penktadienis, balandžio 16 d.
Rusija žvangina ginklais Ukrainos pasienyje – tai išbandymas J. Bidenui
Alfa.lt

Rusija pradėjo telkti pajėgas prie rytinių Ukrainos sienų. Iškilo grėsmė paliauboms tarp ukrainiečių ir prorusiškų formuočių Donbase ir tai – rimtas išbandymas JAV prezidento Joe Bideno administracijai, rašo „The Wall Street Journal“.

Padėtis jau ir be to įtempta, Donbase atsinaujino susirėmimai, per kuriuos praėjusią savaitę žuvo 4 ukrainiečių kariai, o dar 2 buvo sužeisti. Atsakydama į eskalaciją, Ukraina paskelbė kovinę parengtį kariuomenėje ir ėmėsi stiprinti rytuose ir ties Krymu dislokuotus dalinius.

J. Bideno administracija skelbėsi kovojanti prieš Rusijos kiberatakas bei tiria Rusijos kišimąsi į 2020 m. prezidento rinkimus. Tačiau karinių problemų iki šiol nebuvo ir Rusijos žvanginimas ginklais – pirmas toks iššūkis naujajam prezidentui.

Vašingtonas paskelbė, kad padėtį Ukrainoje aptarinėja su sąjungininkais NATO. Valstybės departamentas išreiškė susirūpinimą dėl padėties Ukrainos pasienyje bei paliaubų pažeidimo. Savo ruožtu Pentagonas pareiškė, kad stebi situaciją ir palaiko ryšius su Rusijos ir Ukrainos karine vadovybe.

„The Wall Street Journal“ kalbinti analitikai teigia, kad šiuo metu sutelktų Rusijos pajėgų nepakaktų didelio masto invazijai į Ukrainą, tačiau daugiau nei pakanka tam, kad Donbase atsinaujintų karo veiksmai bei patikrinti, kiek J. Bidenas pasiryžęs remti Kijevą.

Rusija savo veiksmus aiškina kariniais mokymais, bet ekspertai pažymi, kad Maskvos daliniai manevruoja vos už 100 km nuo Ukrainos sienų, o pati situacija labai primena tai, kaip Rusija ruošėsi agresijai Rytų Ukrainoje 2014 m. Tuo metu Maskva taip pat permetinėjo dalinius į pasienį.

Šiuo metu žinoma, kad Ukrainos pasienyje yra keletas bataliono dydžio taktinių grupių iš tolimesnių karinių apygardų – panašios pajėgos buvo sutelktos ir 2014 – 2015 m. Be to 2015 m. į šį rajoną jau pemesta keletas pulkų, kurie liko bazuotis pasienyje. Šie pulkai – pirmoji paramos prorusiškoms formuotėms Donecke ir Luganske linija.

Kai kurie analitikai mano, kad dabar sutelkti daliniai skirti sustiprinti pasienyje jau esančius pulkus.

Tuo metu ESBO stebėtojai praneša, kad pastarosiomis dienomis separatistų kontroliuojamose teritorijose pastebėjo kovinių pėstininkų mašinų ir tankų naikinimo sistemų judėjimą. Rusų artilerijos kolonos tuo pačiu metu sunkvežimiais per Kerčės sąsiaurį gabenamos į Krymą.

Ukrainoje šie veiksmai sukėlė daug nerimo ir diskusijų, kokią paramą šalis gautų iš naujojo JAV prezidento. Ekspertų nuomone, tą patį nori išsiaiškinti ir Rusija. Rengdamasi savo provokacijai, jį nuo kovo pradžios aktyviai skleidė dezinformaciją apie neva Kijevo rengiamą didelį puolimą Rytų Ukrainoje. Į propagandos kampaniją įsijungė Rusijos žiniasklaida ir asmeniškai Vladimiro Putino atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas.

2021 04 03 19:17
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt