penktadienis, rugsėjo 30 d.
Ukraina paneigė Kyjivo vaiduoklį: tai yra mitas
Alfa.lt
Twitter
Kyjivo vaiduoklis

Jis numušė daugybę Rusijos lėktuvų, išgyveno priešo atakas ir tapo stebėtinai efektyvios Ukrainos oro gynybos simboliu, užsitarnavęs drąsią karo laikų pravardę – Kyjivo vaiduoklis. Pasirodo, jis taip pat yra mitas, rašo „New York Times“.

„Kijevo vaiduoklis yra superherojų legenda, kurios personažą sukūrė ukrainiečiai!“ – Ukrainos oro pajėgų vadovybė parašė feisbuke, išsklaidydama mėnesį trukusį gandą, kad Kyjivo vaiduoklis iš tiesų egzistuoja.

Ukrainos pareiškimas buvo paskelbtas, kai keletas naujienų agentūrų paskelbė, kad Kyjivo vaiduoklis yra majoras Stepanas Tarabalka, tikras 29 metų vyras, žuvęs kovo mėnesį oro mūšyje. Šis teiginys nuaidėjo socialiniuose tinkluose ir bulvariniuose leidiniuose Ukrainoje ir Vakaruose, tarsi patvirtindamas, kad herojaus kovotojo istorija buvo tikra.

Vietoj to tai pasirodė esąs vienas sėkmingiausių kūrinių informaciniame kare, kuriame Ukraina kariauja taip pat efektyviai, kaip ir mūšio lauke.

Tik praėjus dienai nuo Rusijos invazijos pradžios Ukrainos žiniasklaida pradėjo skelbti, kad nežinomas naikintuvo MIG-29 pilotas per 30 valandų numušė šešis priešo lėktuvus.

Net buvęs Ukrainos prezidentas Petro Porošenka tviteryje paskelbė piloto, kuris, jo teigimu, buvo Kyjivo vaiduoklis, nuotrauką.

„Su tokiais galingais gynėjais Ukraina tikrai laimės!“ – rašė P. Porošenka. Tačiau paaiškėjo, kad nuotrauka buvo paimta iš Ukrainos gynybos ministerijos 2019 m. tviterio įrašo.

Ukrainos vyriausybė taip pat prisijungė prie mito kūrimo. Vasario 27 d. ji paskelbė istoriją ir nuotrauką tviteryje, pavadindama nežinomą pilotą „košmaru įsiveržusiems Rusijos lėktuvams“.

Maždaug tuo pačiu metu, kai Ukrainos gynybos ministerija feisbuke rašė, kad į oro pajėgas grįžta dešimtys atleistų karo lakūnų, ir užsiminė apie susižavėjimą vienu pilotu: „Kas žino, galbūt vienas iš jų yra oro keršytojas MIG-29.“

Kovo pradžioje pasirodžius pranešimams, kad Kyjivo vaiduoklis buvo numuštas, buvęs Ukrainos įstatymų leidėjas Igoris Mosijčukas pranešė, kad pilotas išgyveno, grįžo į savo bazę, pakilo kitu lėktuvu ir numušė priešo lėktuvą.

„Vaiduoklis gyvas!“ – rašė jis feisbuke. „Kyiv Post“ pranešė, kad jis sunaikino net 49 lėktuvus. Nors skepticizmas augo, legenda išliko.

Praėjusią savaitę keli leidiniai nurodė, kad pilotas yra S. Tarabalka, kovo 13 d. mūšyje žuvęs pilotas, po mirties pelnęs „Ukrainos didvyrio“ apdovanojimą. „The Times of London“ taip pat citavo Ukrainos šaltinius, sakiusius, kad piloto šalmas ir akiniai turėtų būti parduoti aukcione Londone.

Kitą dieną Ukrainos ginkluotųjų pajėgų oro pajėgų vadovybė paneigė mitą. „Ukrainos didvyris S. Tarabalka NĖRA Kyjivo vaiduoklis ir NĖRA numušęs 40 lėktuvų“, – rašoma feisbuke, tačiau ši istorija dar tegyvuoja.

#GhostOfKyiv gyvuoja, – tviteryje parašė Ukrainos oro pajėgos. – Jis įkūnija kolektyvinę aukštos kvalifikacijos Taktinės aviacijos brigados pilotų, sėkmingai ginančių Kyjivą ir regioną, dvasią.

Daugeliui ukrainiečių tai buvo svarbiausia.

„Jis yra legenda, – paskelbė Ukrainos parlamentarė Lesia Vasylenko. – Jo negalima nužudyti – jis yra vaiduoklis.“

2022 05 02 12:10
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt