sekmadienis, balandžio 11 d.
Rusija užpildo diplomatinį vakumą Azijoje: skuba draugauti su kruviniausiais režimais
Alfa.lt

Rusija stengiasi palaikyti kuo glaudesnius santykius su beveik visais autoritariniais režimais nuo Azijos iki Lotynų Amerikos. Iki šiol jai dėl to nekildavo didelių problemų tarptautinėje arenoje. Dar vienas toks režimas – karinį perversmą Mianmare įvykdžiusi chunta. Tuo metu, kai tarptautinė bendruomenė atsisako palaikyti ryšius su nauju režimu, Rusija puola tiesti jam draugystės ranką ir užpildyti diplomatinė vakumą, rašo „Financial Times“.

Praėjusią savaitę Mianmaro kariškiai šventė Ginkluotųjų pajėgų dieną. Kuklias delegacijas atsiuntė vos 7 Azijos valstybės. Aukščiausio rango svečiu iškilmėse buvo Rusijos gynybos ministro pavaduotojas Aleksandras Fominas.

Vasario 1 d. Mianmaro kariškiai nuvertė demokratiškai išrinktą vyriausybę. Šalyje iki šiol vyksta protestai, o aukų skaičius civilių tarpe auga. Vakarų valstybės atsiriboja nuo perversmininkų ir analitikai pažymi, kad jų vietą nedelsiant siekia užimti Maskva.

Atvejis beveik identiškas tam, kaip 2015 m. Rusija puolė į pagalbą faktiškai viso pasaulio pasmerktam Sirijos diktatoriui Basharui Asadui. Rusų kareiviai tiesiogiai įsitraukė į Sirijos pilietinį karą.

„Kaip tai atrodo? Taip, tai vidurinio piršto rodymas Vakarams, sakant, kad Maskva darys, ką tik panorės“, – teigė Carnegy centro analitikas Aleksandras Gabujevas.

Daugelis Vakarų ir Azijos šalių ekspertų perspėja, kad dėl masinių protestų, intensyvėjančių etninių susirėmimų ir humanitarinės katastrofos, Mianmaras per kelis mėnesius gali žlugti, kaip valstybė. Ekonomika jau rieda į prarają ir tai paveiks dešimtis milijonų Mianmaro gyventojų.

Tačiau Rusijai tai nė motais – ji oportunistiškai ir atvirai palaiko režimą, kurį smerkia dauguma pasaulio valstybių. Maskvai rūpi tik tai, kad ji galbūt sugebės padidinti ginkluotės eksportą. Be to, pačios Rusijos chaosas Mianmare niekaip neveikia, ko nepasakysi apie su šia šalimi besiribojančias Azijos valstybes.

Mianmaras nuo Rusijos toli ir Maskvai nereikia jaudintis dėl tokių dalykų, kaip milijonai pabėgėlių. Būtent tai, ekspertų nuomone, yra pagrindinis akstinas dabartinei Maskvos politikai: jai tiesiog nerūpi jokios galimos pasekmės.

Tarptautinio Stokholmo taikos problemų tyrimo instituto duomenimis, Rusija yra antras pagal dydį ginkluotės Mianmarui tiekėjas ir šiuo atžvilgiu nusileidžia tik Kinijai. Šiuo metu Mianmaro kariškiai laukia 6 patobulintų naikintuvų Su-30, kuriuos Rusijoje užsisakė 2019 m. Šių metų sausį sudaryta sutartis dėl rusiškų priešlėktuvinės gynybos sistemų ir žvalgybinių bepiločių skraidyklių pirkimo.

„Rusija mato galimybę atimti dalį rinkos iš Kinijos ir kitų valstybių. Net jei Mianmare grįš teisėta vyriausybė, kuo daugiau ginkluotės Rusija dabar parduos – tuo labiau pririš prie savęs Mianmaro kariuomenę ir turės šansą ateityje parduoti dar daugiau ginklų“, – sakė A. Gabujevas.

Analitikų nuomone, Maskvos gambitas išryškino ir tarptautinės bendruomenės pasimetimą – vieningos pozicijos dėl Mianmaro nėra, valstybių siunčiami signalai dažnai prieštaringi.

JAV ir didžiausia Mianmaro donorė Japonija taiko sankcijas chuntos atžvilgiu. Tačiau kitos dvi didelės žaidėjos – Kinija ir Indija – neryžtingai mindžikuoja, laikosi nuosaikių pozicijų ir nevengia kontaktuoti su chunta. Ir Delis, ir Pekinas nusiuntė savo atstovus į chuntos surengtą paradą.

Šia pdėtimi naudojasi Rusija. Mianmaras nebegauna kreditų, nutraukiami ekonominiai ryšiai su Vakarais ir jų sąjungininkais. Režimui neišvengiamai teks ieškoti ekonominių partnerių Rusijoje. Tuo metu Maskva aiškiai mano, kad kariškių chunta išlaikys valdžią ir ketina tuo pasinaudoti. Rusija niekuo nerizikuoja, jei Mianmaras pasinertų į pilietinio karo chaosą, o laimėti tikisi nemažai, jei chunta sugebės suvaldyti šalį ir suspausti ją geležiniame kumštyje.

2021 04 04 09:53
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt