trečiadienis, liepos 6 d.
Talibanas ieško būdų, kaip kompensuoti „protų nutekėjimą“, – siūlo pareigas neturintiems tinkamo išsilavinimo
Alfa.lt
Twitter
Talibaniečiai

Talibane trūkstant valstybės tarnautojų, pareigos siūlomos Pakistane gyvenantiems buvusiems kovotojams ir tremtiniams. Tačiau ne visi turi šiam darbui reikalingų techninių įgūdžių – praneša „New York Times“.

Praėjus penkiems mėnesiams po Afganistano užėmimo, Talibanas kovoja su valdymo iššūkiais. Lyderiai pažadėjo išlaikyti valstybės tarnautojus ir teikti pirmenybę etninei įvairovei, einant aukščiausius vyriausybės vaidmenis, bet vietoj to visuose vadovybės lygmenyse pareigas užpildė kareiviai ir teologai. Kiti vyriausybės darbuotojai pabėgo arba atsisakė dirbti, todėl trapioje valstybėje liko daug laisvų darbo vietų.

Kad padėtų užpildyti spragas, Talibano pareigūnai kreipiasi į Pakistaną. Daugelį metų Pakistanas oficialiai neigė tūkstančius buvusių Talibano kovotojų, tyliai gyvenančių jo sienose, egzistavimą. Dabar Talibanas privačiai verbuoja juos grįžti ir dirbti naujoje vyriausybėje.

Prieš 20 metų gynybos ministerijos pareigūnas pirmoje Talibano vyriausybėje pabėgo iš Afganistano, kai JAV kariai įsiveržė į šalį. Jis apsigyveno pietvakarių Pakistane su kitais afganistaniečiais, nusipirko namą ir tapo kepėju.

Po to, kai Kabulas pernai rugpjūtį atiteko Talibanui, Khyalas Mohammadas Ghayooras sulaukė skambučio iš nepažįstamo žmogaus, kuris save identifikavo tik pagal garbės ženklą – Hajji Sahib, kuris apytiksliai reiškia iškilų vyrą, keliavusį į Meką. Vyras pasakė K. M. Ghayoorui, kad jis buvo reikalingas grįžus į Afganistaną ne kaip kepėjas, o kaip policijos viršininkas.

Dabar jis dirba Kabulo kelių policijos vadovubei prižiūri 1450 žmonių. „Labai džiaugiuosi sugrįžęs į išlaisvintą Afganistaną“, – sakė K. M. Ghayooras.

Arsala Kharoti, dirbusi bendruomenės organizatore pabėgėlių stovykloje Pakistane, dabar yra pabėgėlių ministro pavaduotoja. Karačio lūšnyne esančios mečetės pamokslininkas Mawlawi Saeedullah buvo paskirtas eiti apygardos teisėjo pareigas rytinėje Afganistano Paktikos provincijoje.

Nauji samdomi darbuotojai eina į didėjančią katastrofą. Daugelis mokytojų ir kitų viešojo sektoriaus darbuotojų darbo užmokesčio negauna kelis mėnesius. Milijonai dolerių pagalbos, padėjusios palaikyti ankstesnę vyriausybę, išnyko, milijardai valstybės turto buvo įšaldyti, o ekonominės sankcijos privedė prie šalies bankų sistemos žlugimo.

Pirmosiomis Talibano perėmimo savaitėmis maždaug 120 tūkst. žmonių, įskaitant valstybės tarnautojus, bankininkus, akademikus ir gydytojus, pabėgo per JAV ir kitų užsienio šalių organizuotus oro transportus. Talibano atstovas Zabihullah Mujahidas, pripažindamas, kad naujoji vyriausybė susidurs su personalo iššūkiais, rugpjūtį bandė įtikinti Ameriką sustabdyti evakuacijos procesą.

„Afganistanui reikia kvalifikuotų žmonių patirties, – pabrėžė jis. – Jie neturėtų būti vežami į kitas šalis“.

Talibanas norėjo užpildyti vyriausybės gretas džihadistais ir lojalistais, tačiau kai kurie valstybės tarnautojai nustojo pasirodyti darbe, nes negauna užmokesčio, arba dėl to, kad jie nenori „juodų dėmių“ savo prieglobsčio bylose, kurias pateikė JAV ar Europos šalims.

Visgi dauguma naujų darbuotojų nėra kvalifikuoti, o pagal specialybę yra kariai ir religijotyrininkai.

„Jie neturi patirties vadovauti skyriams, – atkreipė dėmėsį vienos bendrovės darbuotojas Basiras Janas. – Jie sėdi biuruose su ginklais ir skriaudžia skyrių darbuotojus, vadindami juos „korumpuotais“ ir „įsibrovėlių pagalbininkais“.

Talibano lyderiai dėl žlungančios ekonomikos kaltina JAV, tačiau kai kurie analitikai pažymi, kad net jei Jungtinės Valstijos atšaldys Afganistano valstybės turtą ir panaikins sankcijas, Finansų ministerija neturi techninių žinių, kaip atgaivinti žlugusią šalies bankų sistemą.

„Jų atsakas į katastrofišką ekonominę situaciją yra toks: „Ne mes kalti, tarptautiniai asmenys sulaiko pinigus“, – minėjo Vanda Felbab-Brown, Brookings instituto vyresnioji bendradarbė.

Anot jos, „vienas iš motyvų sugrąžinti žmones iš Pakistano yra kompensuoti protų nutekėjimo įvaizdį“.

Wahidullah Hashimi, vyresnysis Talibano tarybos, atsakingos už karių rengimą ir švietimą, narys, sakė, kad personalo problemos kilo dėl korupcijos paskutinėje administracijoje ir užsienio sąmokslo.

„Užsieniečiai tyčia evakavo afganistaniečius, svarbiausia, išsilavinusius ir profesionalius, kad susilpnintų šalį ir pakenktų mūsų administracijai, – tikino W. Hashimi. - Mes palaikome ryšį su kai kuriais afganistaniečiais įvairiose pasaulio vietose ir skatiname juos grįžti į Afganistaną, nes mums labai reikia jų pagalbos ir žinių, kad padėtų savo žmonėms ir vyriausybei“.

2022 01 15 20:10
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt