sekmadienis, kovo 7 d.
Šiemet sukaks 55 metai, kai P. Van Dorenas pasauliui pristatė pirmuosius „Vans“ batus
Alfa.lt

Vans istorijos pradžia datuojama 1966 metais. Tuomet Paulas Van Dorenas nusprendė, jog po daugiau nei 20 metų darbo avalynės kompanijoje „Randy“ atėjo laikas pačiam tapti avalynės gamintoju. 

Su brolio ir kitų dviejų draugų pagalba šis troškimas buvo įgyvendintas, o kompanijai suteiktas „Van Doren Rubber Company“ pavadinimas. 1966 metų kovo 16 dieną, 704E Broadway gatvėje, Anaheime, duris atvėrė pirmoji „Van Doren Rubber Company“ parduotuvė.

Aukšta kokybė už prieinamą kainą

Skirtingai nei konkurentai, „Van Doren Rubber Company“ avalynę gamino ir pardavinėjo tose pačiose parduotuvės patalpose. Klientai galėjo rinktis iš 7 skirtingų pradinių stilių bei įvairių spalvų gamos, pagamintą avalynę atsiimti jau tą pačią dieną, o kainos svyravo tarp 2.49 ir 4.99 JAV dolerių. Populiariausias stilius buvo Style #44, kuris šiai dienai žinomas Vans Authentic vardu. Būtent pastaruosius parduotuvės atidarymo dieną užsisakė 12 pirmųjų pirkėjų. Vans batų paklausa ir toks verslo modelis augo tiesiog kosminiu greičiu. Jau sekančiais metais kompanija beveik kas savaitę atidarydavo po naują parduotuvę.

P. Van Dorenas nuo pat pradžių buvo užsibrėžęs gaminti aukštos kokybės avalynę už lengvai prieinamą kainą, o guminis, vaflį primenantis batų padas turėjo būti pagrindine šio plano detale. Sukurtas taip, kad turėtų itin gerą sukibimą su paviršiumi, „vaflio“ padas akimirksniu tapo Vans vizitine kortele.

Tvarūs Vans batai patraukė vietinių riedlentininkų dėmesį. Itin gerai vertinamas „vaflio“ padas turėjo puikų sukibimą ir stabilumą ant siaurų šeštojo dešimtmečio pabaigos, septintojo dešimtmečio pradžios riedlenčių. Dėl savo funkcionalumo Vans batai išsyk tapo Pietų Kalifornijos riedlentininkų favoritais.

Ikonų gimimas

„Z-Boys“ – taip buvo vadinama riedlentininkų komanda, kurią sudarė Tonis Alva ir Stacy‘is Peralta. Būtent jie buvo pastovūs „Van Doren Rubber Company“ parduotuvės lankytojai bei pirkėjai. Netrukus Tonis ir Stacy‘is ėmė siūlyti patobulinimus, kuriuos būtų galima pritaikyti esamiems batų stiliams, jog jų tinkamumas riedlenčių sportui dar labiau progresuotų. Taip prasidėjo ilgai truksianti draugystė su broliais Paulu ir Džeimsu Van Dorenais.

Gamintojai atsižvelgė į riedlentininkų nuomonę ir bendro triūso dėka 1976 metais gimė „Off the Wall“ – pirmieji „skeitinimo“ batai, vėliau įgavę Era pavadinimą. Batai sulaukė didžiulės komercinės sėkmės, o drauge su modeliu gimęs pavadinimas „Off the Wall“ netrukus tapo ne tik kompanijos šūkiu, bet ir neatsiejama riedlenčių kultūros dalimi.

Praėjus vieneriems metams, 1977-aisiais debiutavo naujas modelis, pavadintas Style #36 (dabar žinomi kaip Old Skool). Šie, jau ikoniniais tapę batai yra pirmieji Vans, ant kurių šonų buvo prisiūta iš odos pagaminta „Jazz Stripe“ dizaino detalė.

Tais pačiais 1977 metais su riedlentininkų ir BMX dviračių entuziastų pagalba gimė Vans Slip-On, dėl kurių Kalifornija tiesiogine to žodžio prasme išprotėjo – kompanijai teko atidaryti papildomas parduotuves šiame regione, kurių ir taip jau buvo 70. Šis modelis dar labiau išpopuliarėjo, kai aktorius Seanas Pennas juos avėjo 1982 m. išleistame filme „Fast Times at Ridgemont High“. Po filmo premjeros, languotas Vans Slip-On dizainas tapo kultiniu ir iki šių dienų išliko tarp 5 perkamiausių modelių visoje batų linijoje. Beje, visus šiuos modelius gali rasti ir SIL elektroninėje parduotuvėje!

1978 metais Vans pristatė dar vieną, iki tol neregėtą aukšto profilio modelį – Style #38, kitaip žinomą kaip Sk8-Hi. Batų funkcionalumas pranoko visus lūkesčius. Vans Sk8-Hi atsiradimas ne tik sumažino patiriamų traumų skaičių riedlentininkų tarpe, bet ir atnešė naują mados pliūpsnį gatvės kultūroje.

Plėtra ir permainos kompanijoje

Tvirtai įsitvirtinę riedlenčių sporto kultūroje, Vans leidosi į banglenčių sportą. Jie tapo „Triple Crown“ banglenčių varžybų pagrindiniais rėmėjais ir padėjo pamatus tolimesniems ekstremalaus sporto (motokroso, snieglenčių sporto ir t.t) renginiams. Renginys tapo žinomas kaip „Vans Triple Crown Series“, sulaukė pasaulinio pripažinimo bei paskatino Vans šalia turimos profesionalios riedlentininkų komandos suburti ir aukščiausios klasės banglentininkus.

Slenkant aštuntajam dešimtmečiui, Paulo Van Doreno rolė šioje kompanijoje vis mažėjo. Į Vans pervadinta gamintoja nuklydo nuo savo šaknų bei, siekdama konkuruoti su didelėmis sportinės avalynės kompanijomis, pradėjo kurti batus daugeliui sporto šakų – nuo beisbolo, krepšinio ar imtynių iki parašiutizmo. Nors pagrindiniai Vans batų modeliai buvo gerai parduodami, platus naujų produktų asortimentas išeikvojo kompanijos išteklius. Ilgai laukti nereikėjo ir 1983 m. Vans, nesugebėdami įveikti susikaupusios 12 mln. JAV dolerių skolos, buvo priversti iškelti bankroto bylą.

Paulas nepasidavė ir po kelerių metų Vans sugebėjo išsimokėti visas skolas, bet padarinių nebuvo išvengta. 1988 m. Vans parduota „McCown De Leeuw & Co. Paul“ – privačiai investicinės bankininkystės įmonei. Turėdama naujų savininkų finansinę paramą, Vans pradėjo plėsti ir didinti savo veiklą visame pasaulyje.

1996 metais Vans tapo pagrindine didžiausio Amerikoje roko muzikos ir ekstremalaus sporto festivalio „The Warped Tour“, dabar vadinamo „Vans Warped Tour“, pagrindine rėmėja. Kasmet iki 2019 metų kiekvieną vasarą po Ameriką gastroliavęs festivalis suvaidino didelę dalį pop-punk, emo ir hardcore punk žanrų kilime. Festivalyje grojo bei išgarsėjo tokio grupės kaip Blink 182, New Found Glory ir kt.

2001 metais žurnalas „Forbes“ Vans pripažino kaip vieną geriausių mažųjų kompanijų Amerikoje. Tais pačiais metais Vans finansavo dokumentinio filmo apie riedlenčių sportą „Dogtown and Z-Boys“ gamybą, kurį režisavo jau minėtas legendinis riedlentininkas Stacy Peralta. Filmas sulaukė didelio pasisekimo, o prestižiniame JAV kino festivalyje „Sundance“ laimėjo žiūrovų balso bei geriausio režisieriaus apdovanojimus. Įdomus faktas tas, jog dokumentinį filmą įgarsino ta pati „Fast Times at Ridgemont High“ žvaigždė Seanas Pennas.

2004 metais Vans internetiniame kompanijos puslapyje išleido „Vans Customs“ opciją, kurios dėka nuo šiol buvo galima susikurti norimą savo būsimų batų spalvų dizainą. Tais pačiais metais „VF Corporation“ nupirko Vans už 396 mln. JAV dolerių. Kompanija atsidūrė tame pačiame katile drauge su tokiais prekiniais ženklais kaip Timberland, The North Face ar Supreme. Taip buvo atverstas dar vienas naujas puslapis kompanijos istorijoje.

Nemirštanti klasika

Nors Vans savo istoriją pradėjo kaip paprasta avalynės gamintoja, bėgant laikui batų populiarumas kompaniją pavertė neatsiejama jaunimo kultūros, gatvės mados, muzikos bei kino pasaulio dalimi. Viena iš Vans spartaus augimo priežasčių buvo nuolatinis kūrybinis procesas – kolaboracijos su žinomais menininkais, muzikantais, dizaineriais, esminiais prekių ženklais ar net filmais ir jų personažais, tokiais kaip: Kenzo, Hermes, Supreme, The Simpsons, Star Wars, The Beatles, Iron Maiden, Public Enemy, Tyler the Creator ir kt.

Šiai dienai metinės Vans pajamos viršija 400 mln. JAV dolerių. Kompanija remia daugiau nei 50 įvairių profesionalių sportininkų, organizuoja festivalius ir ekstremalaus sporto turnyrus, taip pat jos dėka įrengtas ne vienas nemokamas parkas jaunimui. Priešingai nuo avalynės gigantų Adidas ar Nike, Vans stilius per metus nepasikeitė, o batai išliko vis dar tokie pat unikalūs. Tam pritaria ir SIL, todėl čia klientų laukia jau klasika tapę Vans batai ir įvairi laisvalaikio apranga. Pasitik pavasarį nauju stiliumi!

2021 02 22 19:41
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt