šeštadienis, rugsėjo 26 d.
Taikos premija – kinų disidentui
tiesa.com

Norvegijos Nobelio komitetas įkišo galvą į tikrą širšių lizdą – sprendimas Taikos premiją skirti kinų disidentui Liu Xiaobo įsiutino Pekiną.

Kovotojas už žmogaus teises 54-erių Liu Xiaobo pasauliui iki šiol buvo mažai žinomas. Tačiau Kinijoje jis – kontroversiška asmenybė.

Jis buvo nuteistas kalėti vienuolika metų, kai sukūrė „Chartiją 08“ („Charter 08“, angl.) – manifestą, raginantį komunistinę šalį laikytis žmogaus teisių, kurį pasirašė tūkstančiai žmonių.

Jis dedikavo savo apdovanojimą „prarastoms sieloms“ – žmonėms, kurie Pekino Tiananmenio aikštėje žuvo vyriausybei malšinant taikias demonstracijas.

Kol kas neaišku, kam Nobelio komitetas įteiks premiją per oficialią ceremoniją Osle gruodžio pradžioje, – juk Liu Xiaobo šiuo metu kali.

Komitete – ir įtakingas politikas

Pekino požiūriu, visai nesvarbu, kad iššūkį jam metė ne Norvegijos oficialiosios valdžios atstovai, o nevyriausybinis Nobelio komitetas.

Tiesa, pastarojo vadovą Thorbjorną Jaglandą sunku laikyti visiškai apolitiška figūra. Dar pernai jis buvo šalies parlamento (Stortingo) pirmininkas. Th. Jaglandas yra turėjęs ir Norvegijos užsienio reikalų ministro, ir premjero portfelius. Kurį laiką jis buvo didžiausios šalies politinės partijos „Arbeiderpartiet“ lyderis.

Šiuo metu Th. Jaglandas taip pat yra Europos Tarybos generalinis sekretorius.

Pasak jo, auganti ekonominė gerovė didina ir Kinijos atsakomybės laipsnį.

„Kinija pažeidžia net kelias tarptautines žmogaus laisves ir teises ginančias sutartis, kurias pati yra pasirašiusi. Šios šalies įstatymuose numatyta, kad piliečiai turi žodžio ir susirinkimų laisvę. Tačiau realybėje šios teisės suvaržytos“, – teigia Th. Jaglandas.

„Už žmogaus teises kovoja daugybė kinų šalies viduje ir užsienyje. Liu Xiaobo yra tapęs šios kovos simboliu“, – Nobelio komiteto sprendimą aiškino jo atstovas.

Premiją skyrė neteisėtai?

„Neteisinga skirti premiją Liu Xiaobo. Atiduodame pagarbą šio žmogaus kovai, tačiau šiuo atveju skiriama ne Alfredo Nobelio taikos premija, o Norvegijos parlamento, Stortingeto, premija. Tai politika“, – Švedijos dienraštyje „Dagens Nyheter“ rašė tarptautinės teisės ekspertas Fredrikas Heffermehlis.

Pasak F. Heffermehlio, neteisingai interpretuojamas premijos steigėjo A. Nobelio testamentas.

Esą jau ne pirmą kartą Nobelio komitetas suteikia premiją, o kartu ir tarptautinį įvertinimą žmonėms, kurie iš tikrųjų neveikia aktyviai visuotinės taikos labui. Kaip pavyzdį ekspertas įvardija Taikos premijos skyrimą motinai Teresei 1979 metais. Garsioji samarietė, anot teisininko, daug nuveikė vargstančiųjų ir ligonių labui, tačiau neprisidėjo prie taikos pasaulyje kūrimo.

Savo knygoje „The Nobel peace prize – what Nobel really wanted“ (Nobelio taikos premija – ko iš tikrųjų Nobelis norėjo?) F. Heffermehlis teigia, kad maždaug pusė Taikos premijos laimėtojų nuo 1945 metų iš tiesų neatitinka A. Nobelio testamente surašytų kriterijų.

Norvegai gali netekti milijonų

Kinijos valdžios atstovai viešai pasmerkė Nobelio komiteto sprendimą. Ekspertai neatmeta galimybės, kad bus griebtasi ir ekonominių sankcijų prieš Oslą.

Šiomis dienomis ne tik atšauktas Kinijos ir Norvegijos žuvininkystės ministrų susitikimas, bet į šalį nebuvo įleistas ir šių metų Eurovizijos nugalėtojas norvegas Aleksandras Rybakas. Tai, kad atlikėjas norvegiškai kalba su aiškiu slavišku akcentu, Pekinui nė motais – A. Rybakas atstovauja šaliai, kuri Kinijai spjovė į veidą.

Norvegijos žuvininkystės ministrė Lisbeth Berg Hansen apie atšauktą susitikimą su kinų kolega sužinojo tik Šanchajaus oro uoste.

Norvegijos premjerui apgailestaujant dėl Kinijos reakcijos, ekspertai įsitikinę, kad tai – tik pradžia. Gali būti, kad Kinija apskritai įšaldys derybas dėl laisvosios prekybos su Norvegija. Jei taip atsitiktų, pasak Norvegijos dienraščio „Verdens Gang“, vien Norvegijos žvejybos pramonė kasmet neteks 380 milijonų Norvegijos kronų. Buvo tikimasi, kad pasirašius laisvosios prekybos sutartį, importo mokestis norvegiškai lašišai Kinijoje sumažėtų nuo 10 iki 2 procentų.

Nobelio komitetas Kiniją užrūstina ne pirmą kartą. Pekinas taip pat protestavo prieš Taikos premijos skyrimą Tibeto dvasiniam lyderiui Dalai Lamai 1989 metais. Tiesa, tuomet apsiribota tik griežtais pareiškimas ir grasinimais, kurie nepavirto realiomis ekonominėmis sankcijomis.

Disidentas nesidžiaugia

Sprendimą vieną garbingiausių apdovanojimų skirti Liu Xiaobo kritikuoja ir kai kurie valdančiosios santvarkos kritikai. Vienas tokių yra du dešimtmečius Kinijos kalėjimuose praleidęs ir dabar užsienyje gyvenantis Wei Jingshengas.

Pasak jo, Kinijoje yra disidentų, kurių veikla nusipelnė būti kur kas labiau įvertinta premija.

„Liu Xiaobo kritika režimui visada buvo nuosaiki. Jam ilgai buvo leista veikti laisvai, jis ne kartą bendradarbiavo su valdžia“, – sakė Wei Jingshengas, kuris taip pat buvo minimas tarp kandidatų gauti garbingą apdovanojimą.

Nesupranta Kinijos

Socialinės psichologijos profesorius ir Kinijos žinovas Arnulfas Kolstadas sako, kad Taikos premijos skyrimas tik parodė, jog vis dar trūksta žinių apie Kiniją, jos istoriją ir valstybinę santvarką.

„Kinijos natūrali reakcija bus nusivylimas. Pekinas įsitikinęs, jog palaiko daugybę taikos iniciatyvų ir misijų visame pasaulyje. Šalyje, kur gyvena 1,3 milijardo žmonių, tikrai nesudėtinga rasti disidentų ir nepatenkintųjų. Tačiau šiuo atveju pamiršta, kiek milijonų žmonių yra patenkinti savo padėtimi“, – norvegų portalui „VG Nett“ kalbėjo A. Kolstadas.

Pasak jo, tai tik dar vienas bandymas uždėti Kinijai nedemokratiškos šalies antspaudą, vertinant vakarietiškais kriterijais. „Tai visiškas nesusipratimas, ir kinai galvos lygiai taip pat“, – aiškino Kinijos žinovas.

„Neprotinga, arogantiška ir prietaringa“, – valstybės kontroliuojama Kinijos žiniasklaida vieningai pasmerkė Nobelio komiteto sprendimą skirti Taikos premiją kinui.

„Nobelio komitetas užsitraukė sau gėdą, – rašo anglų kalba leidžiamas „Global Times“. – Taikos premija degraduota iki primityvaus politinio įrankio, nukreipto prieš Kiniją.“

Pasak kai kurių Kinijos leidinių, Taikos premijos skyrimas yra pasaulinio sąmokslo prieš Kiniją dalis.

2010 10 22 10:00
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt