penktadienis, liepos 30 d.
Turkija oficialiai pasitraukė iš Stambulo konvencijos
BNS
Pixabay
Turkijos vėliava

Turkija ketvirtadienį oficialiai pasitraukė iš konvencijos, turinčios padėti išgyvendinti smurtą prieš moteris ir smurtą artimoje aplinkoje, nors šį prezidento Recepo Tayyipo Erdogano žingsnį pasmerkė Vakarų šalys ir žmogaus teisių organizacijos.

R. T. Erdoganas kovą išprovokavo pasipiktinimą, paskelbęs, kad jo šalis pasitrauks iš Europos Tarybos konvencijos dėl smurto prieš moteris ir smurto artimoje aplinkoje prevencijos ir kovos su juo, dar žinomos kaip Stambulo konvencija.

Šį 2011 metais priimtą susitarimą yra pasirašiusios 45 šalys ir Europos Sąjunga. Konvencija reikalauja, kad vyriausybės priimtų įstatymų, numatančių teisinę atsakomybę už įvairius nusikaltimus, įskaitant sutuoktinių žaginimą ir moterų genitalijų žalojimą.

Iš sutarties nutaręs pasitraukti R. T. Erdoganas, vadovaujantis Turkijai jau 18 metų, yra labai priklausomas nuo savo šalies konservatyvių ir nacionalistinių sluoksnių palaikymo.

Žmogaus teisių organizacijų nuomone, R. T. Erdogano sprendimas sukels moterims didesnį pavojų tapti smurto aukomis, nes moterų žudymas Turkijoje jau dabar yra išplitęs.

Prezidentas ketvirtadienį tvirtino, kad dėl šio sprendimo Turkijos įsipareigojimai stabdyti smurtą prieš moteris nenukentės.

„Kova su smurtu prieš moteris neprasidėjo nuo šios sutarties, tad mūsų įsipareigojimai nesiliaus todėl, kad iš jos traukiamės“, – sakė R. T. Erdoganas.

Prezidentas pasisakė per vieną renginį prezidentūroje Ankaroje, skirtą pristatyti nacionalinį veiksmų planą kovai su smurtu prieš moteris.

Tačiau R. T. Erdoganas pridūrė, kad „šios kovos esmė – apsaugoti... mūsų motinų ir dukterų garbę“. Šis komentaras tikriausiai supykdys Turkijos moteris, nes valstybės vadovas moterų naudą visuomenei neretai vertina pagal jų santykius su vyrais ir motinyste.

2016 metais R. T. Erdoganas ragino kiekvieną moterį susilaukti trijų vaikų ir tvirtino, kad vaikų neauginanti moteris yra „neišbaigta“.

Tūpsnis konservatoriams

Kovą teisindamas sprendimą pasitraukti iš Stambulo konvencijos R. T. Erdogano atstovas spaudai Fahrettinas Altunas sakė, kad konvencijos nuostatos dėl pažeidimų, grindžiamų socialinės lyties (angl. gender) samprata, yra „išnaudojamos žmonių, siekiančių padaryti homoseksualumą normaliu dalyku“.

LGBTQ judėjimas yra „nesuderinamas“ su Turkijos visuomenės ir šeimos vertybėmis, pridūrė jis.

Kai kuriuose dideliuose Turkijos miestuose anksčiau šiais metais vyko studentų vadovaujami protestai, reikalaujant platesnių teisių.

Homoseksualūs santykiai Turkijoje yra teisėti dar nuo Osmanų imperijos laikų.

Tačiau moterų teisių grupės kaltina Ankarą, kad pasitraukdama iš Stambulo konvencijos ji stengiasi įtikti konservatyviesiems sluoksniams, kai R. T. Erdohano valdančiosios partijos, turinčios islamiškas šaknis, populiarumas blėsta.

Turkijos pasitraukimą iš konvencijos taip pat smerkė Europos Sąjunga ir Jungtinės Valstijos.

Šalies aukščiausiasis administracinis teismas antradienį atmetė mėginimą anuliuoti šį pasitraukimą, pareiškęs, kad R. T. Erdoganas turėjo reikiamus įgaliojimus priimti tokį sprendimą.

Padidėjęs pavojus

Pernai Turkijoje buvo nužudyta 300 moterų, rodo žmogaus teisių grupės „We Will Stop Femicide Platform“ duomenys. Nuo šių metų pradžios šalyje jau nužudytos 189 moterys.

„Šis pasitraukimas siunčia beatodairišką ir pavojingą žinią smurtaujantiems, žalojantiems ir žudantiems – kad jie gali tai tęsti nebaudžiami“, – sakė žmogaus teisių grupės „Amnesty International“ generalinė sekretorė Agnes Callamard.

Ketvirtadienį vakare Turkijoje planuojama surengti protestų. Didelė demonstracija Stambule turėtų prasidėti 19 val. Lietuvos laiku.

Stambulo gubernatoriaus biuras uždraudė praeitą savaitgalį planuotas surengti gėjų eitynes. Kilus protestams, policija griebėsi jėgos ir sulaikė dešimtis demonstrantų.

Šios eitynės Stambule buvo rengiamos kasmet nuo 2015-ųjų, jose dalyvaudavo tūkstančiai žmonių.

Kritikai sako, kad gėjų parado uždraudimas ir pasitraukimas iš Stambulo konvencijos yra aiškus šliaužiančios šalies islamizacijos valdant R. T. Erdoganui ženklas.

R. T. Erdoganas į valdžią Turkijoje atėjo 2003 metais, pirmiausiai tapęs ministru pirmininku.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2021 07 01 20:11
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt