pirmadienis, gegužės 25 d.
Šunys yra mokomi užuosti koronavirusą
Alfa.lt

Kai visas pasaulis pamažu atsiveria po ne vieną savaitę trukusio karantino, infekcinių ligų ekspertai įsitikinę, kad tolimesnių koronaviruso protrūkių sušvelninimas įmanomas tik sustiprinus ir užtikrinus besimptomių ligonių nustatymą. Būtent tam tikslui buvo paskirti 8 labradorai retriveriai ir jų stiprios nosys.

Portalo „The Washington Post“ duomenimis, JAV Pensilvanijos universitetas pradėjo specialų tyrimą, kuriuo metu bus bandoma nustatyti, ar šunys gali aptikti su COVID-19 virusu siejamą kvapą, taip juos paverčiant specialiais gyvais keturkojais „testavimo aparatais“ oro uostuose ar ligoninėse.

Ko gero, nebūtų didelės nuostabos, jei šunims pavyks susitvarkyti su užduotimi aptinkant SARS-CoV-2. Be narkotikų, sprogmenų ar kontrabandos, šie keturkojai mūsų draugai geba aptikti maliariją, vėžį ir net citrusinius vaisius siaubiančias bakterijas. Dirbančių šunų centro Penno veterinarinės medicinos mokykloje vadovė Cynthia M. Otto patvirtino, kad moksliniai tyrimai nustatė, kad virusai taip pat turi specifinį kvapą.

„Mes nežinome, ar tai bus grynai viruso kvapas, ar organizmo reakcijos virusui, ar šių veiksnių kombinacija, – teigė C. M. Otto. – Tačiau šunims nerūpi, koks tas kvapas. Ką jie išmoksta? Atskirti, jog kažkas su duotu mėginiu yra kitaip nei likusiuose.“

Panašūs bandymai kovojant su koronavirusu vykdomi ir Londono higienos ir tropinės medicinos mokykloje, kurioje jau anksčiau pavyko sėkmingai įrodyti, kad šunys geba aptikti maliarijos infekciją žmonėse. Šios mokyklos ligų kontrolės departamento vadovas Jamesas Loganas šunis įvardijo kaip „naują diagnostinį įrankį“, kuris „gali revoliucionizuoti žmonijos kovą su COVID-19“. 

Praėjusią savaitę J. Loganas tvirtino, kad jo vadovaujama komanda „per artimiausias savaites“ pradės rinkti viruso mėginius. Pirminis tikslas yra įdarbinti pirmuosius 6 šunis Jungtinės Karalystės oro uostuose.

„Vienas šuo gali patikrinti iki 250 žmonių per valandą, – teigė tyrėjas. – Mes taip pat stengsimės savo mokymus išplėsti, kad šunis būtų galima perkelti ir į kitų šalių transporto mazgus kaip oro uostai.“

JAV Filadelfijos valstijoje veikiantis „Working Dog Center“ įprastai treniruoja šunis gyvenimui specialių poreikių šeimose, tačiau aplink vykstanti pandemija verčia pasikeisti. 8 juodi, gelsvi ir šokoladinės spalvos retriveriai pradėjo pirmąjį treniruočių etapą – visą mėnesį šie šunys skanukais bus mokomi atskirti reikalingą kvapą. Vėliau keturkojai bus mokomi naudojant šlapimo ir seilių mėginius iš pacientų, susirgusių koronavirusu.

Paskutinis žingsnis bus sudėtingiausias – išmokyti aptikti virusą iš žmogaus kvapo.

„Tai bus pats paskutinis mūsų tyrimo žingsnis: ar pavyks juos išmokyti nustatyti kvapą, kai žmogus serga ir kartu juda?“ – teigė C. M. Otto.

Šiam neįprastam tyrimui pasibaigus sėkmingai, mokslininkai galės pasinaudoti sukaupta patirtimi sukuriant specialias „elektronines nosis“ ar sensorius. 

2020 05 11 10:28
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt