šeštadienis, spalio 1 d.
Ukrainos kontrpuolimas Chersone – įspūdžiai iš pirmų lūpų
Alfa.lt
Scanpix
Ukrainos kariai.

Dienraštis „The Wall Street Journal“, besiremdamas Ukrainos kariais iš fronto, pateikia išskirtinį pasakojimą apie kontrpuolimą link Chersono: rusų kariai atrodo gerai ginkluoti ir smarkiai priešinasi, bet ukrainiečių ryžtas atkovoti savo žemę ypač didelis.

„Jie meta prieš mus viską, – teigė 22 metų ukrainiečių karys. – Jie turi daug įrangos, bet mažai žmonių.“

„The Wall Street Journal“ padarė interviu su aštuoniais kovose dalyvavusiais kariais, kurie buvo gydomi nuo sužeidimų ligoninėje už fronto linijos. Pasak dienraščio, tai išsamiausias kontrpuolimo vaizdas, kuris, kaip tikisi Ukraina, padės jai perimti iniciatyvą kare ir parodyti Vakarų rėmėjams bei savo žmonėms, kad jos kariuomenė gali pasipriešinti Maskvos okupantams ir laimėti.

Ukrainos pareigūnai apie puolimą viešai kalba nedaug, motyvuodami tuo, kad karinės operacijos turi būti slaptos. Atrodo, kad Pentagono vertinimas patvirtina atsargų karių optimizmą.

„Žinome apie Ukrainos karines operacijas, kurios šiek tiek pasistūmėjo į priekį. Žinome ir apie kai kuriuos Rusijos dalinių atsitraukimo atvejus Chersono regione“, – žurnalistams sakė JAV oro pajėgų brigados generolas Patrickas Ryderis.

Pietų Ukrainos ligoninėje esantys kariai ir medikai sutiko kalbėti su sąlyga, kad nebus atskleista jų tapatybė ir buvimo vieta. Visi jie dalyvavo pirmadienį prasidėjusiame puolime, kurio tikslas – perimti iniciatyvą kare.

Pirmadienio atakos keliuose fronto linijos taškuose surengtos po kelias savaites trukusių apšaudymų Rusijos pajėgų sandėlių ir susikaupimo vietų.

Ivanas, 32 metų eilinis, sakė, kad jo dalinio užduotis buvo paprasta: „Įeikite, iššaudykite juos ir atsiimkite tai, kas mums priklauso.“

Jis teigė, kad jo daliniui puolimas prasidėjo gerai, nes pirmosiomis kovų valandomis iš rusų atėmė kaimą. Tačiau tą pačią dieną, pirmadienį, jis atsidūrė ligoninėje su smegenų sukrėtimu, kai tarnybos draugas iš raketos paleido raketą už kelių žingsnių nuo jo.

„Vaikinai nusiteikę kovingai, – sakė Ivanas, buvęs statybininkas iš pietvakarių Ukrainos. – Jie juda į priekį.“

Kai kurie rusų kariai bėga iš savo pozicijų, pasakojo jis, palikdami įrangą ir užminuodami žuvusių bendražygių kūnus. Ivanas parodė filmuotą medžiagą, kurią, jam iš fronto linijos atsiuntė bendražygiai. Joje matyti negyvi rusų kariai kaimo, kurį, pasak jo, antradienį užėmė Ukrainos pajėgos, pakraštyje.

Ivanas sakė, kad Ukrainos pajėgos veržiasi į regiono sostinę Chersoną ir bando išvalyti pakeliui esančius kaimus.

„Vienose vietose mes žengiame į priekį, o kitose vyksta kovos“, – sakė 22 metų karys Pavlo, kuris antradienį mūšyje patyrė smegenų sukrėtimą ir sako, kad dabar galvoje girdi garsą, panašų į sugedusio televizoriaus leidžiamus garsus.

Intensyviosios terapijos skyriaus, kuriame gydomi kai kurie kariai, vadovas sakė, kad kariuomenė apie puolimą jį įspėjo prieš savaitę, todėl tikėjosi neišvengiamų nuostolių.

„Bet kai jie pradėjo vežti tiek daug sužeistųjų, tada, tiesą sakant, man pasidarė jų gaila ir pradėjau svarstyti, ar verta tai daryti tokia kaina, – kalbėjo gydytojas. – Aš nežinau. Čia nėra teisingo atsakymo.“

Ukrainos pareigūnai ir karo analitikai mano, kad ukrainiečių nuostoliai, net jei puolimas bus sėkmingas, gali būti dideli, nes jie puola įsitvirtinusį priešą, turintį didelę ugnies galią.

Intensyviosios terapijos skyriuje šeši komos būsenos kariai užėmė lovas dviejose gretimose palatose, atskirtose pertvara. Vienoje jų gydytojai kovojo, kad išgelbėtų 47 metų tankisto gyvybę. Jis buvo sunkiai sužeistas antradienį, kai priešas pataikė į jo tanką.

Kitas ukrainiečių karys gulėjo savo lovoje ir laikė suspaudęs rusišką kulką, kuri ką tik buvo ištraukta iš jo kūno. Jis buvo pašautas, kai gulėjo ant žemės ieškodamas priedangos.

„Jautėme, kad eisime į mūšį, kad planuojame kažką didelio, – apie dienas, kurios buvo iki puolimo, pasakojo 30-metis karys Petro, sunkiai kalbėdamas po sunkios narkozės. – Visi tikimės, kad karas baigsis kuo greičiau.“

Gydytojas teigė, kad kai kurias naktis praleidžia ant nedidelės sofos savo kabinete, nes daugiau nei pusė jo darbuotojų nustojo eiti į darbą po rugpjūčio mėnesį Rusijos raketų atakos prieš ligoninę. Jis teigė, kad jaučiasi ant išsekimo ribos, nes dabar daugiau sužeistųjų nei kada nors nuo pirmųjų karo dienų.

Intensyviosios terapijos skyriaus vedėjas sakė, kad pirmadienį jis priėmė 27 metų kareivį, kuriam buvo sulaužyta koja, smegenų sukrėtimas, suplėšytas plautis, plyšusios kepenys, skrandis, gaubtinė ir storoji žarnos. „Galva, krūtinė, galūnės, skrandis, smegenų sutrenkimai, jie atvyksta su įvairiausiais sužalojimais, – sakė jis. – Sprogimas pažeidžia viską.“

Tačiau gydytojas pridūrė, kad jį labiausiai pribloškė sužeistųjų noras tęsti kovą, kai tik jie bus fiziškai pajėgūs.

32 metų eilinis Ivanas teigė, kad pirmadienį patirtas smegenų sukrėtimas buvo jau trečias nuo tada, kai jis buvo mobilizuotas Rusijos invazijos pradžioje, ir tik todėl, kad vadas įsakė jį evakuoti, jis atsidūrė ligoninėje.

„Noriu grįžti pas mūsų vaikinus, – sakė jis, menkindamas savo sužeidimus, nors sunkiai girdėjo. – Norėjau grįžti tą pačią akimirką, kai išvykau.“

2022 09 01 17:55
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt