anksčiau ir dabar paskubomis išvyksta ar iškelia verslą į Vakarus“, – sakė A. Izgorodinas.

Ekonomistas neatmetė galimybės, kad Rusija gali imtis dirbtinių ribojimų, bet esą nežinia, kaip tokie sprendimai paveiktų vidaus gyvenimą.

Jeigu valdžia suvaržys gyventojų mobilumą, tai gresia dar didesniais protestais, kurie gali peraugti į masinius neramumus, kurių valdžia nepajėgs suvaldyti.

„Protestai jau prasidėjo. Jeigu valdžia suvaržys gyventojų mobilumą, tai gresia dar didesniais protestais, kurie gali peraugti į masinius neramumus, kurių valdžia nepajėgs suvaldyti. Taigi, Rusijos valdžiai tokie ribojimai gali pasibaigti tragiškai“, – svarstė A. Izgorodinas.

Totalinė kontrolė nepasiekiama

V. Putino režimas sunaikino nepriklausomą žiniasklaidą, jis vis dar nėra pajėgus visiškai kontroliuoti viešąją erdvę – rusai randa alternatyvius žinių ir tarpusavio bendravimo šaltinius.

„Manau, šiais laikais labai sudėtinga visiškai kontroliuoti gyventojų elgesį internete. Pavyzdys, Rusijai šiemet uždraudus Vakarų socialinius tinklus, gyventojai masiškai pradėjo pirkti VPN paslaugas ir toliau puikiai naudojasi vakarietiškais socialiniais tinklais“, – pastebėjo A. Izgorodinas.

Rusijai šiemet uždraudus Vakarų socialinius tinklus, gyventojai masiškai pradėjo pirkti VPN paslaugas ir toliau puikiai naudojasi vakarietiškais socialiniais tinklais.

VPN (angl. virtual private network) yra privatus virtualus tinklas, leidžiantis patikimai šifruoti duomenis, siekiant sukurti saugų išorinį prisijungimą prie duomenų išteklių.

Paslauga besinaudojantys žmonės gali užsitikrinti interneto ryšio saugumą, naršymo anonimiškumą bei naudojamo IP adreso vietą.

„Rusai aktyviai naudojasi ir susirašinėjimo programėlėmis, pavyzdžiui, „Telegram“ ar „Twitter“, seka daugelį paskyrų, kurios plačiai skelbia naujienas apie Rusijos ir Ukrainos karą. Trečiadienį „Twitter“ buvo nemažai vaizdų apie protestus Rusijoje. Tai iššūkis, kuris Rusijos valdžiai gali būti neįveikiamas, kad ir kaip norėtų viską kontroliuoti. „Zombinti“ žmones šiais laikais yra gana sudėtinga. Mano nuomone, visiškai užblokuoti alternatyvią informaciją dėl didelio socialinių tinklų populiarumo yra tiesiog neįmanoma“, – sakė A. Izgorodinas.

Ekonomisto nuomone, daugelis rusų internete matė prieš karą nuteiktus protestus ir tai jiems gali suteikti stiprybės ir drąsos priešintis valdžiai. „Kol kas matome tik pradžią. Kita protestų banga gali kilti, kai iš fronto pasipils žinutės, kad mobilizuoti paprasti Rusijos kariai žuvo, kai tragedija tiesiogiai palies eilinių rusų šeimas ir tai kels teisėtą pyktį“, – svarstė A. Izgorodinas.


2022 09 23 09:29
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt