sekmadienis, liepos 5 d.
Svarbiausi 2011-ųjų įvykiai
tiesa.com

Šiais metais pasaulyje netrūko reikšmingų įvykių. Žiemą Šiaurės Afrikoje nusirito demokratinių protestų banga, iš sosto išvertusi ne vieną diktatorių ar autoritarinį šalies vadovą. Pavasarį pasaulio dėmesį prikaustė žemės drebėjimas Japonijoje ir Fukušimos atominės elektrinės krizė.

Libijos karas daugiau nei pusę metų buvo tarp pagrindinių naujienų. Rudenį iš JAV atskriejo liūdna žinia apie S.Jobso mirtį, o žiemos pradžioje Rusijoje sukilo nepatenkintieji V.Putino režimu. Be to, šiemet žemės gyventojų skaičius pasiekė 7 mlrd.

Apžvelgiame svarbiausius 2011 metų įvykius:

Graikijos krizė

Pasaulis į 2011 metus įžengė bandydamas spręsti Graikijos ekonomines problemas. Daugelis suvokė, kad vienos euro zonos šalies problemos, greitai virs visos Europos bėda. Vėlesni įvykiai parodė, kad pietinių Europos šalių nesėkmės tvarkant savo finansus pakirto visą euro zoną ir ji negalėjo atsitiesti iki pat metų pabaigos.

Japonijos tragedija

Skaudžiausias šių metų įvykis sukrėtė Japoniją. Kovo 11-ąją šalia Japonijos krantų, vandenyno gelmėse, įvyko net 9 balsų pagal Richterio skalę žemės drebėjimas. Jis sukėlė milžiniškas bangas, kurios nusirito iki salos krantų. Stichija itin skaudžiai smogė salai: žuvo beveik 16 tūkst. žmonių, dar 6 tūkst. buvo sužeisti. Vanduo užliejo ir Fukušimos atominę elektrinę ir visiškai sutrikdė jos darbą. Jėgainėje nutekėjo radioaktyvios medžiagos, buvo užterštos aplinkinės teritorijos. Laimei, reaktoriaus sprogimų pavyko išvengti.

O.bin Ladeno mirtis

JAV prezidentas Barakas Obama gegužės pradžioje paskelbė, kad ieškomiausias pasaulio teroristas Osama bin Ladenas buvo nukautas per operaciją Pakistane. O.bin Ladenas buvo teroristų grupės „Al Qaeda“ vadeiva. Ši organizacija buvo atsakinga už Rugsėjo 11 išpuolius Niujorke bei Vašingtone ir už daugybę kitų atakų prieš JAV pareigūnus ir civilius.

Nauja valstybė Afrikoje

Pietų Sudano gyventojai metų pradžioje referendume balsavo už nepriklausomos šalies sukūrimą. Liepos pradžioje jų noras virto kūnu. Liepos 14 dieną Jungtinės Tautos oficialiai pripažino Pietų Sudaną organizacijos nare – Pietų Sudanas tapo 193-iąja JT nare. 2011 m. liepos 28 d. šalis buvo priimta ir į Afrikos Sąjungą, tapusi 54-ąja jos nare. Pietų Sudanas yra viena iš skurdžiausių ir blogiausia sveikatos situaciją turinti šalis pasaulyje.

Skerdynės Norvegijoje

Liepos mėnesį Norvegijoje A.B.Breivikas nužudė 77 žmones. Per sprogimą Oslo centre žuvo aštuoni žmones, o saloje netoli sostinės 32 metų vyras, vėliau pripažintas nepakaltinamu ligoniu, šaltakraujiškai nušovė 69 žmones, iš kurių dauguma buvo paaugliai.

Paskutinis erdvėlaivio skrydis

Liepos mėnesį savo paskutinę misiją baigė daugkartinio naudojimo erdvėlaiviai. "Labai ačiū, kad buvote mus priėmę. Ši stotis – puiki, todėl misija buvo grynas malonumas. Mes jūsų pasiilgsime, draugužiai", – tokius paskutinius žodžius Tarptautinėje kosminėje stotyje likusiems astronautams ištarė paskutinįkart atsišvartuojančio erdvėlaivio "Atlantis" vadas Ch.Fergusonas. Daugiau nei jis, nei jo kolegos daugkartinio naudojimo erdvėlaiviais į kosmosą nekils. "Šatlai" keliaus į muziejų, o astronautai į kosmosą vyks taip, kaip prieš beveik 30 metų, – vienkartinėmis raketomis.

Dešimtosios Rugsėjo 11-osios metinės

JAV ir pasaulis šiemet minėjo dešimtąsias Rugsėjo 11-osios metines. 2001 m. rugsėjo 11 d. devyniolika teroristų užgrobė keturis komercinius keleivinius lėktuvus. Teroristai du iš lėktuvų nukreipė į Pasaulio prekybos centrą Niujorke, po vieną į kiekvieną bokštą dvynį, kurie netrukus po smūgių sugriuvo ir apgadino aplink esančius pastatus. Trečią lėktuvą užgrobėjai bandė nukreipti į Pentagoną netoli Vašingtono. Ketvirtas lėktuvas nukrito keleiviams pabandžius perimti lėktuvo kontrolę iš teroristų. Manoma, jog ketvirtas lėktuvas turėjo rėžtis į Baltuosius Rūmus. Atakos nusinešė beveik 3 tūkst. žmonių gyvybes. Griūnant pastatams žuvo apie tris šimtus Niujorko gaisrininkų, taip pat beveik aštuonios dešimtys policininkų, gelbėjusių žmones.

S.Jobso mirtis

Spalio 5 d. mirė vienas „Apple“ kompanijos įkūrėjų Steve‘as Jobsas. Jis mirė savo namuose Kalifornijoje, Palo Alto mieste. Jo mirties priežastis – vėžys. S.Jobsas laikomas vienu iškiliausių XXI a. išradėju ir inovatoriumi. Jis buvo vienas iš „iPod“, „iPhone“ bei „iPad“ kūrėjų. Nuo 2003 m. jis kovojo su vėžiu, tačiau galiausiai 2011 m. rugpjūtį paliko „Apple“ vadovo postą.

Karas Libijoje

Karinis konfliktas Libijoje dėl valdžios truko daugiau kaip pusė metų. Sukilėliai, remiami NATO oro pajėgų, siekė nuversti buvusį diktatorių Muamarą Kadhafi. Rudenį kovotojai perėmė šalies kontrolę, o spalio pabaigoje sučiupo ir patį M.Kadhafi. Diktatorius buvo nušautas. Sukilėliai užfiksavo paskutines jo gyvenimo akimirkas. Jie buvusį diktatorių mušė ir tuo pačiu metu filmavo. Tarptautinė bendruomenė pasmerkė tokį susidorojimą, o Hagos tribunolas ketina nagrinėti, ar tai nebuvo karo nusikaltimas.

Protestai Rusijoje

Dūmos rinkimai Vladimiro Putino partijai „Vieninga Rusija“ atnešė ne itin saldžią pergalę. Nors premjero šalininkai surinko daugiausia balsų, tačiau visoje šalyje kilo protestų banga. Marga kaip genys opozicija reiškė nepasitenkinimą rinkimų rezultatais. Jie tikino, kad valdantysis elitas klastojo balsavimus ir reikalavo naujų rinkimų.

2011 12 28 18:00
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt