penktadienis, rugsėjo 25 d.
Trumpas patvirtino grasinimus Turkijai ir patarė kurdams atsitraukti
tiesa.com
pixabay nuotrauka

Jungtinės Valstijos dėl turkų operacijos Sirijoje patvirtino savo grasinimus Ankarai sankcijomis ir įspėjo dėl į nelaisvę paimtų Islamo valstybės (IS) džihadistų pabėgimo. Prezidentas Donaldas Trumpas kartu patarė kurdų kovotojams atsitraukti iš pasienio su Turkija teritorijos, kurioje vyksta mūšiai.

„Aš Turkijai aiškiai pareiškiau, kad mes paskelbsime greitas, stiprias ir griežtas ekonomines sankcijas, jei ji nesilaikys savo įsipareigojimų“, - sakė D. Trumpas šeštadienio vakarą savo šalininkams. Tarp šių įsipareigojimų esą yra „apsaugoti religines mažumas, taip pat prižiūrėti IS kalinius, kuriuos mes sulaikėme“.

Labai sunku sutriuškinti ginkluotąsias pajėgas, kurios, priešingai nei savi daliniai, turi oro ginkluotę, toliau kalbėjo D. Trumpas. Todėl jis teigė tikįs, kad Šiaurės Sirijoje veikiantys kurdų sukilėliai atsitrauks nuo Turkijos sienos.

Komentuodamas JAV dalinių išvedimą iš konflikto teritorijos, D. Trumpas sakė: „Nemanau, kad mūsų kariai turi likti ten ateinančius 50 metų ir kontroliuotu sieną tarp Sirijos ir Turkijos, kai mes nesugebame kontroliuoti savo pačių sienų namuose“. Jis turėjo omenyje daugybę nelegalių sienos kirtimo atvejų JAV pietiniame pasienyje su Meksika.

Prieš prasidedant Turkijos puolimui Sirijoje, D. Trumpas nurodė išvesti amerikiečių karius iš teritorijos Šiaurės Sirijoje. Kritikai tai pavadino atvertu keliu Turkijos vadovybei imtis veiksmų prieš kurdų YPG kovotojus. YPG vadovaujamos Sirijos demokratinės pajėgos (SDF) buvo svarbus JAV sąjungininkas kovoje su IS. Turkija traktuoja YPG kaip uždraustos Kurdistano darbininkų partijos (PKK) atšaką, o tai reiškia – kaip teroristinę organizaciją.

Nuo puolimo pradžios praėjusį trečiadienį savo namus paliko dešimtys tūkstančių žmonių. Šeštadienį ir sekmadienį Vokietija ir Prancūzija paskelbusios, kad stabdo ginklų tiekimą į Turkiją.

Turkų pajėgos ir jų sąjungininkai toliau stūmėsi pirmyn teritorijoje palei centrinę Turkijos ir Sirijos sienos dalį, kurią kontroliuoja kurdai, bet didžiąją gyventojų dalį sudaro arabai. Šioje zonoje esantys Ras al Aino ir Tel Abjado miestai intensyviai bombarduojami, iš jų jau pabėgo dešimtys tūkstančių civilių.

„Turkijos pajėgos ir sąjungininkų sukilėlių grupuotės puola Ras al Ainą“, – pranešė Didžiojoje Britanijoje įsikūrusi padėtį Sirijoje stebinti nevyriausybinė organizacija „Syrian Observatory for Human Rights“ (SOHR).

Pasak jos, Ankaros pajėgos, dengiamos artilerijos ugnies ir oro antskrydžių, judėjo Ras al Aino link trimis frontais.

Prie fronto artėjant turkų sąjungininkams, daugiausia – arabams, su raketų leidimo įrenginiais, netoli Ras al Aino buvęs naujienų agentūros AFP korespondentas girdėjo smarkų susišaudymą. Priešindamosi Turkijos puolimui žymiai prasčiau ginkluotos kurdų vadovaujamos Sirijos demokratinės pajėgos (SDF) patyrė didelių nuostolių.

2019 10 13 11:00
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt