penktadienis, gegužės 29 d.
Rusijos pagalba dėl koronaviruso Italijai: solidarumo žinutė ar politinė priemonė?
Alfa.lt
Pixabay

15 Rusijos karinių lėktuvų, kurie praėjusią savaitę į Italiją atgabeno labai jai reikalingos medicininės įrangos kovojant su koronavirusu, buvo pažymėta šūkiu „Iš Rusijos su meile“ (angl. „From Russia With Love“).

Ir šis sentimentas buvo abipusis. Portalo „Radio Free Europe / Radio Liberty“ teigimu, Italijos gynybos ministras Lorenzo Guerini išsiuntė oficialią padėką savo kolegai iš Rusijos Sergejui Šoigu. Italijos dainininkas Pupo paviešino vaizdo įrašą, kuriame jis pats atlieka populiarią sovietinę dainą, o prieš užbaigdamas įrašą pasakė: „Aš tave myliu, Rusija. Ačiū.“ Jo kolega dainininkas Al Bano buvo plačiai cituojamas vienos Rusijos naujienų agentūrų sakantis, kad Italija niekad nepamirš Rusijos pagalbos.

Rusijoje vaizdo įrašas, kuriame girdimas tylioje Italijos gatvėje leidžiamas Rusijos himnas, buvo labai greitai ištransliuotas valstybinėje televizijoje.

„Italai atsigręžia į mus su dėkingumo žodžiais“, – teigė vienas iš televizijos pranešėjų.

„Dėkingumo išraiška iš vietos gyventojų, – teigė kitas. – JAV ir Europa galėtų iš šito pasimokyti.“

Nors pasirodė pranešimų, kad kai kurie paviešinti „dėkingi Italijos gyventojai“ išties buvo iš Rusijos, liaupsintojai namuose bando išnaudoti šią akimirką reklamuodami Rusijos diplomatijos laimėjimus ir tarptautinės bendruomenės dėkingumą.

Šis pataikūnų choras dar pagarsėjo po žinios, kad balandžio 1 d. Rusija išsiuntė medicininių kaukių ir kitų priemonių nuo koronaviruso nukentėjusioms JAV.

Tačiau kas nėra reklamuojama, kad Rusija tikrai nėra vienintelė, kuri užsiima pagalba. JAV, Vokietija ir Prancūzija taip pat siuntė reikalingų priemonių, nepaisydamos esamų problemų šalies viduje. Ir Kinija, kurioje protrūkis ir prasidėjo, stengiasi apsukti savo neigiamą reputaciją suteikdami ekspertinių žinių ir reikalingą įrangą kitoms valstybėms, nors, tiesą pasakius, Pekinas dėl neveikiančios įrangos ir abejotinos kokybės žinių jau irgi sulaukia pakankamai daug kritikos.

Tačiau Rusijai tokios humanitarinės misijos yra kritinė galimybė kažką įrodyti. Nuo 2014 m. įvykusios Ukrainos krizės Rusijos ir Vakarų santykiai gerokai apkarto, o Maskvai iš didžiosios dalies pasaulio valstybių buvo užmestos ekonominės sankcijos. Nuo tada prezidento Vladimiro Putino valdžia bandė pasauliui įrodyti, kad į juos reikia žiūrėti kaip „gėrio jėgą“ su rimtu vaidmeniu pasauliniuose procesuose.

Tačiau šią mintį įpiršti tikrai nėra lengva. 

Pagalba... Tačiau su sąlygomis?

Kol baltai nudažyti kariniai sunkvežimiai, vežantys drabužius ir medicinines priemones, kuriuos Kremlius siuntė į rytinę Ukrainą 2014 m., buvo nuolatos rodomi valstybinėje televizijoje, kiti kuo puikiausiai matė, kad humanitarinė pagalba tebuvo priemonė slapta tiekti prieš Ukrainą kovojantiems prorusiškiems separatistams ginklus.

O Rusijos karinė operacija Sirijoje, pradėta 2015 m. su oficialiu tikslu išvyti ISIS iš regiono, federalinių žiniasklaidos kanalų buvo vaizduojama kaip taikos misija išlaisvinti karo draskomą Artimųjų Rytų valstybę. Tačiau kol Rusijos kareiviai buvo rodomi dalijantys maisto paketus sirų vaikams, kritikai kaltino Rusiją bombarduojant ligonines ir išties taikantis į sukilėlių pajėgas, kovojančias su Kremliaus palaikomu Sirijos vadovu Basharu al-Assadu.

Ir dabartiniam koronaviruso protrūkiui prasidėjus, Maskvoje ir kitur ant sienų pradėta piešti Rusija kaip meška, apsupta taikos karvelių, arba V. Putinas, kuris ant savo pečių neša pasaulį.

Pastarosiomis savaitėmis kita eksportuojanti medicininę pagalbą šalis Kinija taip pat sustiprino savo pozityviąją propagandą, bandydama parodyti savo indėlį pasaulinėje kovoje prieš virusą. Italijoje vienas vietos laikraštis aptiko, kad kai kurie Kinijos politikų besidalijami vaizdo įrašai, kuriuose italai ploja ir dėkoja kinams, išties yra suvaidinti ir netikri.

Tai kai kuriems pastarosios Rusijos humanitarinės misijos irgi iškėlė klausimų.

Kovo 25 d. Italijos laikraštis „La Stampa“, cituodamas neįvardytus šaltinius valdžioje, teigė, kad 80 proc. Rusijos atsiųstų priemonių buvo „niekam tikusios“. Maskva dėl šių gan plačiai paplitusių kaltinimų pasiuto.

„Pagalba Italijai yra nesavanaudiška, – teigė Rusijos ambasadorius Italijoje Sergejus Razovas naujienų agentūrai RIA. – Tai nėra mainų reikalas, senų sąskaitų suvedimas ar kažkas panašaus.“

Tada buvo vaizdo įrašas su Italijos gatvėse grojančiu Rusijos himnu. Šis įrašas buvo įkeltas susirašinėjimo programėlėje „Telegram“ rusų žurnalisto, dirbančio „Daily Storm“ portale.

„Kas galėjo pagalvoti, kad mūsų Rusijos himnas gros Italijos gatvėse?“ – po vaizdo įrašu rašė žurnalistė Alyona Sivkova.

Kitą dieną šis vaizdo įrašas paplito Rusijos žiniasklaidoje kaip įrodymas, kokie paprasti italai yra dėkingi Rusijai, o A. Sivkova pareiškė, kad iš jos įrašas buvo „pavogtas“, o jį filmavo Italijoje gyvenanti ruso kolegos mama ir tik asmeniniams reikalams.

Nepriklausomame Rusijos televizijos kanale „Dozhd“ dirbantis netikrų naujienų demaskavimo programos vadovas Ilja Šepelinas portalui BBC teigė, kad italai, kurie viešai liaupsino Rusijos pagalbą jų valstybei, dažniausiai yra žmonės, susiję verslo ryšiais su Rusija.

„Mes neturime reikalo su grynu melu, bet manipuliacija, – apie rusų televizijos pranešimus teigė jis. – Hibridinis melas, arba hibridinė tiesa.“

2020 04 05 10:33
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt