šeštadienis, sausio 23 d.
Sutapimas? Po A. Navalno nuodytojų apsilankymo Kaukaze – paslaptingos mirtys
Alfa.lt

Paviešinus įtariamų Rusijos opozicijos atstovo Aleksejaus Navalno nudytojų – Rusijos Federalinės saugumo tarnybos (FSB) pareigūnų kelionių maršrutus, išaiškėjo, kad jie lankėsi Kaukaze tuo metu, kai ten įvyko įtarimų sukėlusios mirtys, praneša „Laisvės radijo“ Rusijos tarnyba.

Tariamų nuodytojų kelionių maršrutus paviešino „Bellingcat“ tyrėjas Christo Grozevas, kuris buvo vienas pagrindinių A. Navalno apnuodijimo bylos detektyvų. Netrukus atkreiptas dėmesys, kad vienas iš FSB pareigūnų, kuris sekė A. Navalną, lankėsi Rusijos Kabarda-Balkarijos respublikos sostinėje Nalčike, kai ten mirė žurnalistas, žmogaus teisių gynėjas ir opozicinės partijos „Jabloko“ narys Timuras Kuaševas. 27-erių metų vyras buvo rastas negyvas 2014 m. rugpjūčio 1 d. Po kaire akimi fiksuota mėlynė, kitoje kūno vietoje – adatos žymė, tačiau vidinių organų sužalojimų nerasta, o ekspertai spėjo, jog mirties priežastis – apsinuodijimas nežinoma medžiaga. Tiesa, oficialiai pranešta: mirties priežastis – kraujo nepakankamumas, nežinomos infekcijos kontekste. Žurnalisto tėvai ir draugai šia versija netiki ir 2018 m. kreipėsi į Europos žmogaus teisių teismą.

2015 m. kovo mėnesį kitas iš A. Navalno apnuodymo byloje figuruojančių asmenų atvyko į Dagestaną ir tomis pačiomis dienomis buvo rastas negyvas vietos aktyvistas Ruslanas Magomedragimovas. Jo artimieji teigė, kad ant vyro kakle buvo dvi adatos žymės bei iškėlė versiją, kad jis galėjo būti nunuodytas kvėpavimą paraližuojančiais nuodais.

Be to, A. Navalno byloje minimi asmenys ir 2013 m. apsilankė Nalčike tuo pačiu laiku, kai mįslingomis aplinkybėmis mirė Rusijoje terorizmo kaltintas Doku Umarovas.

„Neįmanoma, kad tokia grupė su tokiais specialistais, egzistuotų tik dėl A. Navalno“, – neseniai kalbėjo „Bellingcat“ tyrėjas Ch. Grozevas, pridūręs, kad minima FSB nuodytojų grupė turėjo ir kitų taikinių.

Jis teigia, kad šie FSB veikėjai per 11 metų Šiaurės Kaukaze lankėsi beveik 100 kartų.

44 metų A. Navalnas rugpjūčio 20 d. iš Tomsko į Maskvą skridusiame lėktuve pasijuto blogai ir, lėktuvui neplanuotai nutūpus Omske, buvo nuvežtas į šio miesto ligoninę, o po poros dienų nuskraidintas į Vokietiją. Vakarų ekspertai nustatė, kad jis buvo apnuodytas viena iš Sovietų Sąjungoje sukurtų nervus paralyžiuojančių medžiagų „Novičiok“, bet Rusijos pareigūnai tai ne kartą neigė. Tiriamosios žurnalistikos tinklalapis „Bellingcat“, JAV televizija CNN, Rusijos tiriamosios žurnalistikos tinklalapis „The Insider“ ir Vokietijos savaitraštis „Der Spiegel“ paskelbė, jog atlikę bendrą tyrimą nustatė, kad FSB cheminių ginklų ekspertai Kremliaus kritiką A. Navalną sekė kelerius metus, taip pat ir tą dieną, kai jis buvo apnuodytas.

„Bellingcat“, CNN, „The Insider“ ir „Der Spiegel“ bendroje ataskaitoje pateikiami vyrų, vadinamų nervus paralyžiuojančių medžiagų ir toksinų, įskaitant „Novičioką“, specialistais, vardai ir nuotraukos. Šie žmonės A. Navalną reguliariai sekdavo nuo 2017 metų, daro išvadą „Bellingcat“, remdamasis įvairiais duomenimis, įskaitant informaciją apie skambučius ir keliones.

„Šie operatyvininkai buvo netoli opozicijos aktyvisto tomis dienomis ir valandomis, kai jis buvo apnuodytas koviniu cheminiu ginklu“, – nurodė „Bellingcat“, nustatęs 37 išvykas nuo 2017 metų, kai A. Navalną sekė vienas ar daugiau minimų agentų.

Pastaraisiais metais „Bellingcat“, naudodamasis internete surinktais duomenimis, kelis kartus atpažino Rusijos saugumo tarnybų agentus. Be kitų, „Bellingcat“ yra nustatęs Rusijos karinės žvalgybos agentus, kurie, tinklalapio teigimu, yra atsakingi už buvusio dvigubo agento Sergejaus Skripalio apnuodijimą „Novičioku“ Jungtinėje Karalystėje.

2021 01 06 13:02
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt