antradienis, birželio 2 d.
Šeši užsienio reikalų ministrai pasmerkė Rusijos veiksmus Kryme
Alfa.lt

Estijos, Latvijos, Lietuvos, Lenkijos, Sakartvelo ir Ukrainos užsienio reikalų ministrų bendru pareiškimu pasmerkė sovietų režimą dėl Krymo totorių deportacijos prieš 76 metus ir dabartinius Rusijos veiksmus šiame pusiasalyje.

„Prieš 76 metus, 1944 metų gegužės 18 dieną, sovietinis režimas Krymo totorius nusikalstamai ištrėmė iš jų istorinės tėvynės – Krymo – į tolimus Uzbekistano, Kazachstano ir Rusijos Federacijos rajonus“, – teigiama pirmadienį išplatintame pareiškime.

Jame primenama, kad vien pirmaisiais deportacijos metais mirė beveik pusė visų ištremtų Krymo totorių. Iki 1989 metų jiems drausta grįžti į tėvynę, tuo metu vykdyta tikslinga kalbinė ir kultūrinė totorių asimiliacija.

„Krymo totorių tragedija pasikartojo 2014 metais, kai Rusijos Federacija užgrobė ir neteisėtai bandė aneksuoti Krymą – neatsiejamą Ukrainos dalį“, – sako užsienio reikalų ministrai.

„Neatsitiktinai Rusija, šlovinanti Stalino totalitarinį režimą, tęsia savo nusikalstamą politiką XXI-ame amžiuje ir laikinai okupuotame Kryme: uždraudė Krymo totorių atstovaujamosios institucijos (Medžliso) veiką, vykdo sistemines represijas, teisių pažeidimus, persekioja Krymo totorius dėl priešinimosi Rusijos ginkluotai agresijai ir veiksmams prieš Ukrainos suverenitetą bei teritorinį vientisumą“, – rašoma pareiškime.

Ministrai sako remiantys šiandieninių Krymo totorių kovą už savo teises ir pabrėžė palaikantys Ukrainos teritorinį vientisumą su tarptautiniu mastu pripažintomis jos sienomis bei jos politinę nepriklausomybę.

„Smerkiame Rusijos agresyvią politiką Ukrainos atžvilgiu ir naujas represijas prieš Krymo totorius“, – teigiama Estijos, Latvijos, Lietuvos, Lenkijos, Sakartvelo ir Ukrainos užsienio reikalų ministrų pareiškime.

Ministrai ragina Rusiją nutraukti pagrindinių tarptautinės teisių pažeidimus, visapusiškai įgyvendinti Jungtinių Tautų Generalinės asamblėjos rezoliuciją dėl žmogaus teisių padėties Krymo Autonominėje Respublikoje (Ukraina) ir vykdyti tarptautinės bendruomenės reikalavimus dėl okupacinės politikos Krymo autonominėje Respublikoje ir Sevastopolio mieste atšaukimo.

Prieš šešerius metus Rusijai aneksavus Krymą, uždrausta totorių bendruomenės asamblėja ir televizijos kanalas, sulaikyta ir įkalinta šimtai aktyvistų.

Daugiau nei 10 tūkst. ten gyvenusių totorių dėl persekiojimo ir represijų iš savo namų Kryme buvo priversti persikelti gyventi į Ukrainą.

2020 05 18 20:37
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt