pirmadienis, sausio 17 d.
Rusija siautėja: pateikė sunkiai protu suvokiamus 8 reikalavimus JAV ir NATO
Alfa.lt
BNS
Rusiška propagandinė svajonė.

Rusija penktadienį paskelbė NATO bei Jungtinėms Valstijoms adresuotus saugumo reikalavimus ir paragino Vašingtoną surengti skubias derybas, tarp Maskvos ir Vakarų šalių tvyrant didžiulei įtampai dėl konflikto Ukrainoje.

Dideles pasekmes saugumo srityje numatančiuose reikalavimuose, kurie, anot Maskvos, yra gyvybiškai svarbūs užtikrinant jos saugumą, teigiama, kad JAV vadovaujama NATO negali priimti jokių naujų narių, ir raginama nesteigti jokių naujų karinių bazių buvusiose komunistinio bloko šalyse.

Pagrindiniai reikalavimai:

1. Daugiau NATO nesiplėsti ir neleisti Ukrainai prisijungti prie Aljanso.

2. Nedislokuoti papildomų karinių pajėgų ir ginkluotės už šalių ribų, kurios buvo iki 1997 m. buvo NATO narėmis (iki Rytų Europos valstybių, tarp jų Lietuvos prisijungimo prie Aljanso), išskyrus išskirtinius atvejus, kai sutariama su Rusija.

3. Atsisakyti bet kokios karinės veiklos Ukrainoje, Rytų Europoje, Užkaukazėje ir Vidurinėje Azijoje.

4. Nedislokuoti vidutinio ir trumpojo nuotolio raketų ten, kur jos gali pasiekti kitos pusės teritoriją.

5. Nevykdyti pratybų ir kitų veiksmų, kur dalyvautų daugiau nei brigada sutartoje pasienio juostoje, reguliariai keistis informacija apie karine pratybas.

6. Patvirtinti, kad pusės viena į kitą nežiūri, kaip į priešininką, įtvirtinti susitarimą, kad visi ginčai bus sprendžiami taikiai ir bus susilaikoma nuo jėgos panaudojimo.

7. Įsipareigoti nekurti sąlygų, kurios gali būti vertinamos, kaip grėsmė kitai pusei.

8. Sukurti "karštąsias linijas" ekstremaliems kontaktams.

Per spaudos konferenciją, surengtą paskelbus pasiūlymų tekstus, Rusijos užsienio reikalų viceministras Sergejus Riabkovas sakė, kad Maskva pasirengusi jau šeštadienį su Vašingtonu surengti skubias derybas saugumo klausimais.

„Esame pasirengę nedelsiant, netgi rytoj – tiesiogine prasme rytoj, šeštadienį – surengti derybas su JAV trečiojoje šalyje“, – sakė jis ir pridūrė, kad amerikiečiams buvo pasiūlyta susitikti Ženevoje.

Pasiūlymai paskelbti tarp Maskvos ir Vakarų sostinių tvyrant didelei įtampai, ypač dėl konflikto Ukrainoje.

Vakarai kaltina Maskvą planuojant invaziją į Ukrainą. Rusija prie Ukrainos sienų yra sutelkusi, įvairiais vertinimais, nuo 70 tūkst. iki 100 tūkst. savo karių.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas neigia planuojanti įsiveržimą į Ukrainą ir kaltina NATO kurstant įtampą. Jis pareikalavo „teisinių garantijų“, kad NATO nesiplės rytų kryptimi.

NATO adresuotame dokumente rašoma, kad Maskva ir Aljansas turėtų dėti pastangas „užkirsti kelią incidentams“ Baltijos ir Juodosios jūros regionuose, taip pat įsteigti karštąją liniją „skubiems kontaktams“.

Dokumente raginama nustatyti raketų dislokavimo apribojimus ir sakoma, kad NATO narės turėtų „įsipareigoti susilaikyti nuo tolesnės [bloko] plėtros“.

Jungtinėms Valstijoms adresuotame saugumo sutarties projekte rašoma, kad Vašingtonas turėtų blokuoti bet kurios buvusios sovietinės šalies prisijungimą prie NATO.

Ši sąlyga paskelbta Rusijai reikalaujant, kad NATO atsisakytų įsipareigojimo ateityje priimti į savo gretas Sakartvelą ir Ukrainą.

Dokumente Rusija taip pat teigia, kad Jungtinės Valstijos turėtų sutikti nesteigti karinių bazių buvusiose sovietinėse respublikose, įskaitant Centrinės Azijos šalis.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.

2021 12 17 16:54
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt