antradienis, lapkričio 30 d.
S. Cichanouskaja: A. Lukašenkos grasinimas užsukti dujas Europai – „blefas“
BNS
Fotobankas
Sviatlana Cichanouskaja

Baltarusijos opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja ketvirtadienį pareiškė, kad autoritarinis prezidentas Aliaksandras Lukašenka neišdrįs įgyvendinti savo grasinimų nutraukti dujų tiekimą Europos šalims, eskaluojantis konfliktui su Europos Sąjunga.

„Tai labiau pakenks jam, Baltarusijai, o ne Europos Sąjungai, ir galiu manyti, kad tai blefas“, – naujienų agentūrai sakė į Lietuvą pasitraukusi S. Cichanouskaja. Ji paragino Europos šalis nepabūgti ir nepalaikyti tiesioginių ryšių su „neteisėtu“ Baltarusijos lyderiu.

A. Lukašenka anksčiau ketvirtadienį pažadėjo, kad bet kokios naujos galimos ES sankcijas dėl migrantų krizės prie Baltarusijos ir Lenkijos sienos sulauktų Minsko atsako, įskaitant galimą rusiškų gamtinių dujų tiekimo per Baltarusiją sustabdymą.

Pastarosiomis dienomis įtampa didėjo dėl tūkstančių migrantų, daugiausiai kurdų iš Vidurinių Rytų, įstrigo Baltarusijoje prie sienos su Lenkija, kai orai tampa vis šaltesni.

Vakarų vyriausybės kaltina A. Lukašenką apgaulingais pažadais prisiviliojus šiuos žmones į savo šalį ir siunčiant juos veržtis pro Lenkijos ir kitų kaimyninių ES šalių sienas, keršijant už Bendrijos įvestas sankcijas Minsko režimui dėl susidorojimo su opozicija.

Ketvirtadienį Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas per savo antrą pokalbį telefonu su Vokietijos kanclere Angela Merkel per pastarąsias dvi dienas pareiškė, kad ES turėtų vėl pradėti kalbėtis su Baltarusija, jeigu nori išspręsti migrantų krizę, pranešė Kremlius.

Tačiau S. Cichanouskaja ragino Bendriją tvirtai laikytis savo pozicijos nebendrauti su A. Lukašenka.

„Esame dėkingi už Europos šalių principingą poziciją, kad jos nebendraus su neteisėtu asmeniu šioje šalyje – nusikaltėliu, kuris Baltarusijoje įvykdė daugybę kankinimų“, – pabrėžė S. Cichanouskaja.

Vėluojantis atsakas

39 metų opozicionierė anksčiau ketvirtadienį Berlyne susitiko su Vokietijos prezidentu Franku-Walteriu Steinmeieriu ir dalyvavo Bundestago posėdyje, kur pasakė kalbą apie migrantų krizę ir sulaukė atsistojusių deputatų plojimų.

Per parlamento posėdį Vokietijos užsienio reikalų ministras Heiko Maasas sakė, kad Europos atsakas dėl Baltarusijos veiksmų „vėluoja“.

ES pareigūnai sakė, kad naujas Bendrijos sankcijų dėl šios krizės paketas gali būti patvirtintas jau kitą savaitę.

Reikšdama paramą planuojamoms sankcijoms S. Cichanouskaja sakė: „Tikiuosi, kad Europos Sąjunga laikosi požiūrio, jog smūgis, poveikis visų pirma turi būti nukreiptas į visas valstybės organizacijas, valstybines įmones, monopolizuotas Lukašenkos.“

Opozicijos lyderė, laikanti save pernai rugpjūtį įvykusių Baltarusijos rinkimų tikrąja nugalėtoja, pabėgo iš savo šalies tuojau po balsavimo ir stengėsi sutelkti tarptautinį spaudimą Minsko režimui.

Po rinkimų, kuriuose A. Lukašenka užsitikrino šeštą kadenciją, beprecedenčiai protestai šalį krėtė kelis mėnesius. Baltarusių opozicija ir Vakarai rinkimus laiko suklastotais.

Opozicionierius ir populiarus „Youtube“ vaizdo tinklaraštininkas Siarhejus Cichanouskis ketino varžytis su A. Lukašenka 2020 metų prezidento rinkimuose, tačiau buvo suimtas per piketą Gardine. Jo žmona Sviatlana nusprendė balotiruotis vietoje įkalinto vyro. Ši politikos naujokė greitai pelnė populiarumą ir tapo pagrindine A. Lukašenkos varžove rinkimuose.

Po suklastotų rinkimų S. Cichanouskaja nusprendė palikti šalį ir šiuo metu gyvena Lietuvoje.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2021 11 12 10:13
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt