ketvirtadienis, birželio 24 d.
Rusija ragina JAV nepasitraukti iš „Atviro dangaus“ sutarties
tiesa.com
twitter nuotrauka

Rusija perspėjo JAV nepasitraukti iš svarbaus „Atviro dangaus“ susitarimo, nes tai gali „pakenkti“ Europos saugumui ir priversti Maskvą reaguoti, praneša portalas Express.co.uk.

1992 m. pasirašytas susitarimas, kuris įsigaliojo 2002 m., leidžia abiem valstybėms vykdyti nepilotuojamus žvalgybos skrydžius. Šis susitarimas buvo sukurtas sustiprinti pasirašiusiųjų valstybių pasitikėjimą viena kita ir leido orlaiviams rinkti informaciją apie vienas kitų karines operacijas.

Galiausiai prie dokumento pasirašymo prisidėjo daugiau šalių ir dabar jis vienija 33 valstybes, tarp kurių yra Jungtinė Karalystė, Prancūzija, Vokietija ar Lietuva. Vašingtonas ne vieną kartą metė priekaištus dėl šio susitarimo realaus efektyvumo ir kaltino Rusiją ne vieną kartą sulaužius jį – Maskva tai neigia.

Rusija neseniai įvedė apribojimus JAV skrydžiams virš karine prasme svarbios Kaliningrado srities ir visiškai uždraudė skraidyti virš ginčytinos Rusijos ir Sakartvelo sienos. Nuo 2016 m. JAV taip pat uždraudė vykdyti žvalgybą virš Ramiojo vandenyno laivyno bazės Havajuose ir raketų gynybos įrenginių „Fort Greely“ karinėje bazėje Aliaskoje.

Lapkritį portalui „Defence News“ komentavęs vienas aukšto rango JAV administracijos pareigūnas pabrėžė, kad susitarimas yra „pavojus“ nacionaliniam saugumui. „Tai yra JAV pozicija, kad mes manome, jog susitarimas kelia pavojų mūsų nacionaliniam saugumui, – teigė pareigūnas. – Mes iš jo nieko negauname.

Mūsų sąjungininkai iš jo nieko negauna, todėl mūsų intencija yra iš jo pasitraukti.“ Savo pranešime Rusijos užsienio reikalų ministerija teigė, kad susitarimas yra reikalingas „pasitikėjimui ir skaidrumui kurti“, ir ji yra pasirengusi „padaryti viską, ką gali“, kad išlaikytų susitarimą.

„Mes laikome „Atviro dangaus“ susitarimą svarbia priemone išlaikyti abipusį pasitikėjimą ir skaidrumą karinėje sferoje. Mes puikiai suprantame šio susitarimo svarbą ir jos reikalingumą operacijoms, – teigė Rusijos URM atstovas. – Dėl informacijos su galimu JAV pasitraukimu iš susitarimo mes norime pabrėžti, kad Rusija darys viską, kad ją išsaugotų.“

2020 01 22 11:00
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt