šeštadienis, lapkričio 27 d.
URM viceministras M. Adomėnas: Baltarusija vis labiau primena Šiaurės Korėją
Domantas Katelė
Alfa.lt
Mantas Adomėnas

Baltarusijos diktatorius Aliaksandras Lukašenka vienašališkai nusprendė trauktis iš Europos Sąjungos (ES) Rytų partnerystės programos ir readmisijos sutarties, kuria privalėtų grąžinti nelegalius migrantus. Užsienio reikalų ministerijos (URM) viceministro Manto Adomėno teigimu, toks Baltarusijos elgesys primena Šiaurės Korėjos principus.

Kalbėdamas apie ES Rytų partnerystės programą, M. Adomėnas tikino, kad ji yra skirta valstybėms, kurios siekia modernizuoti ekonomiką ir valstybės valdymą. ES savo ruožtu užtikrina pagalbą Rytų valstybėms, kurios siekia permainų. Pasitraukusi iš šios sutarties, Baltarusija tos paramos neteks.

„Rytų partnerystės programa yra suartėjimo ir gilinamų ryšių programa, todėl ji suteikiama pagalba prasideda nuo reformų iki modernizacijos ekonomikos, valdymo, esminiuose valstybės gyvenimo sektoriuose. Pagal valstybės įsitraukimo laipsnį šalys gauna skirtingas naudas, labiausiai įsitraukusios yra Ukraina, Sakartvelas ir Moldova. Joms yra suteikiama plati parama vykstančioms reformoms. Armėnija yra įsitraukusi kiek mažiau, Azerbaidžanas, nors ir nėra labai įsitraukęs, dalyvauja daugybėje dvišalių mainų programų, kuriose semiasi institucijų patirties, parodydamas ir savas institucijas ES. Visos valstybės, kurios dalyvauja, patiria integracinę ir modernizacinę reformų naudą.

Baltarusija kurį laiką buvo mažai įsitraukusi, tačiau vyko dvišalės bendradarbiavimo programos. Yra formatų, kurie dabar nutrūks, jeigu Baltarusijos pusė nebetęs veiklų ir uždraus savo institucijoms ir organizacijoms programose dalyvauti. ES nepripažįsta Baltarusijos režimo lyderio, nelegitimaus prezidento veiksmo, nes mano, kad jis negali kalbėti Baltarusijos vardu, kadangi jis nėra teisėtai išrinktas ir negali priimti sprendimų, kurie Baltarusijos suverenumą ir tarptautinius įsipareigojimus kažkaip peržiūri“, – tikino M. Adomėnas.

Jis pridūrė, kad šis A. Lukašenkos sprendimas trauktis iš tarptautinių sutarčių buvo dar vienas išbandymas ES, kurį institucijos ir valstybės narės atlaikė – vieningai sutarė, kad neteisėtai išrinktas prezidentas negali priimti sprendimų, kuriais būtų daroma tiesioginė įtaka valstybės suverenitetui.

„Vakar turėjome pirmą precedentą ir ES institucijų ir kaimyninių valstybių reakcija yra identiška – A. Lukašenka neturi kompetencijos būdamas neteisėtai išrinktas priimti sprendimus tokiu mastu. Nei Baltarusijos pasitraukimas iš readmisijos sutarties su ES, kuris buvo pasirašytas prieš metus, nei pasitraukimas iš ES Rytų partnerystės nėra laikomas validžiu iš ES pusės.

Vėlgi, Rytų partnerystės požiūriu, Baltarusijos įsitraukimas buvo labai silpnas pastaruosius keletą metų. Tai didelio praktinio skirtumo neturės. Vis dėlto labai svarbu, kad ES nenutraukia Baltarusijos pilietinės visuomenės atžvilgiu taikomų programų ir paramos, kuri vyko pagal Rytų partnerystės programą. ES ir praktiškai, ir juridiškai nepripažįsta tokių Baltarusijos veiksmų“, – teigia URM viceministras.

Kalbėdamas apie readmisijos sutartį, M. Adomėnas tikina, kad institucijos vis dar žiūri pasitraukimo iš sutarties sąlygas. Jo teigimu, tokie sprendimai negali būti priimami vienašališkai, o už tai gali grėsti baudos.

„Mes analizuojame sutarties nuostatus, koks pasitraukimo procesas yra numatytas, kadangi negali būti taip, kad A. Lukašenka, atsikėlęs iš lovos ne ta koja, nusprendžia nutraukti sutartį su ES, – įsitikinęs M. Adomėnas. – Yra išankstinio pranešimo ir tolesnių nuostatų suderinimo, tam tikrų baudų už sutarties nutraukimą taikymas. Faktas tas, kad jau kurį laiką Baltarusija jų nesilaiko, vis tiek mes traktuojame, kad Baltarusijos režimas ir toliau pažeidinės tarptautinę teisę, t. y. pažeidinės įsipareigojimus, kuriuos buvo prisiėmęs, praleisdamas į Lietuvą ir sąmoningai skatindamas vykti migrantus iš trečiųjų šalių.“

Vis dėlto, jo manymu, tai neturės didelės įtakos Lietuvai, tačiau tai verčia sunerimti, kadangi Baltarusija vis drąsiau laužo tarptautinę teisę ir panašėja į Šiaurės Korėją. Tai, M. Adomėno teigimu, turėtų būti itin atsakingai įvertinta.

„Didelės įtakos nebus, per sieną vykstantys projektai su Latvija, Lietuva ir Baltarusija ir šiaip buvo pristabdyti nuo praėjusio rudens. Tiesioginių pasekmių Lietuvai nuo to nebus. Bet tai, kad Baltarusija pastaruoju metu nuo lėktuvo pagrobimo elgiasi kaip rogue state (valstybė, kuri kėsinasi į taiką regione, pasaulyje – Alfa.lt), tai yra faktas. Ji darosi panašesnė į chuliganišką, banditišką valstybę, tokią kaip Šiaurės Korėja, tik ji yra ant mūsų sienos. Tai reikia aiškiai įvertinti, ir A. Lukašenkos pasiryžimas nepaisyti ir atmesti visas tarptautinės teisės normas, kurios jį saisto, yra faktorius, kuris tikrai gali turėti mums pasekmių“, – tvirtina M. Adomėnas.

2021 06 30 09:15
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt